Start - Komunikacja naukowa w kryzysie

Spokojnie, to tylko kryzys. Komunikacja z mediami w sytuacjach kryzysowych
Media potrzebują ekspertek i ekspertów. Artykuły w prasie, portalach internetowych, materiały w radiu i telewizji (w zasadzie) nie istnieją bez wypowiedzi badaczek i badaczy, specjalistek lub specjalistów w danej dziedzinie (albo przynajmniej osób, które za takie chcą uchodzić).
W trakcie spotkania porozmawiamy o roli eksperta w mediach, o oczekiwaniach dziennikarzy, ale i prawach ekspertów. Skupimy się na wyjątkowo wymagającej roli eksperta w komentowaniu wydarzeń kryzysowych, np. kryzysów naturalnych czy awarii ważnej infrastruktury. Będziemy rozmawiać o strategiach współpracy i budowaniu trwałych relacji z dziennikarzami.
W drugiej części spotkania porozmawiamy o tym, jak utrzymać pozytywne relacje z dziennikarzami i zadbać o reputację w sytuacji dla nas trudnej – gdy z roli eksperta/komentatora musimy przejść do roli osoby, która sama mierzy się z kryzysem w instytucji, w której pracuje lub którą zarządza.
Anna Korzekwa-Józefowicz
Ekspertka ds. komunikacji w obszarze szkolnictwa wyższego i nauki. Pełnomocniczka dyrektora Narodowego Centrum Nauki ds. komunikacji, wieloletnia rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Warszawskiego i szefowa Biura Prasowego (2007-2020), pełnomocniczka rektora ds. komunikacji (2017-2020), założycielka .edu PR (szkolenia z zakresu media relations), członkini zespołu ds. komunikacji 4EU+ European University Alliance, który skupia sześć uczelni europejskich (2019-2020) i Working Group on Communication stowarzyszenia Science Europe (od 2021).
Spotkanie odbyło się 29 listopada 2023 r.