Start - Współpraca pomiędzy Lingwistyką Stosowaną Politechniki Śląskiej a Lingwistyką Stosowaną Politechniki Lwowskiej

Współpraca pomiędzy Lingwistyką Stosowaną Politechniki Śląskiej a Lingwistyką Stosowaną Politechniki Lwowskiej.
Czy wiesz co oznaczają następujące skróty: bb, NPC, GD, czy ez? Jeśli nie, czym prędzej dołącz do społeczności użytkowników gier komputerowych lub przeczytaj artykuł “Język gier wideo”, w którym grupa polskich i ukraińskich studentów przedstawia wyniki ankiety przeprowadzonej wśród 51 osób z różnych części Europy. Studenci pytają w niej, czy respondenci potrafią rozszyfrować zarówno skróty, jak i komputerowy slang. Wynik jest mocno zaskakujący, gdyż nienadążanie za zmianami językowymi może prowadzić do zakłóceń w komunikacji, a w konsekwencji pogłębiać konflikt pokoleń. Sprawdźcie sami!
Autorki:
- Julia Babiarz
- Maria Rokhanska
- Solomia Chumachenko
- Julia Shulgach
Niemiecki poeta, Johann Wolfgang von Goethe, napisał: “Ile znasz języków, tyle razy jesteś człowiekiem”. Proces globalizacji, wraz ze stale rosnącym zapotrzebowaniem na użytkowników języków obcych, wymusza powstawanie coraz to nowych metod i technik ułatwiających i dynamizujących proces akwizycji. Najnowszym narzędziem, którym fascynuje się cały świat, jest wszechobecna AI, sztuczna inteligencja, gdzie roboty i aplikacje przychodzą z pomocą zarówno uczniom jak i nauczycielom. W poniższym projekcie grupa polskich i ukraińskich studentów dokonała dla nas przeglądu nowych technologii, takich jak Siri, Chat GPT czy Babbel. Zapraszamy do zapoznania się!
Autorki:
- Mariia Stetsyk
- Victoriia Kaminska
- Zuzanna Krzemień
- Karolina Karlowska
- Sofiia Ferens
- Anastasiia Zhurbenko
Ten szeroko zakrojony projekt grupy studentów Politechniki Śląskiej i Politechniki Lwowskiej szuka odpowiedzi na jedno z ważkich pytań w obszarze nauki: czy jesteśmy w stanie usłyszeć i wychwycić różnicę między ludzką mową, a mową generowaną przez sztuczną inteligencję. Przeprowadzone badania miały na celu przetestowanie potencjału AI i określenie granic jej możliwości pod względem językowym. Siedmiu botom AI, w tym aplikacjom Chat GPT, Amazon Alexa czy Snapchat, oraz ośmiu osobom zadano wiele pytań z różnych zakresów tematycznych, zainspirowanych testem Turinga, który polega na rozróżnianiu mowy komputerowej od mowy ludzkiej. Czy i Wy potraficie je zidentyfikować? Czy jesteście w stanie odgadnąć, których odpowiedzi udzielili ludzie, a których chatboty? Odpowiedź znajdziecie w tym fascynującym filmie!
Autorzy:
- Urszula Muszyńska
- Liza Nalivkina
- Oksana Mylymuk
- Andrii Byblyk
Czy gry i aplikacje komputerowe to tylko nieszkodliwa, lecz czasochłonna rozrywka? A może klikając w klawiaturę jesteśmy w stanie dostrzec ich potencjał edukacyjny? Ten interesujący projekt ukraińskiej studentki stara się udowodnić, że gry video mają do zaoferowania o wiele więcej niż relaks, a wzbogacanie słownictwa graczy jest zdecydowanie jednym z dodatkowych bonusów. Autorka oferuje graczom wiele cennych wskazówek dotyczących mądrego wykorzystania gier w nauce języków obcych. Jeśli chcielibyście pozostawać w wirtualnym świecie gier jednocześnie rozwijając się językowo, koniecznie obejrzyjcie tę prezentację i zróbcie notatki!
Autorki:
- Oksana Malysh
- Zofia Potocka
- Snizhana Salamakha