Start - Aktualnosci

Nowe porozumienie o współpracy - kontynuacja badań przemysłowych
Opracowanie sposobu wykorzystania odpadowego poli(metakrylanu metylu) do produkcji materiałów o zastosowaniach specjalnych.
W ramach projektu „Opracowanie sposobu wykorzystania odpadowego poli(metakrylanu metylu) do produkcji materiałów o zastosowaniach specjalnych (DSAP)” (LIDER/9/0048/L-7/15/NCBR/2016) finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w latach 2017-2020 r. osiągnięto VII poziom gotowości technologicznej. W następstwie, wykorzystano wyniki projektu do opracowania kalkulacji wysokości kosztu uwzględniającego m.in. surowce, energochłonność procesu syntezy, energochłonność procesu oczyszczania mieszaniny poreakcyjnej wraz z uwzględnieniem strat procesowych. Ponadto, podpisano nowe porozumienia współpracy z partnerem przemysłowym QMERIC potencjalnie dostarczającym surowce do produkcji DSAP.
Od 2020 r. wraz z QMERIC opracowano szczegółowe zestawienie kosztów, uwzględniając m.in. rzeczywistą wysokość kosztów inwestycyjny, kosztów wynajmu powierzchni produkcyjno-magazynowych, oraz dodatkowo oszacowano udział kosztu dostawy surowców, czy zatrudnienia pracowników. Nadal prowadzone jest monitorowanie ilość i dostępność odpadów akrylowych na rynku oraz zmiany ich wartości rynkowej. Przykładowo, dostępność rynkowa odpadowych tworzyw akrylowych od (Q2) 2020 roku zwiększyła się o 70% przez zwiększone wykorzystanie szkieł akrylowych (plexiglasu), stosowanych głównie jako ekrany ochronne w sklepach, aptekach, czy placówkach ochronny zdrowia. Analizowany jest również rynkowy rozwój technologii alternatywnych syntez sorpcyjnych materiałów degradowalnych i badane są trendy rozwojowe branży higienicznej. Monitorowanie jest prawo i normy w zakresie możliwości wykorzystania materiałów odpadowych do produkcji materiałów higienicznych.
Obecnie wraz z partnerami gospodarczymi opracowywane jest techniczno–ekonomiczne studium wykonalności instalacji przemysłowej z zachowaniem poufności istoty wynalazku. Ponadto, przeprowadzone są dodatkowe badania przemysłowe wraz z QMERIC, w celu dostosowania istniejącej linii technologicznej do opracowania syntezy czynnika sieciującego w DSAP. Co ważne, oszacowany koszt produkcji DSAP z odpadów akrylowych nadal zawiera się w korzystnym przedziale cenowym, od 2 do 3 USD/kg. Tym samym, wysokość kosztów opracowanej technologii nadal mieści się w dolnej granicy zakładanej ceny produkcji DSAP.
Aktualności
Pokaż wszystkie













Więcej aktualności Mniej aktualności
Wydarzenia
Pokaż wszystkieWspółpraca:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.
Współpraca:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.