A A+ A++
photo
Autor: Mateusz Naramski Publikacja: 08.07.2025 Aktualizacja: 10.07.2025

Zielone i cyfrowe warsztaty

W dniach 28 i 30 czerwca 2025 r. na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej odbyły się „Warsztaty wspierające kompetencje zielone i kompetencje cyfrowe”, w ramach projektu pt. „Rozwijanie kompetencji sektora NUB wśród uczniów LO z podregionów: rybnicki, gliwicki, bytomski, katowicki i sosnowiecki”, współfinansowanego ze środków programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027. Kierownikiem projektu jest prof. Aleksandra Kuzior – Dziekan Wydziału. W warsztatach wzięli udział uczniowie z liceów ogólnokształcących z Rybnika, Gliwic, Bytomia, Tarnowskich Gór i Rudy Śląskiej. W przeprowadzenie warsztatów zaangażowani byli pracownicy WOIZ: dr Katarzyna Postrzednik-Lotko, dr Dorota Dolińska-Weryńska, dr inż. Kinga Stecuła, dr Bartłomiej Knosala, dr Barbara Rożałowska, dr Małgorzata Nadziakiewicz, dr Piotr Weryński

Celem warsztatów było wsparcie młodzieży w lepszym zrozumieniu procesów związanych z zieloną i cyfrową transformacją oraz rozwój kompetencji przyszłości, takich jak: myślenie krytyczne, praca zespołowa, kreatywne rozwiązywanie problemów czy wykorzystanie nowych technologii. Zajęcia miały różnorodną formę: od interaktywnych wykładów i dyskusji, przez gry szkoleniowe i odgrywanie ról, aż po praktyczne eksperymenty z wykorzystaniem technologii wspierających procesy kognitywne, jak gogle VR oraz zestawów edukacyjnych do produkcji energii odnawialnej.

Uczniowie mieli okazję poznać realne przykłady wdrożeń związanych z efektywnością energetyczną i odnawialnymi źródłami energii w różnych branżach. Pracowali na przykładach typu case study, analizowali wpływ działalności człowieka na zmiany klimatu, dyskutowali o przyszłości energetycznej Polski i uczyli się, jak prowadzić rozmowy ze sceptykami klimatycznymi, opierając się na faktach naukowych. Szczególny nacisk położono na kształtowanie postaw prośrodowiskowych, świadomości klimatycznej oraz zrozumienie roli technologii w budowaniu nowoczesnego, odpowiedzialnego rynku pracy.

Dzięki tym warsztatom młodzież nie tylko zdobyła nową wiedzę i praktyczne umiejętności, ale także zwiększyła swoją gotowość do aktywnego udziału w transformacji, która dziś dotyczy każdego z nas. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, ciekawość i otwartość na zmiany.

#funduszeeu

Udostępnij:fbtwitter
3 z 452

Aktualności

Pokaż wszystkie
photo

Dyżur w Bibliotece Wydziału Organizacji i Zarządzania – 25 czerwca 2025 r.

Mateusz Naramski
2025-06-23 13:32:10
2025-06-23 13:39:52
23.06.2025
photo

Ekologia i zrównoważony rozwój

Mateusz Naramski
2025-06-20 14:13:59
2025-06-20 14:46:15
20.06.2025
photo

Artykuł dr inż. Agnieszki Janik i dr inż. Adama Ryszko w czasopiśmie TOP 1!

Mateusz Naramski
2025-06-18 12:29:40
2025-06-18 13:01:31
18.06.2025
photo

Gratulacje dla Pani Profesor Anny Kwiotkowskiej

Mateusz Naramski
2025-06-09 20:30:23
2025-06-09 20:34:37
09.06.2025
3 z 452

Więcej aktualności

Wydarzenia

Pokaż wszystkie
23.07

Bezpłatne szkolenie AgilePM Foundation - Biuro Karier Studenckich zaprasza studentów WOIZ

08.06

"Cognitive techn​ologies" International Scientific and Didactic Conference

25.05

Women in Tech Days 2021

06.05

Cognitive techn​ologies - Konferencja nt. Etyczne aspekty rozwoju sztucznej inteligencji i technologii kognitywnych

10.12

XIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Globalne konteksty poszanowania praw i wolności człowieka"

08.12

Spotkanie on-line z firmą Miebach Consulting

02.12

I Seminarium Naukowe Pracowników WOIZ - POB 6 „Ochrona klimatu i środowiska, nowoczesna energetyka”

18.11

Konferencja "Economics Today: Problems of Modeling and Management"

17.11

Zaproszenie dla wykładowców Szkoły Giełdowej na Konferencję on-line Inwestowanie to wyzwanie

20.10

Kurs Facylitatora – warsztaty partycypacyjne

08.10

Zaproszenie na transmisję uroczystości inauguracji roku akademickiego 2020/2021 na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej 8 października 2020 r. o godz. 10.00

01.10

UWAGA! Rozpoczynamy rok akademicki 2020/2021

24.09

VI MIĘDZYNARODOWA INTERDYSCYPLINARNA KONFERENCJA NAUKOWA "ROZWÓJ SPOŁECZNY WOBEC WARTOŚCI. ETYKA – TECHNIKA – SPOŁECZEŃSTWO"

16.09

Wizyta Profesora Jerzego Buzka na Wydziale Organizacji i Zarządzania

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie