Norwegian University of Science and Technology NTNU

Konsorcjum w składzie: Politechnika Śląska, Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii (Norwegian University of Science and Technology NTNU) oraz Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach uzyskało finansowanie na realizację projektu pt. „ Non-invasivE iN-vivo assessmenT Human aRtery wALls (akronim ENTHRAL). Bezinwazyjne wyznaczanie sztywności ścian tętnic człowieka in vivo”.

Zesztywnienie ścian naczyń krwionośnych jest przede wszystkim rezultatem procesu starzenia się organizmu. W jego wyniku powiększa się średnica dużych arterii i grubość ich ścianek. Pomiar sztywności systemu tętniczego jest wartościowym wskaźnikiem używanym przez kardiologów w diagnostyce chorób układu sercowo-naczyniowego.

Celem projektu jest opracowanie bezinwazyjnej techniki pomiaru lokalnej sztywności ścian naczyń tętniczych. W pierwszym etapie metoda testowana jest na specjalnie skonstruowanej instalacji (fantomie). Finalnym etapem projektu będzie wykonanie eksperymentu medycznego w którym przy pomocy skanera USG mierzone będą odkształcenia ścian tętnicy szyjnej pod wpływem cyklicznych zmian ciśnienia wywołanych skurczem mięśnia sercowego. Z tych deformacji wyznaczona będzie sztywność ścian tętnicy.

Koordynatorem jest prof. Ryszard Białecki. Projekt będzie realizowany przez zespół biomed~lab Katedry Techniki Cieplnej. Głównymi wykonawcami będą członkowie tego zespołu – dr hab. inż. Ziemowit Ostrowski i dr hab. inż. Wojciech Adamczyk, prof. PŚ. Ponadto w projekcie wezmą udział pracownicy Wydziału Inżynierii Biomedycznej, m.in. prof. Ewa Piętka i dr hab. Wojciech Wolański, prof. PŚ.