A A+ A++

EkoMiasto: zadanie dla szkoły podstawowej, 2.11.2021: Czy odważysz się zrobić mały krok?

Autor: AW     Publikacja: 02.11.2021
Banner konkursu EkoMiasto, na którym widnieje biały napis EkoMiasto na zielonej planszy. Pod spodem nazwy sponsorów i partnerów
Termin upowszechnienia zadania

02.11.2021
Termin nadesłania rozwiązania

15.01.2022
Temat zadania konkursowego

Czy odważysz się zrobić mały krok? Prototyp zachowania proekologicznego

Jak dostarczyć efekty  pracy?

Pracę w postaci filmu Full HD 1920x1080, 720p albo 4K należy przesłać mailowo: na adres rjo7-cpn@polsl.pl lub WeTransferem.

Zadanie konkursowe:

Sortowanie odpadków to znany problem. Jak wprowadzić w życie rodzin i osób mieszkających samotnie rozwiązania ułatwiające segregację śmieci? Jakie argumenty, aktywności lub akcje przekonają mieszkańców, że warto to robić, i przyczynią się do trwałych zmian? Jak przekazać ludziom korzystającym z produkcji i transportu informacje o obciążeniu dla środowiska?

Poznajcie rzeczywiste potrzeby mieszkańców miasta różnych grup wiekowych i zaproponujcie rozwiązania proekologiczne, zmieniające ich nawyki w zakresie segregacji odpadów lub wskazujące, jak to robić poprawnie.

Wykonajcie instrukcję, reklamę lub krótką relację wideo w formie filmu. Przygotowany materiał nie powinien być dłuższy niż 5 minut.

Tutaj znajdziecie materiały wprowadzające do tematu: 

Wprowadzenie do Design Thinking, czyli... Czy odważysz się zrobić mały krok? – prototyp zachowania proekologicznego

Materiał filmowy

Informacja dla nauczyciela:

Zadanie konkursowe jest realizowane z wykorzystaniem procesu Design Thinking. Celem aktywności jest zaproponowanie prototypu wprowadzenia zachowania proekologicznego dla wybranej grupy osób (dzieci, młodzieży lub dorosłych, w tym seniorów) lub dla wszystkich osób niezależnie od wieku. Idea aktywności sprowadza się do zaprezentowania zachowania ekologicznego i przekonaniu starszego pokolenia, że działania proekologiczne są dostępne dla wszystkich i każda, nawet minimalna zmiana nawyków może przyczynić się do ekologicznych zmian. Zespół powinien sprawdzić na niewielkiej grupie odbiorców, czy jest skłonna przyjąć proponowane rozwiązanie i wprowadzić je w swoją rutynę.

Efekt: Przedstawienie prototypu aktywności w postaci filmu: instrukcji, reklamy dla wybranych odbiorców lub krótkiej relacji wideo z ewentualnie dołączonymi informacjami w formie tekstowej z ilustracjami lub zdjęciami pozwalającymi dokładniej przedstawić prototyp oraz proces wypracowania rozwiązania.

Zadanie można realizować jako część podstawy programowej z przedmiotów:

geografia, biologia.

Słowa kluczowe:

zachowanie, ekologia, proekologia, środowisko

Banner konkursu EkoMiasto, na którym widnieje biały napis EkoMiasto na zielonej planszy. Pod spodem nazwy sponsorów i partnerów

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie