A A+ A++
photo
Autor: System Publikacja: 27.01.2021

Uczniowie ALO mówią o nauce po ludzku

Zależności między mikrobiomem a samopoczuciem i zachowaniem człowieka to tematyka prac nagrodzonych w konkursie „O nauce po ludzku – miniatura ALO”. W pierwszej edycji przedsięwzięcia postanowiono wyróżnić po jednej pracy z obu liceów Politechniki. 27 stycznia 2021 r. odbyło się spotkanie władz Uczelni z laureatkami konkursu.

Na konkurs wpłynęło 8 prac, z każdego ALO po 4 teksty. Autorzy artykułów poruszali zagadnienia związane z  astronomią, mikrobiologią, botaniką i zoologią. O przyznaniu dwóch równorzędnych, pierwszych nagród zdecydowała komisja konkursowa w składzie: dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ, dr hab. Renata Frączek, dr hab. inż. Małgorzata Kokowska-Pawłowska, dr Małgorzata Borysławska, dr Anna Węgrzyn, dr Małgorzata Szymaszek, dr Joanna Malara oraz mgr Renata Klimek-Kowalska.

Spośród prac zgłoszonych przez uczniów ALO Gliwice wybrano artykuł „Jelita czy mózg - co nami steruje?” autorstwa Natalii Kużdżał. Podobny temat podjęła Anna Nowak, licealistka z ALO Rybnik, w zwycięskim tekście pt. „Mikrobiom jelitowy a zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka”.

– Chcemy, aby uczniowie liceów integrowali się z Politechniką Śląską, a przede wszystkim posmakowali trochę nauki – stąd ten konkurs. Popularyzacja nauki to także pokazanie Uczelni. Jednak nie w formie reklamy, a informując o tym, co  najciekawsze, i co przemawia do młodych ludzi. Jeśli coś odbieramy jako bliskie dla nas, zrozumiałe, wtedy łatwiej jest zrozumieć świat i mechanizmy, które nim rządzą. To także korzyść dla Uczelni – mamy wtedy szansę na pozyskanie najlepszych kandydatów. Jak pokazują różne publikacje – jeśli w danym regionie czy mieście funkcjonuje dobra uczelnia, przyciągająca zdolnych studentów, a potem absolwentów, to w perspektywie 100 czy 200 lat ten obszar rozwija się dużo szybciej niż inne, gdzie takich możliwość nie ma – mówi prof. dr hab. inż. Bogusław Łazarz, Prorektor ds. Ogólnych.

Wyzwanie związane z zaprezentowaniem zagadnień naukowych w przystępnej formie dotychczas było skierowane do studentów, doktorantów i pracowników Politechniki Śląskiej. Z inicjatywą przeniesienia idei konkursu na szczebel licealny była dr Małgorzata Borysławska, Dyrektor Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach. W planach jest przygotowanie publikacji z pracami konkursowymi, a także uruchomienie koła „O nauce po ludzku”, którego członkowie będą szlifować swój warsztat w zakresie pisania tekstów popularnonaukowych.

Konkurs odbył się pod patronatem Centrum Popularyzacji Nauki oraz Biblioteki Politechniki Śląskiej.
Udostępnij:fbtwitter
2 z 445

Aktualności

Pokaż wszystkie
photo

Porozumienie dla współdziałania

Mateusz Naramski
2025-05-02 16:03:06
2025-05-02 16:11:43
02.05.2025
photo

Nabór do programu kształcenia na urzędnika mianowanego  w Krajowej Szkole Administracji Publicznej (KSAP)

Mateusz Naramski
2025-04-30 10:34:16
2025-05-01 15:07:44
30.04.2025
photo

Roślinki za Tkaninki – oddaj tekstylia, odbierz sadzonkę!

Mateusz Naramski
2025-04-25 15:41:00
2025-04-25 15:44:51
25.04.2025
photo

Biała księga zrównoważonej transformacji

Mateusz Naramski
2025-04-25 15:26:18
2025-04-25 15:38:24
25.04.2025
2 z 445

Więcej aktualności

Wydarzenia

Pokaż wszystkie
23.07

Bezpłatne szkolenie AgilePM Foundation - Biuro Karier Studenckich zaprasza studentów WOIZ

08.06

"Cognitive techn​ologies" International Scientific and Didactic Conference

25.05

Women in Tech Days 2021

06.05

Cognitive techn​ologies - Konferencja nt. Etyczne aspekty rozwoju sztucznej inteligencji i technologii kognitywnych

10.12

XIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Globalne konteksty poszanowania praw i wolności człowieka"

08.12

Spotkanie on-line z firmą Miebach Consulting

02.12

I Seminarium Naukowe Pracowników WOIZ - POB 6 „Ochrona klimatu i środowiska, nowoczesna energetyka”

18.11

Konferencja "Economics Today: Problems of Modeling and Management"

17.11

Zaproszenie dla wykładowców Szkoły Giełdowej na Konferencję on-line Inwestowanie to wyzwanie

20.10

Kurs Facylitatora – warsztaty partycypacyjne

08.10

Zaproszenie na transmisję uroczystości inauguracji roku akademickiego 2020/2021 na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej 8 października 2020 r. o godz. 10.00

01.10

UWAGA! Rozpoczynamy rok akademicki 2020/2021

24.09

VI MIĘDZYNARODOWA INTERDYSCYPLINARNA KONFERENCJA NAUKOWA "ROZWÓJ SPOŁECZNY WOBEC WARTOŚCI. ETYKA – TECHNIKA – SPOŁECZEŃSTWO"

16.09

Wizyta Profesora Jerzego Buzka na Wydziale Organizacji i Zarządzania

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie