A A+ A++

Zespół Chemii Nieorganicznej - Współpraca z przemysłem

  • udział w badaniach o charakterze aplikacyjnym (w zespole prof. dr hab. inż. Mariana Turka) w pracach NB zamawianych przez Akademię Górniczo – Hutniczą (Kraków) w ramach projektu Innowacyjna Gospodarka, dotyczące wytrącania wodorotlenku magnezu z solanek kopalnianych i ługów pokrystalizacyjnych prażonym dolomitem – opracowanie metodyki analizy produktów i substratów oraz sposobu usuwania boru(III) na selektywnych sorbentach z ługów pokrystalizacyjnych i solanek kopalnianych oraz przygotowanie założeń do instalacji pilotowej. W Zakładach Chemicznych „Alwernia” (Alwernia) pracowała instalacja pilotowa zaprojektowana na podstawie badań, która skutecznie usuwała bor(III) z ługów pokrystalizacyjnych do wymaganego poziomu;
  • dr inż. Agata Jakóbik Kolon, prof. PŚ: kierownik prac NB zamawianych przez elektrownie we współpracy z Zakładami Pomiarowo – Badawczymi Energetyki „ENERGOPOMIAR” Sp. z o.o. dotyczących usuwania boru ze ścieków z mokrego odsiarczania spalin. W ramach jednej z prac opracowano i przetestowano w instalacji pilotowej kompleksowy sposób usuwania boru ze ścieków z mokrego odsiarczania spalin wraz z zagospodarowaniem roztworów po desorpcji i wydzielaniem kwasu borowego w postaci wartościowego produktu (kwas borowy o czystości >99,95% spełniający wymogi Farmakopei).
  • współpraca z PHU Incomed Wojciech Zgajewski, praca naukowo-badawcza pt. Konsultacje naukowe i badania nad możliwością zastosowania wkładów chłonnych do trumien opartych o sorpcyjne materiały pochodzenia naturalnego (badania realizowane w ramach współpracy projektu Lider LIDER/9/0048/L-7/15/NCBR/2016, kierownik: dr inż. Andrzej Milewski)
  • współpraca z MASS Sp. z o.o., praca naukowo-badawcza pt. Ocena optymalizacji syntezy poligliceroli (badania realizowane w ramach współpracy projektu Lider LIDER/9/0048/L-7/15/NCBR/2016, kierownik dr hab. inż. Piotr Dydo, główny wykonawca: Andrzej Milewski)
  • współpraca z firmą Nycz Intertrade o. Niepołomice w zakresie realizacji i wdrożenia wyników projektu GEKON2/O5/267906/10/2015 (Odzysk niklu z odpadowych kąpieli galwanicznych w układzie zintegrowanym elektrodializa-elektroliza, kierownik dr hab. inż. Piotr Dydo)
  • współpraca z firmą Nycz Intertrade o. Niepołomice w zakresie wykonania badań nad odzyskiem niklu i kobaltu z odpadów przemysłowych, praca naukowo-badawcza, kierownik dr hab. inż. Piotr Dydo.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie