A A+ A++
Autor: Katarzyna Tobór-Osadnik Publikacja: 11.10.2023 Aktualizacja: 11.10.2023

III miejsce w zawodach Robo Challenge 2023 dla studentów Politechniki Śląskiej

Sukces studentów Politechniki Slaskiej na zawodach Robo Challenge 2023. Nasi przedstawiciele zajęli III miejsce.

Zawody odbyły się w dniach 27 – 28.09.2023 r. w hali Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Opolu. Zawody polegały na programowaniu robotów oraz tworzeniu stanowisk zrobotyzowanych Robo Challenge. Organizatorem imprezy była firma Fanuc.

Była to już trzecia edycja tej imprezy. W zawodach uczestniczyli zawodnicy z całej Polski: 8 zespołów składających się ze studentów uczelni i kół naukowych oraz 8 zespołów pracowników firm zawodowo zajmujących się integracją robotów w przemyśle.

W grupie zespołów studenckich nie zabrakło również przedstawicieli Politechniki Śląskiej z Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej oraz Wydziału Elektrycznego. Nasz zespół pod opieką prof. Piotra Cheluszki i mgr Grzegorza Głuszka z Katedry Mechanizacji i Robotyzacji Górnictwa zdobył III miejsce. W zawodach brali udział:

• Szymon Klaużyński – student 6 sem. na kier. Automatyka i Informatyka Przemysłowa,
  • Dawid Stanchły – student 6 sem. na kier. Automatyka i Informatyka Przemysłowa z Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej oraz
  • Jakub Krzus – student 1 sem. na kier. Mechatronika (studia 2. stopnia) z Wydziału Elektryczneg

robo-challange-2.jpg (155,52 kB)

Organizatorzy zawodów przygotowali 18 zadań tematycznie związanych z programowaniem robotów przemysłowych, programowaniem sterowników PLC oraz konfigurowaniem zrobotyzowanych aplikacji o różnym przeznaczeniu przemysłowym (m.in.: spawanie, zgrzewanie, montaż, obróbka elementów, współpraca robotów z centrami obróbczymi, transport, magazynowanie, lakierowanie, wykorzystanie systemów wizyjnych oraz cobotów), spośród których poszczególne zespoły losowały 10 zadań do realizacji. Na każde zadanie zawodnicy mieli 40 min. Opiekunowie każdego ze stanowisk konkursowych oceniali kolejne etapy realizacji zadań (na każde zadanie składały się cztery etapy) oraz przydzielali punkty za ich wykonanie w czasie krótszym niż zaplanowany przez organizatorów. Liczyła się więc wiedza, umiejętności manualne, niejednokrotnie spryt i szybkość podejmowania decyzji i działania.

Rywalizacja wśród zespołów studenckich była niezwykle zacięta, a konkurencja bardzo silna. Wśród uczestników były m.in. zespoły z Politechniki Warszawskiej, Wrocławskiej czy Krakowskiej. Po każdym zadaniu ogłaszana była punktacja przez jury zawodów. Kolejność zespołów na tablicy wyników zmieniała się jak w kalejdoskopie. Po pierwszym dniu zawodów (po sześciu zadaniach) nasi studenci sklasyfikowani zostali na 4. miejscu, choć po czterech zadaniach wysunęli się na prowadzenie). W drugim dniu zawodów, dzięki wielkiej mobilizacji naszych zawodników, udało im się wskoczyć na podium.

Satysfakcja z osiągniętego wysokiego miejsca oraz cenne upominki od organizatorów były nagrodą za zaangażowanie naszych studentów w przygotowania do zawodów (wszak był to okres wakacyjny) oraz uczestnictwo w tych zawodach. Możliwość bezpośredniego kontaktu, w ramach zawodów Robo Challenge, z najnowocześniejszymi rozwiązaniami w zakresie robotyki przemysłowej oraz spotkanie ze specjalistami – praktykami zajmującymi się na co dzień robotyzacją procesów przemysłowych były dla studentów nieocenionym źródłem wiedzy praktycznej oraz poligonem dającym możliwość sprawdzenia swojej wiedzy teoretycznej, jak również umiejętności manualnych, niezbędnych do pracy z robotami.

Autor: dr hab. inż. Piotr Cheluszka, prof. PŚ

Pokaż wszystkie
photo

1-sza Międzynarodowa Konferencja Studencka „Geomatyka w Ograniczaniu Katastrof Naturalnych” Kambodża-Malezja-Filipiny. Wybrane Zagadnienia

2024-02-15 11:03:11
2024-02-15 11:22:48
15.02.2024
photo

Stacja referencyjna systemu ASG-EUPOS na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej !

2024-02-15 10:39:20
2024-02-15 11:00:16
15.02.2024
photo