Jury Three Minute Thesis®

Absolwent Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, specjalista w zakresie chorób wewnętrznych. Pełni funkcję dziekana Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach. Zawodowo i naukowo interesuje się chorobami cywilizacyjnymi, a zwłaszcza cukrzycą i jej związkami z rozwojem nowotworów. W badaniach naukowych poszukuje nowych biomarkerów jako pomocy w prognozowaniu reakcji na leczenie, interesuje się molekularnymi mechanizmami wiążącymi cukrzycę i nowotwory oraz inkretynami – nowymi lekami stosowanymi w leczeniu cukrzycy.
Aktywny popularyzator nauk ścisłych wśród młodzieży, zaangażowanym w takie projekty jak: Uniwersytet Licealisty czy „Uniwersytet Młodych Wynalazców”. Szczególnie bliskie jest mu połączenie medycyny z informatyką, stąd próbuje swoich sił jako autor książek popularyzujących m.in. programowanie i wykorzystanie mikrokontrolerów AVR i ARM.

Specjalista z prawie 25-letnim doświadczeniem w obszarach związanych z biomechatroniką i biomechaniką, specjalista w zakresie badań związanych z oceną funkcjonowania narządu w ruchu z wykorzystaniem symulacji numerycznych, pomiarów doświadczalnych, technologii wirtualnej rzeczywistości, realizator ponad 20 projektów badawczo-naukowych i badawczo-wdrożeniowych, których efektem są nowoczesne metody diagnostyki pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi, inżynierskie metody wspomagania treningu sportowego oraz biomechatorniczne urządzenia i systemy pozwalające na diagnostykę wad postawy ciała i prowadzenie monitorowanej fizjoterapii. Aktywnie angażujący się w popularyzację nauki poprzez udział akcjach takich jak: cykl wykładów Inżynieria Biomedyczna wokół nas, Sport Wspieramy Naukowo, Politechnika Juniora i Seniora, Noc Naukowców Politechniki Śląskiej.

Językoznawczyni Instytutu Językoznawstwa Uniwersytetu Śląśkiego, edukatorka, społeczniczka, prezeska Fundacja Wiedzy i Dialogu Społecznego “Agere Aude”. Członkini Polskiego Towarzystwa Językoznawstwa Kognitywnego, Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego, Polskiego Towarzystwa Językoznawczego oraz Komisji Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk. Naukowo zajmuje się m.in. zagadnieniami dotyczącymi komunikacyjno-genologicznego statusu tekstów perswazyjnych, języka inkluzywnego, porozumienia bez przemocy.

Założycielka pierwszej w Polsce firmy PR dla naukowców, instytucji nauki i uczelni, której misją jest wsparcie dialogu między nauką a otoczeniem. Specjalizuje się w promocji nauki, kreowaniu wizerunku i budowaniu relacji. Doradza uczelniom i instytutom, jak skutecznie prowadzić działania komunikacyjne. Laureatka licznych nagród związanych z popularyzowaniem nauki. Prowadzi warsztaty dla naukowców w całej Polsce, których celem jest inspirowanie środowiska naukowego do promowania nauki. W 2011 roku, jako pierwszy rzecznik polskiej instytucji naukowej otrzymała tytuł „Popularyzatora Nauki”. W 2011 roku, jako pierwszy rzecznik polskiej instytucji naukowej, otrzymała tytuł Popularyzatora Nauki od redakcji Nauka w Polsce PAP. W latach 2009-2012 była PR managerem i rzeczniczką prasową Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, gdzie utworzyła Centrum Prasowe SWPS. W latach 2012-2014 pełniła funkcję sekretarza, a potem prezesa Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych Naukowi.pl. Wykłada na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie SWPS.
Natalia Osica jest z wykształcenia socjologiem ze specjalizacją w zakresie mediacji, negocjacji i rozwiązywania konfliktów (absolwentka ISNS UW).

Związany z Katedrą Podstaw Konstrukcji Maszyn Wydziału Mechanicznego Technologicznego. Jego zainteresowania badawcze to zmęczenie i zniszczenie materiałów kompozytowych, badania nieniszczące, kompozyty elektroprzewodzące, analiza falkowa. Popularyzuje geometrię fraktalną, której zagadnienia przedstawia podczas aktywności takich jak projekty, warsztaty, spotkania i pokazy. Jest autorem publikacji „Fraktale. Matematyczne potwory, które odmieniły postrzeganie świata”.
Wielokrotnie wyróżniany za popularyzację nauki. Był m.in. laureatem konkurs „Popularyzator Nauki” w 2017 roku, konkursu popularyzatorskiego „INTER” w 2015 roku oraz „Nagród Naukowych Polityki” w dziedzinie nauk technicznych w 2017 roku.

Językoznawczyni w Instytucie Językoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego. Prace badawcze prowadzi m.in. w obszarze mediolingwistyki, lingwistyki dyskursu, genologii lingwistycznej, stylistyki funkcjonalnej. Zajmuje się dyskursem telewizyjnym, gatunkami medialnymi, paratekstami, wreszcie bilingwizm. Od roku 2015 jest opiekunką Koła Naukowego Doktorantów Językoznawstwa, którego członkinie biorą czynny udział w Śląskim Festiwalu Nauki. Jest członkinią Rady Naukowej czasopisma „Forum Lingwistyczne”.
Three Minute Thesis® opracowane przez The University of Queensland w Australii.