Autor: Mateusz Naramski Publikacja: 09.06.2022 Aktualizacja: 09.06.2022

Nowa specjalność ZiIP: Zarządzanie zrównoważoną konsumpcją i produkcją

Drodzy Kandydaci na studia, Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, że na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji (ZiIP) w Zabrzu na Wydziale Organizacji i Zarzadzania Politechniki Śląskiej, w roku akademickim 2022/23 uruchomiona zostanie nowa międzynarodowa specjalność/ścieżka dyplomowania w języku polskim i angielskim.

Zarządzanie zrównoważoną konsumpcją i produkcją (ang. Management of Sustainable consumption and production),  to  nowa specjalność, która będzie  realizowana w ramach projektu EURECA – PRO, w którym Politechnika Śląska jest jednym z ośmiu partnerów. Projekt ten, stanowi ważny etap budowy nowoczesnego Uniwersytetu Europejskiego, i stanowi absolutna nowość na krajowym rynku edukacyjnym.

Partnerami przedsięwzięcia EURECA-PRO (European University Alliance on Responsible Consumption and Production) są następujące wyższe uczelnie:

Politechnika Śląska w Gliwicach (Polska),

University of Leoben (Austria),

Technical University Freiberg (Niemcy),

University of Petrosani (Rumunia),

University of Leon (Hiszpania),

Technical University of Crete (Grecja),

Mittweida University of Applied Sciences (Niemcy),

Hasselt University (Belgia).

Program tych studiów charakteryzuje się bardzo nowoczesnym podejściem do procesu kształcenia i obejmuje:

• uczenie rozwiązywania problemów zamiast dawania gotowych rozwiązań (Problem Based Learning),
  • rozwijanie umiejętności wyszukiwania, przetwarzania i prezentowania informacji zamiast ich zapamiętywania (Project Based Learning – oraz działalność studenckich kół naukowych),
  • rozwijanie umiejętności społecznych i pracy w zespole zamiast działania w pojedynkę,
  • wspieranie indywidualnej inicjatywy i rozwijanie indywidualnych predyspozycji studentów (np. indywidualna organizacja studiów),
  • edukację interdyscyplinarną,
  • rozwijanie umiejętności racjonalnego rozumowania, umiejętności oddzielania rzeczy ważnych od nieważnych i szybkiego uczenia się nowych (poprzez szeroki zakres szkoleń, wykładów z ekspertami z całego świata, itp.).

Studiów na tym kierunku (jako Europejskim Uniwersytecie), dają możliwość:

• wzmacniania europejskiego systemu naukowego i integracji europejskiej,
  • udziału w kształtowaniu globalnego systemu szkolnictwa wyższego,
  • zwiększenia atrakcyjności poszczególnych uczelni,
  • modernizacji europejskiego obszaru edukacji,
  • redukcji obecnych przeszkód i barier administracyjnych,
  • promowania wszelkiego rodzaju mobilności w ramach współpracy między uczelniami i studentami oraz wykładowcami,
  • kreatywnego i innowacyjnego rozwijania tzw. trójkąt wiedzy (badania, edukacja, innowacje),
  • wykorzystania potencjału infrastrukturalnego różnych uczelni.

Bardzo ważnym czynnikiem decydującym o atrakcyjności studiów na tym kierunku jest możliwość rozwijania szeregu kompetencji technicznych, społecznych i środowiskowych, a zwłaszcza w zakresie:

• efektywnego gospodarowania zasobami,
  • redukcją emisji gazów cieplarnianych,
  • rozwoju zrównoważonych i nadających się do recyklingu produktów,
  • rozwoju zrównoważonej gospodarki – jako absolutnej konieczności dla naszej cywilizacji.

Osiągniecie tych kompetencji będzie możliwe dzięki:

• pozyskaniu wiedzy i umiejętności odpowiadających potrzebom największych, nowoczesnych i globalnych przedsiębiorstw produkcyjnych i usługowych. Przykładowymi treściami programowymi są: gospodarka obiegu zamkniętego GOZ, Life Cycle Assessment LCA, zarządzanie eko-innowacjami, raportowanie zrównoważonego rozwoju, technologie sztucznej inteligencji, zarządzanie jakością, ekonomia i finanse zrównoważonego rozwoju i wiele innych.
  • studiowaniu w międzynarodowym gronie studentów,
  • możliwości realizacji praktyk w znanych polskich i międzynarodowych przedsiębiorstwach,
  • realizacji zajęć z udziałem ekspertów zrównoważonego rozwoju z Polski i zagranicy,
  • unikatowych możliwości studiowania w prestiżowych uczelniach europejskich i uzyskania potrójnego Dyplomu Inżyniera!
  • budowaniu i wzmacnianiu doskonałości Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego,
  • oraz wiele innym możliwościom jakie stwarzają te studia.

Dlaczego warto studiować na tej specjalności (ZZKiP, ang. MSCP):

• Absolwenci łączący unikalną wiedzę i umiejętności integrujące obszary związane ze zrównoważoną produkcją, konsumpcją oraz środowiskiem, co gwarantuje przewagę na bardzo konkurencyjnym krajowym i światowych rynku pracy,
  • Międzynarodowy charakter studiów, wynikający ze współpracy czołowych uczelni Europy oraz wspierany przez przedsiębiorstwa z całej Europy zapewnia ich wysoki poziom, nowoczesność i ukierunkowanie na najbardziej poszukiwane kompetencje w zakresie rozwoju środowiska i społeczeństwa.
  • Absolwenci tych studiów staną się cenionymi specjalistami i menedżerami, w zakresie dynamicznie rozwijającej się zrównoważonej gospodarki,  poszukiwanymi przez przedsiębiorstwa z całej Europy i świata. Będą także dobrze przygotowani do tworzenia i prowadzenia własnych działalności gospodarczych.

W Politechnice Śląskiej, w ramach realizacji tego projektu nabór studentów na pierwszy rok studiów w roku akademickim 2022/23 będzie odbywał się na wydziale Organizacji i Zarządzania w Zabrzu na kierunek Zarzadzanie i Inżynieria Produkcji - ZiIP w Zabrzu (https://www.polsl.pl/roz3/kierunek-zarzadzanie-i-inzynieria-produkcji/https://rekrutacja.polsl.pl/kierunek/rm-zip-st/ ; https://rekrutacja.polsl.pl/kierunek/roz_mape__ang_st/ ).

1 z 402

Pokaż wszystkie
photo

Uniwersytet dla Cudzoziemców w Perugii oferuje zaawansowany kurs szkoleniowy "Maria Montessori: Pedagogy for Peace".

2024-03-28 13:17:41
2024-03-28 13:23:38
photo

Konkurs na najlepsze pomysły biznesowe