Error: Your upload path is not valid or does not exist: /var/www/html/wordpress/wp-content/uploads/sites/74 Seminarium studenckie w ONSEMI w Czechach | Katedra Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki
A A+ A++
photo
Autor: Michał Jeleń Publikacja: 30.06.2025 Aktualizacja: 30.06.2025

Seminarium studenckie w ONSEMI w Czechach

Grupa osiemnastu studentów związanych z KENER wspólnie z kadrą Katedry (Mariusz Stępień, Michał Jeleń, Olaseinde Olagbegi) uczestniczyła w dniach 9-10 czerwca 2025 w seminarium studenckim w Czechach. W trakcie dwudniowego wydarzenia odbywającego się w Rożnowie pod Radhostem miała miejsce część rekreacyjna w górach, część seminaryjna oraz wizyta w firmie ONSEMI produkującej elementy półprzewodnikowe.

Seminaria studenckie są długoletnią tradycją naszej katedry. Najczęściej odbywają się w okresie zimowym, tuż przed obronami projektów inżynierskich. Tym razem seminarium miało miejsce w okresie letnim i było w dużej mierze powiązane z przygotowywanymi do obrony pracami magisterskimi. Seminarium rozpoczęło się od części rekreacyjnej w formie trekkingu wokół szczytu Lysa Hora. Studenci wyruszyli z Ostravicy na mierzący 1323 m n.p.m. szczyt, gdzie mieli możliwość odpoczynku w schronisku, a następnie zeszli południowym zboczem przez Kobylankę w okolicę zbiornika wodnego Sance. Stamtąd udali się już autobusem do Rożnowa, do Hostelu Beskydy, gdzie odbywała się część seminaryjna i nocleg.

W ramach części seminaryjnej referaty przedstawili studenci kończący studia magisterskie na kierunku elektrotechnika: Artur Janus, Michał Pecyna, Martyna Gryt oraz Kamil Gruszczyk. Relację z praktyk zawodowych przedstawił Kajetan Matyl - student kierunku Energetyka, który odbywał część swoich studiów jako studia zintegrowane w niemieckim THM. Część seminaryjną uzupełniły dwa referaty studentów realizujących w naszej Katedrze projekt PBL poświęcony sterowaniu dociskiem zgrzewarki rezystancyjnej. Jeden poświęcony zagadnieniom PBL, a drugi relacji z wyjazdu studentów na warsztaty Eureca-Pro do Francji. Referaty te przedstawili wspólnie studenci: Wiktor Czornik, Jan Zygadlewicz, Mateusz Czechowski, Natan Siekierka i Dominik Mikołajczyk.

Drugi dzień seminarium przeznaczony był w całości na wizytę w czeskim oddziale firmy Onsemi. Organizatorem wizyty był dr Marcin Zygmanowski, który tego dnia dołączył do uczestników. Wizyta zawierała część seminaryjną, podczas której pracownicy firmy przedstawili proces produkcyjny półprzewodników realizowany w fabryce, wyjaśnili znaczenie wybranych procesów technologicznych oraz przybliżyli wybrane zagadnienia związane aplikacjami produkowanych komponentów. Drugą częścią było zwiedzanie zakładu. Obejmowało ono w pierwszej kolejności laboratoria testowania elektroniki, a następnie hale produkcyjne struktur półprzewodnikowych (w ograniczonym zakresie ze względu na restrykcje związane z czystością pomieszczeń, tzw. clean room-ów) oraz pomieszczenia, gdzie wytwarzane i testowane były podłoża półprzewodnikowe. W trakcie zwiedzania firma zaprosiła uczestników na lunch w zakładowej kantynie.

Seminarium umożliwiło studentom poznanie nowej wiedzy, w szczególności od strony praktycznej, przedstawienie własnych osiągnięć, w tym tych związanych z będącymi na ukończeniu pracami magisterskimi oraz na wzajemną integrację, która odbywała się zarówno w miejscu seminarium, jak i na szlaku turystycznym, gdzie trud podejścia na szczyt łagodziła wyjątkowo dobra pogoda. Do historii Katedry zapisujemy zatem kolejne bardzo udane wyjazdowe seminarium studenckie KENER.

SemOnsemi.jpg (194,53 kB)

Udostępnij:fbtwitter

Aktualności

Pokaż wszystkie
photo

Przestrzeganie obowiązkowych zasad podczas epidemii

Tomasz Haptas
2021-02-04 00:54:34
2021-03-02 13:05:30
04.02.2021
photo

Narodowy program publikacji naukowych Springer 2020

Tomasz Haptas
2020-08-13 07:48:00
2023-07-14 09:42:19
13.08.2020
photo

Targi KOMPOZYT-EXPO w Krakowie

Wideo może być bardzo pomocne w przedstawieniu swojego punktu widzenia.

Tomasz Haptas
2020-08-13 07:46:51
2021-02-04 00:49:58
13.08.2020

Więcej aktualności

Wydarzenia

Pokaż wszystkie

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie