Start - Aktualnosci

Seminarium studenckie w ONSEMI w Czechach
Grupa osiemnastu studentów związanych z KENER wspólnie z kadrą Katedry (Mariusz Stępień, Michał Jeleń, Olaseinde Olagbegi) uczestniczyła w dniach 9-10 czerwca 2025 w seminarium studenckim w Czechach. W trakcie dwudniowego wydarzenia odbywającego się w Rożnowie pod Radhostem miała miejsce część rekreacyjna w górach, część seminaryjna oraz wizyta w firmie ONSEMI produkującej elementy półprzewodnikowe.
Seminaria studenckie są długoletnią tradycją naszej katedry. Najczęściej odbywają się w okresie zimowym, tuż przed obronami projektów inżynierskich. Tym razem seminarium miało miejsce w okresie letnim i było w dużej mierze powiązane z przygotowywanymi do obrony pracami magisterskimi. Seminarium rozpoczęło się od części rekreacyjnej w formie trekkingu wokół szczytu Lysa Hora. Studenci wyruszyli z Ostravicy na mierzący 1323 m n.p.m. szczyt, gdzie mieli możliwość odpoczynku w schronisku, a następnie zeszli południowym zboczem przez Kobylankę w okolicę zbiornika wodnego Sance. Stamtąd udali się już autobusem do Rożnowa, do Hostelu Beskydy, gdzie odbywała się część seminaryjna i nocleg.
W ramach części seminaryjnej referaty przedstawili studenci kończący studia magisterskie na kierunku elektrotechnika: Artur Janus, Michał Pecyna, Martyna Gryt oraz Kamil Gruszczyk. Relację z praktyk zawodowych przedstawił Kajetan Matyl - student kierunku Energetyka, który odbywał część swoich studiów jako studia zintegrowane w niemieckim THM. Część seminaryjną uzupełniły dwa referaty studentów realizujących w naszej Katedrze projekt PBL poświęcony sterowaniu dociskiem zgrzewarki rezystancyjnej. Jeden poświęcony zagadnieniom PBL, a drugi relacji z wyjazdu studentów na warsztaty Eureca-Pro do Francji. Referaty te przedstawili wspólnie studenci: Wiktor Czornik, Jan Zygadlewicz, Mateusz Czechowski, Natan Siekierka i Dominik Mikołajczyk.
Drugi dzień seminarium przeznaczony był w całości na wizytę w czeskim oddziale firmy Onsemi. Organizatorem wizyty był dr Marcin Zygmanowski, który tego dnia dołączył do uczestników. Wizyta zawierała część seminaryjną, podczas której pracownicy firmy przedstawili proces produkcyjny półprzewodników realizowany w fabryce, wyjaśnili znaczenie wybranych procesów technologicznych oraz przybliżyli wybrane zagadnienia związane aplikacjami produkowanych komponentów. Drugą częścią było zwiedzanie zakładu. Obejmowało ono w pierwszej kolejności laboratoria testowania elektroniki, a następnie hale produkcyjne struktur półprzewodnikowych (w ograniczonym zakresie ze względu na restrykcje związane z czystością pomieszczeń, tzw. clean room-ów) oraz pomieszczenia, gdzie wytwarzane i testowane były podłoża półprzewodnikowe. W trakcie zwiedzania firma zaprosiła uczestników na lunch w zakładowej kantynie.
Seminarium umożliwiło studentom poznanie nowej wiedzy, w szczególności od strony praktycznej, przedstawienie własnych osiągnięć, w tym tych związanych z będącymi na ukończeniu pracami magisterskimi oraz na wzajemną integrację, która odbywała się zarówno w miejscu seminarium, jak i na szlaku turystycznym, gdzie trud podejścia na szczyt łagodziła wyjątkowo dobra pogoda. Do historii Katedry zapisujemy zatem kolejne bardzo udane wyjazdowe seminarium studenckie KENER.
Aktualności
Pokaż wszystkie

Więcej aktualności Mniej aktualności
Wydarzenia
Pokaż wszystkieWspółpraca:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.
Współpraca:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.