A A+ A++
photo
Autor: Paweł Skóra Publikacja: 05.08.2025 Aktualizacja: 05.08.2025

Prof. dr hab. inż. Agata Jakóbik-Kolon z tytułem Profesora!

Z ogromną radością informujemy, że postanowieniem Prezydenta RP z dnia 21 lipca 2025 roku dr hab. inż. Agata Jakóbik-Kolon otrzymała tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria chemiczna.
 
Pani Profesor to wybitna specjalistka w dziedzinie inżynierii chemicznej, od lat związana z Wydziałem Chemicznym Politechniki Śląskiej, gdzie pełni także funkcję Przewodniczącej Rady Dyscypliny Inżynieria Chemiczna. Jej działalność naukowa koncentruje się na zagadnieniach związanych z separacją trudno rozdzielnych par pierwiastków, analityką chemiczną w złożonych matrycach, projektowaniem hybrydowych biosorbentów do usuwania metali ciężkich oraz rozwijaniem nowoczesnych technologii oczyszczania ścieków przemysłowych z jednoczesnym odzyskiem cennych substancji.
 
Na przestrzeni ostatnich lat prof. Jakóbik-Kolon prowadziła i nadzorowała badania realizowane na zlecenie przedsiębiorstw takich jak PGE GiEK S.A., Energopomiar, Multivalve czy Polymemtech, o łącznej wartości blisko 2,1 mln zł. W latach 2019–2024 kierowała trzema projektami badawczymi, których celem było wdrożenie innowacyjnych rozwiązań w oczyszczaniu ścieków przemysłowych – w tym również w skali pilotowej.
 
Dorobek naukowy Pani Profesor obejmuje udział w aż 20 projektach krajowych i międzynarodowych (m.in. LIDER, Iuventus Plus, OPUS, GEKON, Horizon 2020, TANGO, Pol-Nor, PBS), głównie skupionych na zagadnieniach związanych z gospodarką wodno-ściekową. Jest autorką lub współautorką 70 publikacji indeksowanych w JCR o sumarycznym IF=246,733 oraz 17 patentów i 4 know-how, z czego dwa rozwiązania zostały już skomercjalizowane.
Na szczególną uwagę zasługuje współautorstwo wynalazku pt. „Proces usuwania boru ze ścieków w instalacji mokrego odsiarczania spalin (IMOS) z jednoczesnym pozyskaniem cennego produktu – kwasu borowego”, opracowanego wspólnie z firmami Energopomiar i PGE, który został nagrodzony Srebrnym Laurem Innowacyjności 2021 w konkursie im. Stanisława Staszica organizowanym przez FSNT NOT.
 
Serdecznie gratulujemy nadania tytułu profesorskiego i życzymy dalszych sukcesów w pracy naukowej, dydaktycznej i wdrożeniowej!
Udostępnij:fbtwitter

Aktualności

Pokaż wszystkie
photo

Prof. dr hab. inż. Agata Jakóbik-Kolon z tytułem Profesora!

Paweł Skóra
2025-08-05 10:47:08
2025-08-05 10:53:31
05.08.2025
photo

Nowy projekt inwestycyjny na Wydziale Chemicznym

Jacek Kocurek
2025-08-04 13:35:31
2025-08-04 13:47:36
04.08.2025
photo

Prof. dr hab. inż. Dawid Janas otrzymał tytuł profesorski z rąk Prezydenta RP

Katarzyna Siwczyk
2025-07-31 11:29:00
2025-08-01 11:32:08
31.07.2025
photo

Sukces w 9. Konkursie Projektowania Chemicznego Prowincji Hebei

Martin Huć
2025-07-29 10:55:20
2025-07-29 11:00:49
29.07.2025

Więcej aktualności

Wydarzenia

Pokaż wszystkie

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie