EkoMiasto: zadanie dla szkoły ponadpodstawowej, 01.03.2022: Miasto przyjazne środowisku

Termin upowszechnienia zadania 01.03.2022 |
Termin nadesłania rozwiązania 08.04.2022 |
Temat zadania konkursowego Miasto przyjazne środowisku – gra planszowa |
Jak dostarczyć efekty pracy?
Osobiście lub listownie do biura Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej, ul Konarskiego 22B, 44-100 Gliwice.
Zadanie konkursowe:
Sprawdź, co inni wiedzą o źródłach energii i sposobach na ochronę środowiska w miastach. W jaki sposób? Za pomocą gry planszowej!
Zasady gry:
Na początku gry uczestnicy dysponują pewną liczbą żetonów symbolizujących pieniądze. W następnych etapach gry w zamian za inwestycje energooszczędne i ekologiczne, uczestnicy otrzymują kolejne "pieniądze", które są środkiem na dalsze inwestycje. W grze należy zaplanować bonusy i nagrody za specjalne działania ekologiczne, np. budowanie nowych domów i wyposażenie ich w odnawialne źródła ciepła (OZE), termomodernizacja istniejących budynków oraz kotłowni. Gra jest przeznaczona dla kilku uczestników.
Pamiętajcie, że gra musi zawierać planszę, karty, pionki. Ocenie będzie podlegała forma plastyczna – plansza wraz z elementami składowymi gry – a także opis reguł gry obejmujących koncepcję autorów.
Tutaj znajdziecie materiały wprowadzające do tematu:
Nowoczesne miasto przyjazne środowisku
Informacja dla nauczyciela:
Celem zadania konkursowego jest przygotowanie gry planszowej dla kilku graczy, polegającej na tworzeniu nowoczesnego miasta przyjaznego środowisku.
Efektem zadania konkursowego jest zdobycie wiedzy z zakresu ochrony środowiska naturalnego, możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii, modernizacji energetycznej budynków, źródeł ciepła i instalacji, zastosowania innowacyjnych technologii wykorzystania energii.
Zadanie konkursowe jest zadaniem koncepcyjno-plastycznym, realizowanym w formie rodzinnej gry planszowej z opisem gry, planszą, kartami, pionkami itp. Ocenie podlega zarówno forma plastyczna – plansza wraz z elementami składowymi gry –jak i opis reguł gry obejmujących koncepcję autorów.
Zadanie można realizować jako część podstawy programowej z przedmiotów:
geografii,
fizyki,
biologii,
plastyki.
Słowa kluczowe:
żywność, surowce, oszczędność, recykling, gospodarka obiegu zamkniętego, ochrona środowiska, racjonalne gospodarowanie.