Projekt w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027
(Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji)
Rozwój potencjału śląskiej inżynierii biomedycznej w obliczu wyzwań cyfrowej i zielonej gospodarki (BioMeDiG)
Dla ucznia szkoły ponadpodstawowej
ZAPOZNAJ SIĘ Z OFERTĄ AKTUALNIE PROWADZONYCH NABORÓW DO FORM WSPARCIA DEDYKOWANYCH UCZNIOM SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH
Jeżeli jesteś zainteresowany jakąś formą wsparcia, najpierw wypełnij formularz rekrutacyjny, a następnie zgłoszenie do wybranej formy wsparcia. Podpisane dokumenty (w przypadku osób niepełnoletnich podpisuje się opiekun prawny) należy dostarczyć na Wydział Inżynierii Biomedycznej (skrzynka na dokumenty na portierni) lub do prowadzącego zajęcia najpóźniej w dniu pierwszych zajęć.
O przyjęciu danego uczestnika decyduje kolejność zgłoszeń. Pierwszeństwo przysługuje uczniom, którzy do tej pory nie brali udziału w żadnej formie wsparcia w ramach projektu BioMeDiG. Jeden uczestnik może aplikować do wielu form wsparcia.
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Uczestnik zobowiązuje się do udziału w co najmniej 50% zajęć z wybranej formy wsparcia.
Uczestnikiem projektu może być uczeń, który wyraża chęć poszerzenia wiedzy w zakresie przygotowania do matury z przedmiotów ścisłych i biomedycznych.
Celem projektu jest rozwój potencjału śląskiej inżynierii biomedycznej w obliczu wyzwań cyfrowej i zielonej gospodarki poprzez propagowanie wiedzy wśród młodzieży, która stoi przed wyborem kierunku dalszego kształcenia i zawodu.
Udział w zajęciach ma na celu podniesienie zainteresowania inżynierią biomedyczną i edukacją młodych w kierunku zielonych i cyfrowych kompetencji oraz podniesie kompetencji w zakresie przedmiotów maturalnych pożądanych na kierunkach inżynierskich oraz zwiększy szanse na rozpoczęcie studiów na tych kierunkach.
W ramach obecnej tury rekrutacji można starać się o:
- Udział w kursie przygotowawczym do matury z przedmiotów ścisłych i medycznych – matematyka na poziomie podstawowym. W ramach projektu planowana jest realizacja 45 godzin lekcyjnych przygotowania do matury z matematyki na poziomie podstawowym prowadzonego przez nauczyciela matematyki. Zajęcia będą odbywały się w budynku Wydziału Inżynierii Biomedycznej położonego przy ul. Roosevelta 40 w Zabrzu. Planowanych jest 11 spotkań w soboty o godzinie 10.00. Pierwsze spotkanie odbędzie się 18 stycznia i obejmie 5 godzin lekcyjnych. Kolejnych 10 spotkań zaplanowane jest na: 25 stycznia, 1 lutego, 8 lutego, 15 lutego, 8 marca, 15 marca, 22 marca, 29 marca, 5 kwietnia i 12 kwietnia, każde spotkanie potrwa 4 godziny lekcyjne. Rekrutacja trwa do 21.01.2025 r.
Koordynator: dr inż. Maria Bieńkowska, e-mail: Maria.Bienkowska@polsl.pl
- Serdecznie zapraszamy do udziału w bezpłatnych warsztatach i zajęciach praktycznych na uczelni dla uczniów szkół ponadpodstawowych – Technologie Inżynierii Biomedycznej. W ramach cyklu planowanych jest 12 spotkań w tematyce: 1. Chirurgia małoinwazyjna; 2. Nawigacja śródoperacyjna; 3. Ultrasonografia; 4. Tomografia komputerowa; 5. Analiza składu ciała człowieka; 6. Elektromiografia; 7. Elektroencefalografia; 8. Elektrookulografia; 9. Pomiar czasu reakcji; 10. Reakcja skórno-galwaniczna; 11. Elektrokardiografia; 12. Endoskopia. Każde ze spotkań potrwa 4 godziny lekcyjne. Warsztaty będą odbywały się w kameralnych, 5-6 osobowych grupach. Każdy uczeń może uczestniczyć w 1 lub więcej spotkaniu. Zajęcia będą się odbywały na Wydziale Inżynierii Biomedycznej, przy ul. Roosevelta 40 w Zabrzu.Do aktywności chcemy zachęcić całe klasy (grupy) uczniów, dlatego też terminy spotkań będziemy ustalać w porozumieniu z nauczycielem reprezentującym daną szkołę.W razie zainteresowania udziałem Państwa Szkoły w warsztatach, proszę o informację mailową w celu ustalenia szczegółów.
PLANOWANE FORMY WSPARCIA
- Przygotowanie do matury z przedmiotów ścisłych i medycznych – matematyka, fizyka, informatyka, chemia i biologia
- Wsparcie mentorskie uczniów szkół ponadpodstawowych
- Warsztaty i zajęcia praktyczne na Uczelni dla uczniów szkół ponadpodstawowych
- Kurs przygotowawczy do studiowania na Inżynierii Biomedycznej
- Szkoła letnia – co to jest IB?
- Szkoła zimowa z matematyką
Wszelkie pytania należy kierować drogą mailową do koordynatora zadania.
Koordynator: dr inż. Maria Bieńkowska, e-mail: Maria.Bienkowska@polsl.pl