A A+ A++

EkoMiasto: zadanie dla szkoły ponadpodstawowej, 01.12.2021: Jak zebrać więcej energii ze słońca?

Autor: AW     Publikacja: 29.11.2021     Aktualizacja: 01.12.2021
Banner konkursu EkoMiasto, na którym widnieje biały napis EkoMiasto na zielonej planszy. Pod spodem nazwy sponsorów i partnerów
Termin upowszechnienia zadania

01.12.2021
Termin nadesłania rozwiązania

08.04.2022
Temat zadania konkursowego

Jak zebrać więcej energii ze słońca?

Jak dostarczyć efekty  pracy?

Prace należy wykonać w formacie A3, orientacja pionowa i dostarczyć w formie zdjęcia lub skanu na adres mailowy: wydarzeniacpn@polsl.pl.

Zadanie konkursowe:

Zadanie konkursowe polega na wykonaniu stanowiska zawierającego dwa identyczne ogniwa słoneczne. Jedno z nich powinno mieć możliwość automatycznej lub ręcznej zmiany położenia w 1, 2 lub 3 osiach. Drugie natomiast jest zaprojektowane na stałe pod kątem zgodnym ze standardowym ustawieniem paneli słonecznych (w optymalnym ustawieniu rocznym). Po zbudowaniu stanowiska należy zebrać i porównać wyniki.

Sugerowane wytyczne terminowe: pierwszy miesiąc może być przeznaczony na projekt i budowę stanowiska, a pozostały czas na gromadzenie danych. Pod koniec wyznaczonego terminu na zadanie konkursowe (w okresie tygodnia) koordynator zespołu dostarcza raport zawierający: opis budowy i działania stanowiska, warunki eksperymentu, wyniki pomiarów oraz podsumowanie. Raport podlega ocenie jako efekt realizacji zadania.

Tutaj znajdziecie materiały wprowadzające do tematu: 

Prezentacja "Jak zebrać więcej energii?"

Informacja dla nauczyciela:

Celem zadania konkursowego jest wykonanie stanowiska zawierającego dwa identyczne ogniwa słoneczne, z których jedno jest statyczne, a drugie ruchome.

Efektem zadania konkursowego jest weryfikacja i ocena informacji, czy warto zmieniać ułożenie paneli słonecznych, porównując energię zgromadzoną z ruchomego i nieruchomego ogniwa słonecznego.

Zadanie można realizować jako część podstawy programowej z przedmiotów:

geografia, fizyka z astronomią.

Słowa kluczowe:

ogniwo, słońce, energia, pomiar, astronomia.

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie