Projekt w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027
(Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji)
Rozwój potencjału śląskiej inżynierii biomedycznej w obliczu wyzwań cyfrowej i zielonej gospodarki (BioMeDiG)
Okres realizacji projektu: 01.09.24 do 30.06.26
Wartość projektu: 14 717 056,95 zł
Dofinansowanie z UE: 13 245 351,25 zł
Biuro projektu: Wydział Inżynierii Biomedycznej, ul. Roosevelta 40, 41-800 Zabrze, pok. 002
Adres e-mail: biomedig@polsl.pl
Celem projektu BioMeDiG jest kompleksowe wsparcie rozwoju kadry naukowej i doktorantów Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej (WIB PŚ), podniesienie jakości oraz dostępności oferty edukacyjnej Wydziału, wsparcie uczniów szkół ponadpodstawowych, a także intensyfikacja transferu wiedzy i technologii do /i z gospodarki wraz z rozwojem potencjału śląskiej inżynierii biomedycznej w obliczu wyzwań cyfrowej i zielonej gospodarki.
Działania realizowane w projekcie:
1) Wsparcie transferu wiedzy i technologii, w szczególności w zakresie zielonej i cyfrowej gospodarki (m.in. staże przemysłowe pracowników naukowych w przedsiębiorstwach krajowych i zagranicznych, HUB w zakresie technologii cyfrowych w medycynie, szkolenia praktyczne w przedsiębiorstwach krajowych).
2) Podniesienie atrakcyjności, jakości i dostępności oferty edukacyjnej WIB PŚ dla inteligentnej transformacji regionu (m.in. szkolenia dla kadry naukowej w zakresie kompetencji miękkich, kształtowania kompetencji cyfrowych, studenckie staże krajowe).
3) Doposażenie pracowni naukowych i laboratoriów (m.in. doposażenie 9 specjalistycznych laboratoriów, doposażenie do stanowisk badawczych doktorantów).
4) Wsparcie uczniów szkół ponadpodstawowych (m.in. szkolenia, warsztaty, zajęcia praktyczne, indywidualne wsparcie mentorskie dla uczniów szkół ponadpodstawowych).
5) Kompleksowe wsparcie rozwoju kadr naukowych z uwzględnieniem doktoratów, w szczególności w obszarze zielonej i cyfrowej gospodarki (dofinansowanie udziału w konferencjach, kosztów publikacji, indywidualne wsparcie doktorantów).
Grupą docelową projektu jest kadra naukowa, doktoranci, studenci Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej oraz uczniowie uczący się w szkołach ponadpodstawowych na terenie gmin OSI.
Grupa docelowa projektu
- kadra naukowa Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej,
- doktoranci realizujący studia doktoranckie na Wydziale Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej,
- studenci kierunku Inżynieria Biomedyczna Politechniki Śląskiej,
- uczniowie uczący się w szkołach ponadpodstawowych .
Z form wsparcia oferowanych w projekcie mogą brać udział osoby zamieszkujące i/lub pracujące i/lub uczące się na obszarze jednego z 7 podregionów województwa śląskiego określonych w Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji Województwa Śląskiego 2030 (TPST) tj. podregion katowicki, sosnowiecki, tyski, bytomski, gliwicki, rybnicki oraz bielski.
Szczegółowy harmonogram prowadzonych form wsparcia oraz zasad rekrutacji dla poszczególnych grup docelowych znajduje się poniżej
PRZED REKRUTACJĄ DO PROJEKTU ZAPOZNAJ SIĘ Z DOKUMENTAMI
Rezultaty projektu
- Celowany rozwój kształcenia wyższego zorientowanego na potrzeby zielonej gospodarki.
- Stworzenie warunków do rozwoju zawodowego.
- Rozwój kształcenia zawodowego we współpracy z przedsiębiorcami, uczelniami w szczególności zgodnie z regionalnymi inteligentnymi oraz technologicznymi specjalizacjami.
- Zwiększenie potencjału badawczo-rozwojowego i wdrożeniowego sektora B+R.
- Wzmocnienie potencjału instytucjonalnego, w tym kadr realizujących proces transformacji.
- Zbudowanie kompleksowego systemu monitoringu procesów transformacyjnych.
- Współpraca JST oraz partnerów społecznych i gospodarczych uczestniczących w procesie transformacji w oparciu o dialog i otwartą komunikację.
#FunduszeEuropejskie