A A+ A++

Baza laboratoryjna

ico

Laboratorium Techniki Wielkich Prądów

Laboratorium jest wyposażone w transformatory wielkoprądowe o prądzie ciągłym do 5,4 kA, zespoły prostownicze 0,4 kA oraz kamerę termowizyjną. Ćwiczenia w tym laboratorium mają głównie za zadanie zapoznanie studentów ze sposobami pomiaru wielkich prądów, zjawiskami oraz skutkami towarzyszącymi przepływowi prądów o dużych natężeniach, w tym m.in. studenci wykonują rejestrację i wstępną obróbkę termogramów wykonanych kamerą termowizyjną.
pracownia 15

ico

Model Węzła Elektroenergetycznego

Laboratorium o nazwie Węzeł elektroenergetyczny obejmuje unikalny w kraju model fizyczny (1:1) elektrownianego węzła elektroenergetycznego. Model ten, będący wielofunkcyjnym stanowiskiem laboratoryjnym składa się z następujących elementów: komplet rozdzielni elektroenergetycznych (6 kV, 0,4 kV 220 VDC), dwa zespoły generatorowe 24 kVA napędzane silnikami prądu stałego z przetwornicy dwumaszynowej, modele fizyczne linii dwustronnie i jednostronnie zasilanej z regulacją obciążenia czynnego i biernego, komplet zabezpieczeń elektroenergetycznych bloku, aparatura kontrolno-pomiarowa, aparatura rejestrująca, układy regulacji generatorów, synchronizatory, itp., a także system komputerowy realizujący wszystkie funkcje związane z prowadzeniem ruchu układu.
pracownie 17, 20, 21

ico

Laboratorium Cyfrowej Automatyki Zabezpieczeniowej

Laboratorium jest wyposażone w cyfrowe terminale zabezpieczeniowe (REG 316, REL 516, 7UM516 i inne) oraz mikroprocesorowy tester zabezpieczeń ARTES 440. Za pomocą testera możliwe jest kompleksowe badania funkcjonalnych właściwości poszczególnych terminali zabezpieczeniowych zarówno w trybie ręcznym, jak i automatycznym, z możliwością komunikowania się zabezpieczeń z wykorzystaniem pętli światłowodowej.
pracownia 19

ico

Laboratorium Automatyki Elektroenergetycznej

Laboratorium jest wyposażone w elementy i urządzenia stosowane w automatyce zabezpieczeniowej oraz automatyce systemowej. Laboratorium pozwala m.in. badanie przekaźników pomocniczych i pomiarowych jednowejściowych o charakterystykach czasowo-niezależnych i czasowo-zależnych, badanie zabezpieczeń ziemnozwarciowych zerowo-prądowych, kształtowanie charakterystyk komparatorów amplitudy i fazy oraz inne.
pracownia 619

ico

Laboratorium patronackie ZPUE S.A.

Wyposażenie Laboratorium Patronackiego ZPUE S.A. pozwala na realizację prac naukowo-badawczych oraz osiągnięcie celów dydaktycznych m.in. w obszarach: badania i demonstrowania nowoczesnych technik stosowanych i możliwych do stosowania w złożonych układach sieci SN i nn, w tym w sieciach zautomatyzowanych, w sieciach z lokalnymi źródłami wytwórczymi, w sieciach z klastrami energii itd., badania funkcjonowania nowoczesnych struktur automatyki elektroenergetycznej instalowanych w rozbudowanych układach sieci SN i nN, badania funkcjonowania aparatury sieciowej zdalnie sterowanej instalowanej w głębi zautomatyzowanej sieci SN (reklozer), demonstracja możliwości zdalnego sterowania i monitorowania nowoczesnych łączników w sieciach SN.
pracownia 620

ico

Laboratorium Urządzeń i Algorytmów EAZ

Laboratorium jest wyposażone m.in. w cyfrowe zespoły automatyki zabezpieczeniowej, lokalizatory zwarć oraz model linii napowietrznej. Podczas zajęć prowadzonych w Laboratorium, student zyskuje wiedzę w zakresie statycznej analogowej i cyfrowej automatyki elektroenergetycznej. Wybrane ćwiczenia laboratoryjne prowadzone w Laboratorium to m.in.: analiza przebiegów zakłóceń zwarciowych występujących w liniach WN przy pomocy oprogramowania iREC, badania działania zabezpieczenia odległościowego linii WN z wykorzystaniem modelu linii WN, itd.
pracownia 637

