A A+ A++

Zespół Chemii Nieorganicznej - Współpraca z innymi zespołami badawczymi

Współpraca z innymi zespołami badawczymi w zakresie wykonywania różnych analiz, szczególnie metodami ICP-AES i ICP MS, m.in.:

  • współpraca z Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN w Łodzi (prof. dr hab. inż. Barbara Nawrot, dr inż. Katarzyna Ebenryter-Olbińska, mgr Damian Kaniowski) w ramach badań nad transportem terapeutycznych kwasów nukleinowych skierowanych na gen receptora EGFR dekorowanych klasterami boru jako nośniki boru do terapii BNCT – oznaczanie boru w komórkach prawidłowych i nowotworowych za pomocą ICP MS;
  • współpraca ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w ramach badań nad zawartością metali ciężkich w tkankach pochodzenia ludzkiego (prof. dr hab. Jerzy Kwapuliński) – oznaczanie pierwiastków w mineralizatach tkanek pochodzących z kolan;
  • współpraca z Fundacją Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi dotycząca badań nad kalcyfikacją tkanek przeznaczonych do transplantacji (dr inż. Aleksandra Niemiec-Cyganek) – oznaczanie wapnia w sercach wieprzowych poddawanych zabiegom antykalcyfikującym.
  • Metoda utylizacji płynu zwrotnego z procesu szczelinowania hydraulicznego
    W ramach programu Polsko-Norweskiej Współpracy Badawczej zrealizowano projekt: „Design, environmental impact and performance of energized fluids for fracturing oil and gas reservoir rocks of Central Europe”, w którym nasz zespół zrealizował zadanie: “Selection and testing the relevant backflow treatment methods”. Opracowano kompleksową metodę utylizacji płynu zwrotnego z procesu szczelinowania hydraulicznego w układzie hybrydowym z zastosowaniem NF, RO i EDR. W wyniku jej stosowania otrzymywana jest woda użytkowa, solanka nasycona i odsolone ścieki, zawierające substancje organiczne, które mogą być kierowane do oczyszczalni ścieków komunalnych. TRL 5.
  • Wytwarzanie wody zdemineralizowanej do uzupełniania obiegu wodnoparowego metodami elektromembranowymi
    W ramach PBS zrealizowano projekt w konsorcjum z koncernem Tauron Wytwarzanie S.A. W instalacji doświadczalnej, zlokalizowanej na terenie Tauron Wytwarzanie S.A., Zakład Łagisza, testowano demineralizację wody rzecznej, z zastosowaniem oryginalnego rozwiązania elektrodializera, wyposażonego w cienkie przekładki międzymembranowe, oraz modułu elektrodejonizacji (EDI) wyposażonego w jonit w formie włókniny. Potwierdzono możliwość zmniejszenia kosztów produkcji wody zdemineralizowanej oraz zmniejszenia zużycia chemikaliów i ilości ścieków w stosunku do rozwiązań obecnie stosowanych. Oryginalne rozwiązania elektrodializy oraz modułu EDI są przedmiotem 3 zgłoszeń a także umów o wspólności prawa do patentu między Pol. Śl. i Tauron Wytwarzanie S.A.. TRL 7.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie