Start - Aktualnosci

Seminarium studenckie w Jakuszycach na rozpoczęcie 2025 roku
Początek nowego roku kalendarzowego to tradycyjnie już czas, kiedy studenci semestrów dyplomowych wyruszają wraz z pracownikami KENER na wyjazdowe studenckie seminarium naukowe. Tradycja ta zapoczątkowana została w Katedrze przez prof. Bogusława Grzesika w latach 80-tych ubiegłego wieku. Przez ostatnich kilkanaście lat miejscem seminarium są Góry Izerskie i schronisko znane jako „Chatka Górzystów”. Tegoroczne seminarium odbyło się w dniach 7-9 stycznia 2025 roku.
Celem seminariów studenckich jest przede wszystkim integracja studentów semestrów dyplomowych różnych lat oraz prezentacja ich osiągnięć naukowych zrealizowanych w ramach projektów dyplomowych inżynierskich i magisterskich. Część seminaryjną wyjazdu zawsze uzupełnia część rekreacyjna, której forma zależy od warunków pogodowych, ale najczęściej jest to eksploracja pięknych zakątków Gór Izerskich na nartach śladowych. Uroku seminarium dopełnia klimat Chatki Górzystów, która położona w odległym od typowej cywilizacji miejscu, pozbawiona regularnej elektryczności i zasięgu sieci komórkowych, ale za to z dobrą lokalną kuchnią i klimatycznym kominkiem, stwarza świetne warunki do integracji i dyskusji na wszystkie interesujące uczestników tematy.
W tegorocznym seminarium udział wzięło 10 studentów oraz trzech pracowników Katedry. Siedmiu studentów reprezentowało grupę inżynierską kierunku elektrotechnika (Jarosław Roznowski, Aleksander Jaros, Wojciech Gilicki, Patryk Werajtis, Adam Szczyrba, Dominik Mikołajczyk i Piotr Łyko), trzech grupę magisterską, w tym jeden na studiach niestacjonarnych (Marcel Bogocz), a dwóch na studiach dziennych (Kajetan Kojm i Artur Janus). Spośród kadry KENER w seminarium uczestniczyli: dr Aleksander Bodora, dr Andrzej Latko oraz prof. Mariusz Stępień.
Część seminaryjna, w związku ze zbliżającym się terminem egzaminów inżynierskich, zdominowana była prezentacjami i dyskusjami na temat zrealizowanych (w całości lub w zasadniczej części) projektami inżynierskimi. Zagadnienia, jakie poruszali studenci w swoich projektach, dotyczyły między innymi stanowisk dydaktycznych z siłownikami, bazujących na sterownikach PLC Eaton (projekty realizowane pod kierunkiem dr. Krzysztofa Bodzka), układów sterowania położeniem i temperaturą (projekty realizowane pod kierunkiem dr. Arkadiusza Domorackiego) oraz zagadnień sterowania i doboru układów napędowych do różnego rodzaju aplikacji, między innymi suwnicy bramowej, taśmy produkcyjnej, czy wyciągu wagonika w kamieniołomie (projekty realizowane pod kierunkiem dr. Piotra Zaleśnego). Zagadnienia poruszane przez studentów z grupy magisterskiej nie wiązały się bezpośrednio z ich pracami magisterskimi, a bardziej z zainteresowaniami i aktywnościami inżynierskimi. Przykładowo, Artur Janus przedstawił interesującą prezentację na temat sposobów komunikacji elektronicznej, wykorzystywanych w jachtach i łodziach znajdujących się na otwartych akwenach wodnych. Były też dyskusje na temat aktywności realizowanych przez studentów na uczelni poza zajęciami, czyli projektów, kół naukowych, warsztatów projektowych i innych.
Dyskusje seminaryjne w schronisku uzupełniały mini turnieje szachowe rozgrywane przez studentów oraz śpiew z gitarą, prowadzony głównie przez dr. A. Bodorę. Czas w schronisku był mocno skrócony, przez dobre warunki narciarskie, które dopisały w tym roku. Łączny dystans, jaki uczestnicy seminarium pokonali na nartach, przekroczył 40 km, a powroty do schroniska codziennie odbywały się przy świetle latarek czołowych.
Podsumowując, można zaliczyć tegoroczne seminarium do bardzo udanych (dobra frekwencja, bardzo dobra pogoda i warunki oraz świetna atmosfera). Seminarium pozostawiło ciekawe wspomnienia, dało szansę do poznania się nawzajem poza salą zajęciową i pokazało jedną z alternatywnych form spędzania wolnego czasu w połączeniu z aktywnością fizyczną na świeżym powietrzu. Studenci studiów magisterskich (oraz ci, którzy na studia magisterskie zamierzają pójść) wyrazili inicjatywę zorganizowania podobnego seminarium późną wiosną, kiedy swoje prace będą kończyć studenci studiów magisterskich. Miejmy nadzieję, że ta inicjatywa zostanie zrealizowana!
Mariusz Stępień, Aleksander Bodora
Aktualności
Pokaż wszystkie

Więcej aktualności Mniej aktualności
Wydarzenia
Pokaż wszystkieWspółpraca:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.
Współpraca:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.