Start - Aktualnosci
Konferencja Naukowa dla Dzieci i Młodzieży „Żeby żyć bezpiecznie i mieszkać wygodnie”
Już po raz drugi na Politechnice Śląskiej odbyła się Konferencja Naukowa dla Dzieci i Młodzieży „Żeby żyć bezpiecznie i mieszkać wygodnie”. Podczas imprezy dzieci zaprezentowały ekologiczne rozwiązania i projekty budynków, które oceniali eksperci. Organizatorem wydarzenia był Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej oraz Wydział Architektury.
W konferencji wzięły udział szkoły i przedszkola ze Śląska i Małopolski, eksperci, naukowcy oraz studenci. Uczniowie i przedszkolaki zaprezentowały makiety ekologicznych domów, wśród nich dom z papieru, z surowców naturalnych wydobywanych w Polsce, bezpieczne szklane domy czy zielony budynek z trawnikiem na dachu. Młodzi projektanci dyskutowali także o architekturze i recyklingu. Gości przywitał dziekan Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej prof. Franciszek Plewa. – Witam Was bardzo serdecznie. Dziękuję, że przyjęliście nasze zaproszenie, za to, że zdecydowaliście się podjąć trud i wykonaliście prace, które teraz będziecie prezentować. Nie jest to pierwsza konferencja i dlatego zapewniam, że jestem pełen podziwu jak pięknie prezentujecie Wasze projekty – powiedział dziekan prof. Franciszek Plewa.
Konferencja Naukowa dla Dzieci i Młodzieży „Żeby żyć bezpiecznie i mieszkać wygodnie” ma promować nie tylko ekologiczne rozwiązania w architekturze, ale też bezpieczeństwo. – Bezpieczeństwo oraz to, aby żyło się nam wygodnie to jeden kluczowych elementów naszych badań naukowych. Zdajemy sobie doskonale sprawę, że należy tę wiedzę rozpowszechniać – powiedział prorektor ds. infrastruktury i promocji dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prof. PŚ.
Na konferencji obecny był także prodziekan Wydziały Architektury dr inż. arch. Tomasz Bradecki. – Znakomita część bezpieczeństwa ludzi to bezpieczeństwo w budynkach i wokół budynków. Niektóre z tych maluchów przygotowały makiety lub inne rozwiązania, które są bliskie rozwiązaniom architektonicznym i dlatego chętnie się włączamy w takie imprezy – powiedział prodziekan dr inż. arch. Tomasz Bradecki.
W wydarzeniu wzięło udział 10 szkół ze Śląska i Małopolski. – Celem tego wydarzenia jest popularyzacja nauki, ale przede wszystkim promowanie bezpieczeństwa. Wszystkie tematy, które na tej konferencji są prezentowane są także konsultowane z gronem naukowców z Politechniki Śląskiej i oceniane przez ekspertów. (...) Mam nadzieję, że te obrady przyniosą wiele dobrego. Maluchy tu przyjeżdżają i są zadowolone, są dumne, że mogą prezentować swoje projekty – mówiła dr inż. Aneta Grodzicka, przewodnicząca komitetu organizacyjnego.
Na konferencji szkoły i przedszkola zaprezentowały kilka projektów i makiet, wśród nich bezpieczny dom z surowców wydobywanych w Polsce, które przygotowało Przedszkole im. Barbórki z Bolesławia.
– Przygotowaliśmy naturalny domek, który mógłby powstać w rzeczywistości. Nasz dom ma panele fotowoltaiczne, które zasilają oświetlenie domu, zielony dach pokryty roślinnością, żeby zwiększyć produkcję tlenu, a zmniejszyć ilość dwutlenku węgla. Są tu zielone okna produkowane ze specjalnych materiałów, które mają bardzo mało tworzyw sztucznych i są przyjazne dla środowiska. Użyliśmy też różnych surowców takich jak granity, gresy, tynk naturalny. Dzieciaki miały dużo radości w czasie tworzenia tej makiety. Za każdym razem, jak wychodziły do domu, pytały się rodziców, kiedy wrócą i będą z Panią Kasią budować domek. Bardzo ich to cieszyło – mówiła Katarzyna Suwalska nauczycielka z przedszkola w Bolesławiu.
W organizację imprezy włączyły się także koła naukowe z Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej oraz Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.
Organizowanie takich imprez dla dzieciaków to bardzo dobry pomysł zapewniają Gloria Kosiek i Aleksandra Kołodziej z SKN „Universal Design”. – To właśnie w tym wieku kształtują się pasje i przyszłość. Ja będąc w wieku przedszkolnym, odkryłam pasję do architektury, kiedy budowałam z moim tatą domki dla biedronek w ogródku – mówiła Gloria Kosiek. – Trzeba z dzieciaków wydobywać tę wyobraźnię a my możemy im dać narzędzia, żeby ją rozwijały – dodała Aleksandra Kołodziej.
W organizacji imprezy udział wzięli także studenci z koła naukowego „Bezpieczna Ściana”. – To bardzo ciekawa inicjatywa, ponieważ możemy się integrować z młodszymi rocznikami, zachęcać ich do pracy, pokazywać, że studenci to nie tylko bardzo poważni ludzie, ale także ich przyjaciele. Dlatego też staramy się ich angażować w różne inicjatywy Politechniki Śląskiej – mówiła Martyna Żabka z SKN „Bezpieczna Ściana”.
W konferencji „Żeby żyć bezpiecznie i mieszkać wygodnie” wzięły udział szkoły i przedszkola z Gliwic, Zabrza, Rudy Śląskiej, Pyskowic i Bolesławia.
Aktualności
Pokaż wszystkie













Więcej aktualności Mniej aktualności
Współpraca:

Polska Grupa Górnicza S.A. jest największym producentem węgla kamiennego w Unii Europejskiej. Spółka dostarcza węgiel do krajowych odbiorców w sektorze energetyki i ciepłownictwa, a także odbiorców indywidualnych na potrzeby gospodarstw domowych. Jej potencjał produkcyjny jest kluczowym czynnikiem bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Współpraca:

Grupa Kapitałowa JSW jest największym producentem wysokiej jakości węgla koksowego hard w Unii Europejskiej i jednym z wiodących producentów koksu używanego do wytopu stali. Produkcja i sprzedaż węgla koksowego oraz produkcja, sprzedaż koksu i węglopochodnych stanowią podstawową działalność Grupy JSW.
Współpraca:

Południowy Koncern Węglowy jest jednym z kluczowych producentów węgla energetycznego w Polsce. Skupia trzy zakłady górnicze w zachodniej Małopolsce oraz wschodniej części województwa śląskiego: ZG Sobieski w Jaworznie, ZG Brzeszcze w Brzeszczach oraz ZG Janina w Libiążu. Głównymi odbiorcami węgla produkowanego w trzech zakładach górniczych są sektor gospodarstw domowych oraz energetyka zawodowa i ciepłownictwo.
Współpraca:

KOMAG jest partnerem naukowo-badawczym podnoszącym efektywność, jakość i bezpieczeństwo kluczowych procesów gospodarczych klientów.
Współpraca:

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Spółka Akcyjna to jedna ze spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej PGE – największego przedsiębiorstwa sektora elektroenergetycznego w Polsce. Podstawowym przedmiotem działalności spółki jest wydobywanie węgla brunatnego oraz wytwarzanie energii elektrycznej. W skład PGE GiEK wchodzi 7 oddziałów zlokalizowanych na terenie 5 województw. Centrala spółki znajduje się w Bełchatowie.
Współpraca:

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG to firma specjalizująca się w tworzeniu i wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji, informatyki, cyberbezpieczeństwa oraz Przemysłu 4.0. Łączymy najnowsze osiągnięcia naukowe z realnymi potrzebami biznesu, dostarczając technologie, które wspierają rozwój i cyfrową transformację przedsiębiorstw.
Współpraca:

WASKO jest jedną z największych firm technologicznych w Polsce, wdrażającą nowoczesne rozwiązania. Zapewnia wsparcie przedsiębiorstw i instytucji w procesie dostosowywania się do dynamicznych zmian rynkowych oraz wyzwań cyfrowej transformacji.
Współpraca:

DSI Underground specjalizuje się w opracowywaniu, produkcji i sprzedaży komponentów chemicznych oraz urządzeń do wytwarzania pianowych tworzyw sztucznych na bazie żywic mocznikowo-formaldehydowych. Produkty te znajdują zastosowanie w izolacji wyrobisk górniczych, wypełnianiu pustych przestrzeni oraz jako sztuczne podłoże dla roślin w rolnictwie. Z czasem oferta została rozszerzona o systemy poliuretanowe i organiczno-mineralne do konsolidacji i uszczelniania skał w górnictwie.
Współpraca:

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu to unikalna placówka poświęcona historii górnictwa. Obejmuje Kopalnię Guido i Sztolnię Królowa Luiza, oferujące podziemne trasy turystyczne. To jedna z najważniejszych atrakcji industrialnych Śląska.
Współpraca:

Vector Software Group to producent m.in. oprogramowania do projektowania w branżach architektonicznej, energetyki, GIS, geodezji, drogownictwa, elektryki czy wentylacyjnej. Tworzy również autorskie rozwiązania Software House.
Współpraca:

Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN prowadzi działalność naukową i badawczo-rozwojową w dyscyplinie: Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka dostarczając nauce i gospodarce nowoczesnych, ekonomicznych, ekologicznych i społecznych rozwiązań służących zrównoważonemu rozwojowi kraju i regionów w obszarze surowcowym i energetycznym.
Współpraca:

JSW IT SYSTEMS Sp. z o.o. zapewnia kompleksową obsługę informatyczną aktywnie działając w obszarze Przemysłu 4.0. Głównym Klientem jest Grupa Kapitałowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej, dla której Spółka stanowi zaplecze informatyczne.
Współpraca:

Loxone umożliwia łatwą kontrolę i inteligentną automatyzację wszelkiego rodzaju projektów. Od inteligentnych domów, obiektów komercyjnych po specjalne zastosowania.
Współpraca:

Przedsiębiorstwo Usług Górniczych i Budowlanych - BUD sp. z o.o. jest generalnym wykonawcą kompleksowych robót górniczych na terenie LGOM w tym drążenie i przebudowa wyrobisk górniczych, budowa przenośników taśmowych, rozdzielni elektrycznych, wyrobisk funkcyjnych takich jak komory maszyn ciężkich wraz z wyposażeniem, komory rozładunku materiałów rafineryjnych / petrochemicznych, komory materiałów wybuchowych i inne.
Współpraca:

Deltaprime to firma specjalizująca się w monitoringu wizyjnym i systemach zabezpieczeń obiektów.
Współpraca:

2RHP sp. z o.o. jest twórcą innowacyjnego w skali światowej systemu ratowniczej łączności bezprzewodowej oraz opcjonalnie przewodowej RESYS, przeznaczonym do pracy w podziemnych zakładach górniczych, w tym w zakładach zagrożonych wybuchem metanu i/lub pyłu węglowego. RESYS zwiększa bezpieczeństwo w górnictwie.