Start - Aktualności

Zebranie Katedry
W dniu 18.05.2021 r. na zebraniu Katedry dr hab. inż. Marcin Sowa prof. PŚ wygłosił referat poświęcony modelowaniu układów z wykorzystaniem pochodnej ułamkowego rzędu.
W prezentacji przedstawiono najważniejsze aspekty badań realizowanych na przestrzeni ostatnich 5 lat. Badania te obejmowały m.in. szeroko pojęte zastosowania pochodnej ułamkowego rzędu w teorii obwodów, w tym udział w opracowaniu modelu nieliniowej cewki ułamkowego rzędu. Wśród osiągnięć można wymienić kompleksowe opracowanie metodyki do rozwiązywania nieliniowych zagadnień uwzględniających pochodne ułamkowego rzędu poprzez zastosowanie autorskich bibliotek numerycznych oraz solwerów w popularnych środowiskach takich jak Octave oraz Matlab. Prelegent osobną uwagę poświęcił na zreferowanie aktualnie realizowanych prac badawczych, w tym we współpracy z pracownikami Katedry oraz wynikającego z tych prac dorobku publikacyjnego. W zakresie prac własnych oraz we współpracy z dr inż. Agnieszką Jakubowską-Ciszek wymienił badania dotyczące analiz częstotliwościowych cewek z rdzeniem ferromagnetycznym oraz superkondensatorów. Rezultaty badań zrealizowanych w autorskim stanowisku zostały zebrane i opublikowane w wysoko punktowanym czasopiśmie Electrical Engineering (IF: 1.180) (artykuł po recenzji, w druku). We współpracy z dr inż. Łukaszem Majką wskazał na badania nad modelowaniem cewek z rdzeniem ferromagnetycznym na potrzeby analiz w okresowych stanach ustalonych oraz w stanach nieustalonych, w tym do analizy ferrorezonansu. Szczególną uwagę poświęcił rezultatom modelowania histerezy w oparciu o faktyczne dane pomiarowe. Wyniki tych eksperymentów wraz z biblioteką opracowanych przez autorów modeli nieliniowych induktorów, w tym uwzględniających pochodne ułamkowego rzędu, zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Nonlinear Dynamics (IF: 4.867).
Ponadto w trakcie zebrania ogłoszono wyniki głosowania na logo Katedry – zgłoszone zostały trzy propozycje, z których najwięcej głosów otrzymało logo zaprojektowane przez naszego administratora sieci komputerowej – pana Wiesława Mertena. Pozostałe zgłoszenia pochodziły od dra hab. inż. Adriana Noconia i dra inż. Tadeusza Białonia. Autorom wszystkich propozycji należą się podziękowania za poświęcony czas i włożoną pracę.
Aktualności
Pokaż wszystkie






Więcej aktualności Mniej aktualności
Wydarzenia
Pokaż wszystkieWspółpraca:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.
Współpraca:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.