A A+ A++
photo
Autor: System Publikacja: 19.05.2020

Zmarł dr inż. Ryszard Żyliński

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 16 maja 2020 r. w wieku 76 lat zmarł dr inż. Ryszard Żyliński, wieloletni pracownik Wydziału Górnictwa i Geologii (obecnie Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej).

Dr inż. Ryszard Żyliński urodził się 25 lutego 1944 r. w Słoninach. Po ukończeniu studiów na Wydziale Górniczym Politechniki Śląskiej, w 1967 r. podjął tam pracę. W 1975 r. obronił pracę doktorską. Główny zakres jego działalności naukowej obejmował zagadnienia geomechaniki i budownictwa podziemnego, a w szczególności projektowania obudowy wyrobisk korytarzowych oraz szybów z uwzględnieniem dużej głębokości ich lokalizacji oraz trudnych warunków geologiczno-górniczych. Ponadto prowadził badania w zakresie zastosowania technologii górniczych w budownictwie podziemnym niegórniczym.

Dorobek naukowy dr inż. R. Żylińskiego obejmuje 3 książki, kilkadziesiąt artykułów w czasopismach naukowych i branżowych, kilkadziesiąt referatów wygłoszonych na konferencjach w kraju i za granicą, wiele prac naukowo-badawczych, ekspertyz i opinii wykonanych dla przemysłu.
Dr inż. Ryszard Żyliński ma duże zasługi w zakresie dydaktyki. Brał udział w opracowywaniu programów kształcenia na kierunku górnictwo i geologia dla specjalności projektowanie i budowa kopalń oraz budownictwo podziemne i ochrona powierzchni. Jako specjalista z zakresu geomechaniki i budownictwa podziemnego przez 40 lat prowadził zajęcia dla studentów wszystkich rodzajów studiów i specjalności. Był opiekunem około 30 prac dyplomowych inżynierskich i magisterskich.

Wykazywał również dużą aktywność organizacyjną w Uczelni i poza nią.  W trakcie swojej pracy zawodowej pełnił m.in. funkcje: zastępcy Dyrektora ds. Dydaktycznych Instytutu Projektowania, Budowy Kopalń i Ochrony Powierzchni (1991–1994), zastępcy Kierownika Katedry (1994–1998), zastępcy Redaktora Naczelnego kwartalnika „Budownictwo Podziemne i Tunelowe” (1995–2010), członka Zarządu Podkomisji Budownictwa Podziemnego (Polska Grupa Narodowa ITA AITES), członka m.in. Komisji Górniczej PAN, Międzynarodowego Towarzystwa Mechaniki Skał, Głównej Komisji Budownictwa Górniczego SiTG. Brał aktywny udział w organizacji wielu konferencji i sympozjów naukowych krajowych i międzynarodowych.

Dr inż. R. Żyliński umiejętnie łączył pracę naukowo-dydaktyczną z szeroką współpracą, a potem działalnością w przemyśle górniczym. W 1998 r. został powołany na funkcję Prezesa Zarządu Konsorcjum Przedsiębiorstw Robót Górniczych i Budowy Szybów S.A. w Katowicach. W 2007 roku przeszedł na emeryturę.

Za swoją działalność naukową i dydaktyczną wielokrotnie był nagradzany nagrodami MNiSW, Rektora Politechniki Śląskiej oraz odznaczeniami państwowymi i odznakami branżowymi.
Był osobą cenioną i lubianą przez pracowników i studentów. Zawsze życzliwy, prawy, koleżeński, służący wszechstronną pomocą i radą. Wychowawca wielu pokoleń studentów i inżynierów górniczych.

Rodzinie, Najbliższym i Przyjaciołom Zmarłego wyrazy współczucia i żalu składają
Rektor, Senat oraz Wspólnota Akademicka Politechniki Śląskiej

 

Udostępnij:fbtwitter
1 z 473

Aktualności

Pokaż wszystkie
photo

Życzenia Wielkanocne

Mateusz Naramski
2026-04-02 12:10:23
2026-04-02 12:35:22
02.04.2026
photo

Porozumienie i współpraca

Mateusz Naramski
2026-04-01 21:49:00
2026-04-04 21:55:29
01.04.2026
photo

Zaproszenie na wykład prof. Agnieszki Zakrzewskiej-Bielawskiej w ramach cyklu Twarze biznesu, nauki i polityki. Zarządzanie w teorii i praktyce

Mateusz Naramski
2026-03-31 23:12:00
2026-03-31 23:15:35
31.03.2026
photo

Spotkanie z praktyką gospodarczą na kierunku Logistyka: o roli outsourcingu logistycznego w biznesie

Mateusz Naramski
2026-03-31 14:19:43
2026-03-31 15:40:33
31.03.2026
1 z 473

Więcej aktualności

Wydarzenia

Pokaż wszystkie
23.07

Bezpłatne szkolenie AgilePM Foundation - Biuro Karier Studenckich zaprasza studentów WOIZ

08.06

"Cognitive techn​ologies" International Scientific and Didactic Conference

25.05

Women in Tech Days 2021

06.05

Cognitive techn​ologies - Konferencja nt. Etyczne aspekty rozwoju sztucznej inteligencji i technologii kognitywnych

10.12

XIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Globalne konteksty poszanowania praw i wolności człowieka"

08.12

Spotkanie on-line z firmą Miebach Consulting

02.12

I Seminarium Naukowe Pracowników WOIZ - POB 6 „Ochrona klimatu i środowiska, nowoczesna energetyka”

18.11

Konferencja "Economics Today: Problems of Modeling and Management"

17.11

Zaproszenie dla wykładowców Szkoły Giełdowej na Konferencję on-line Inwestowanie to wyzwanie

20.10

Kurs Facylitatora – warsztaty partycypacyjne

08.10

Zaproszenie na transmisję uroczystości inauguracji roku akademickiego 2020/2021 na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej 8 października 2020 r. o godz. 10.00

01.10

UWAGA! Rozpoczynamy rok akademicki 2020/2021

24.09

VI MIĘDZYNARODOWA INTERDYSCYPLINARNA KONFERENCJA NAUKOWA "ROZWÓJ SPOŁECZNY WOBEC WARTOŚCI. ETYKA – TECHNIKA – SPOŁECZEŃSTWO"

16.09

Wizyta Profesora Jerzego Buzka na Wydziale Organizacji i Zarządzania

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie