Wprowadzenie – czyli garść teorii
Eko- Od czego pochodzi? Od słowa ekologia, która jest nauką zajmującą się przyrodą i stanem środowiska, w którym żyjemy.
Czy wiesz, że w związku z coraz szybszym rozwojem miast i coraz większą ingerencją człowieka w środowisko naturalne w ekologii wyodrębniono nową dziedzinę tzw. ekologię miast? Ekologia miast zajmuje się procesami zachodzącymi między środowiskiem człowieka a środowiskiem przyrodniczym, zgodnie z zasadami ekologii obejmującymi ochronę bogactw naturalnych i ekosystemu. Ekologiczne miasta wdrażają eko-rozwiązania w różnych obszarach, związanych z rozwojem obszarów zielonych, proekologicznych osiedli mieszkaniowych, ekologicznym gospodarowaniem wodą, które ma wspomagać jej naturalny obieg w przyrodzie, z energetyką, transportem i nowoczesnym gospodarowaniem odpadami m.in. wszechobecnym plastikiem.
Eko-podejście możemy również stosować we własnych domach. Idealnym rozwiązaniem byłoby zamieszkać w domu ekologicznym czyli takim, który bazuje na surowcach naturalnych i w którym największy nacisk stawia się na bezpieczne dla naturalnego środowiska rozwiązania. Najbardziej zaawansowana formą domu ekologicznego jest dom pasywny, który zużywa niemal 0 energii, posiada odpowiedni kształt i układ pomieszczeń. Eko-dom musi również posiadać instalacje oszczędzające energię, i oszczędzające wodę. W domu ekologicznym bardzo ważna jest również właściwa gospodarka odpadami.
W jakim wymarzonym domu chciałbyś TY zamieszkać? Czy to będzie mieszkanie w nowoczesnym apartamentowcu? A może dom z basenem, ogromnym tarasem lub ukryty w ziemi?
Wyposażony w wiedzę z zakresu eko-rozwiązań w domu i w mieście, pomyśl, jak mógłbyś stworzyć swój wymarzony dom, który będzie przyjazny dla środowiska. Jaka infrastruktura w mieście pomoże w stworzeniu Twojego wymarzonego eko-domu?
Zadanie konkursowe polega na przedstawieniu w formie plastycznej jak największej ilości dowolnie wybranych rozwiązania „eko” we własnym mieszkaniu, wokół niego bądź we własnym mieście. Praca plastyczna powinna mieć formę 2D lub 3D i może być wykonana w dowolnej technice plastycznej o maksymalnych wymiarach 50 x 70 cm.
Zadanie będzie realizowane w zespole i będzie składało się z kilku etapów:
Etap 1: Wybór rozwiązań ekologicznych.
Etap 2: Wybór formy plastycznej 2D lub 3D i formatu pracy.
Etap 3: Wybór materiałów plastycznych: farby, kredki, materiały z recyklingu itp.
Etap 4: Przedstawienie w formie plastycznej wybranych rozwiązań ekologicznych w kontekście ekomieszkania, ekodomu i ekomiasta.
Efektem zadania konkursowego jest ukształtowanie postaw ekologicznych, podniesienie świadomości ekologicznego korzystania ze środowiska, możliwości zastępowania tradycyjnych źródeł energii źródłami odnawialnymi, wykorzystywania wody opadowej, ponownego wykorzystania odpadów oraz ograniczenia ich produkcji przez zastosowanie innowacyjnych technologii. Wy, jako autorzy plakatu, będziecie potrafili dostrzec eko-możliwości w swoim otoczeniu. Z kolei Wasz plakat zachęci innych do zasobooszczędnego postępowania.