ico

Laboratorium Materiałoznawstwa Elektrotechnicznego

Laboratorium Materiałoznawstwa Elektrotechnicznego pozwala na nabycie wiedzy obejmującej wybrane zagadnienia inżynierii materiałowej w zastosowaniach wykorzystywanych w elektroenergetyce zawodowej. W laboratorium studenci wykonują m.in. następujące badania: pomiar konduktywności wybranych materiałów przewodowych, badanie materiałów zmiennooporowych, badanie wybranych własności materiałów magnetycznych, badanie złączy stykowych, badanie łuku elektrycznego prądu stałego i przemiennego, itd.
pracownia 801

ico

Laboratoria Techniki Wysokich Napięć

Laboratoria Techniki Wysokich Napięć wyposażone jest m.in. w generatory wysokiego napięcia z możliwością wytwarzania impulsów do 300 kV, transformator probierczy TP-60, generator Tesli, układ do badania elektrofiltra, łańcuchy izolatorów. Oprócz ćwiczeń z zakresu techniki wysokich napięć, m.in. badanie środków ochrony przed przepięciami atmosferycznymi, badanie udarów piorunowych, przeskoków na izolatorze, figur Lichtenberga, badanie wytrzymałości powietrza przy napięciu przemiennym, badanie wybranych właściwości oleju, badanie wytrzymałości elektrycznej skrośnej wybranych materiałów izolacyjnych stałych, itd. W laboratorium prowadzone są także zajęcia z bezpieczeństwa użytkowania urządzeń elektrycznych oraz badania naukowe.
pracownie 803, 809a

ico

Laboratoria komputerowe

Laboratoria komputerowe służą do zaznajomienia studentów z możliwościami zastosowania komputerów w obliczeniach inżynierskich w energetyce. Tematyka zajęć obejmuje zagadnienia sieciowe, w tym wyznaczanie rozpływów mocy, metody optymalizacji rozpływów w sieci elektroenergetycznej, obliczenia impedancji pętli zwarcia w sieci niskiego napięcia, lokalizację zwarć w sieci SN, parametryzację elementów schematów zastępczych wchodzących w skład modelu sieci elektroenergetycznej, badania działania zabezpieczeń nadprądowych w stanach nieustalonych, badania wpływu metody wyznaczania składowej zerowej na poprawność działania zabezpieczeń zerowoprądowych kierunkowych, itd. Laboratoria służą m.in. nabyciu przez studentów umiejętności obsługi oprogramowania wykorzystywanego w energetyce zawodowej.
pracownie 636, 810

ico

Laboratoria Sieci i Urządzeń Elektroenergetycznych

Laboratoria Sieci i Urządzeń Elektroenergetycznych umożliwiają realizację ćwiczeń obejmujących takie przedmioty jak m.in. urządzenia elektryczne, bezpieczeństwo użytkowania urządzeń elektrycznych, elektroenergetyki, instalacji elektrycznych, oświetlenia elektrycznego, itd. Wybrane ćwiczenia to m.in. badania wyłączników i styczników niskiego napięcia, badania wyłączników wysokiego napięcia i ich napędów, badanie parametrów cieplnych oraz obciążalności torów prądowych, badanie urządzeń do centralnej i indywidualnej kompensacji mocy biernej, badania sieci trójfazowej, badanie środków ochrony przeciwporażeniowej w instalacjach elektrycznych zasilanych z sieci typu TN lub TT, itd.
pracownie 810a, 812

Lokalizacja pracowni

linia

Regulaminy laboratoriów i pracowni dydaktycznych

Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach Pobierz
Laboratorium Automatyki Elektroenergetycznej Pobierz
Laboratorium Materiałoznawstwa Elektrotechnicznego Pobierz
Laboratorium Komputerowe Sieci, Urządzeń i Instalacji Elektroenergetycznych Pobierz
Laboratorium Sieci Elektroenergetycznych Pobierz
Laboratorium Techniki Wielkich Prądów Pobierz
Laboratorium Techniki Wysokich Napięć Pobierz
Laboratorium Urządzeń Elektrycznych Pobierz
Pracownia Urządzeń i Algorytmów EAZ Pobierz
linia

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie