A A+ A++
photo
Autor: Mateusz Naramski Publikacja: 17.04.2025 Aktualizacja: 17.04.2025

Zapraszamy na studia podyplomowe ,,Adaptacja kopalń do pełnienia nowych funkcji – uwarunkowania prawne, techniczne, społeczne i środowiskowe’’

Główny Instytut Górnictwa - Państwowy Instytut Badawczy wspólnie z Wydziałem Organizacji i Zarzadzania Politechniki Śląskiej
zapraszają na studia podyplomowe ,,Adaptacja kopalń do pełnienia nowych funkcji – uwarunkowania prawne, techniczne, społeczne i środowiskowe’’.

Studia są adresowane do pracowników zakładów górniczych, przedsiębiorców, potencjalnych inwestorów oraz przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę na temat adaptacji kopalń do pełnienia nowych funkcji oraz możliwości, jakie wiążą się z ponownym wykorzystaniem infrastruktury zakładów górniczych.

Celem studiów jest wykształcenie specjalistów zdolnych do kompleksowego zarządzania procesem inteligentnego zamykania i adaptacji zakładów górniczych do nowych funkcji oraz transformacji regionów pogórniczych.

Absolwenci będą posiadać szeroką wiedzę na temat uwarunkowań prawnych, technicznych, społecznych i środowiskowych, które towarzyszą procesowi adaptacji zasobów, infrastruktury i terenów pokopalnianych. W efekcie, będą w stanie planować i efektywnie wprowadzać nowe rozwiązania i modele biznesowe, wspierając proces transformacji w sposób zrównoważony i innowacyjny.

Program studiów jest interdyscyplinarny i obejmuje szeroki zakres zagadnień, które mają na celu dostarczenie studentom wiedzy i umiejętności niezbędnych w procesie ,,inteligentnego” zamykania kopalń. Uczestnicy zdobędą wszechstronną wiedzę na temat uwarunkowań prawnych, technicznych, społecznych i środowiskowych oraz zarządzania złożonymi procesami ,,inteligentnego” zamykania kopalń oraz transformacji regionów pogórniczych. Studenci zapoznają się również z metodami rekultywacji, rewitalizacji, oceną ryzyka oraz technikami monitoringu terenów pogórniczych.

Dodatkowym atutem studiów są wyjazdy studyjne, w trakcie których prezentowane i omawiane będą modelowe realizacje inwestycji na terenach pogórniczych.

KORZYŚCI

  • Zdobycie umiejętności zarządzania procesem inteligentnego zamykania i adaptacji zakładów górniczych oraz transformacji regionów pogórniczych do nowych funkcji.
  • Rozwinięcie praktycznych umiejętności, takich jak:
    – zarządzanie kosztami, kapitałem i ryzykiem w przedsięwzięciach związanych z adaptacją kopalń,
    – ocena i analiza wpływu zamykania kopalń na środowisko i społeczność lokalną,
    – techniki prowadzenia monitoringu i oceny ryzyka oraz stosowanie odpowiednich narzędzi,
    – techniki w procesie rekultywacji i rewitalizacji terenów pokopalnianych.
  • Nabycie wiedzy m.in. z zakresu przepisów prawnych i procedur administracyjnych związanych z zamykaniem i adaptacją zakładów górniczych, na temat źródeł zielonej energii oraz wykorzystania wodoru czy metod odmetanowania i zagospodarowania metanu.

Ponadto:

  • Zdobycie umiejętności podejmowania odpowiedzialnych decyzji w pracy zawodowej.
  • Nawiązanie cennych kontaktów z innymi profesjonalistami z branży, co może skutkować możliwością nawiązania współpracy zawodowej.
  • Wymiana doświadczeń.
  • Zwiększenie atrakcyjności na rynku pracy.

KADRA DYDAKTYCZNA

Kadrę dydaktyczną stanowią pracownicy naukowi Głównego Instytutu Górnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego (GIG-PIB) oraz Politechniki Śląskiej, wspomagani przez ekspertów zewnętrznych krajowych i zagranicznych.

Wszyscy wykładowcy posiadają odpowiednie przygotowanie merytoryczne i doświadczenie dydaktyczne.

ORGANIZACJA STUDIÓW

  • Zajęcia dydaktyczne odbywają się raz w miesiącu (w wyjątkowych sytuacjach dwa razy w miesiącu) – w soboty i niedziele.
  • Studia realizowane są przez Centrum Rozwoju Kompetencji GIG – PIB w Katowicach oraz Politechnikę Śląską.
  • Zajęcia odbywają się w formie stacjonarnej w Centrum Rozwoju Kompetencji GIG-PIB.
  • Na wniosek uczestnika studiów, istnieje możliwość realizacji zajęć w formie zdalnej.
  • Przewidziane są również wyjazdy studyjne.
  • Program studiów obejmuje 160 godzin zajęć.
  • Warunkiem ukończenia studiów jest zaliczenie egzaminów cząstkowych.

KOSZT ORAZ REKRUTACJA

7.950,00 PLN (zwolnione z VAT). Istnieje możliwość opłaty w ratach.

Rozliczenia odbywają się na podstawie faktur wystawionych w terminach określonych w załączniku do umowy.

Rekrutacja kandydatów na studia jest otwarta i odbywa się na zasadzie kolejności zgłoszeń. Złożenie kompletu dokumentów oraz podpisanie umowy jest równoznaczne z przyjęciem na studia. Zapisy na studia odbywają się drogą elektroniczną.

Kandydaci powinni posiadać ukończone studia na poziomie magisterskim, inżynierskim lub licencjackim. Zakwalifikowanie do udziału w studiach następuje po przedłożeniu przez Kandydata w sekretariacie studiów:

  • kopii dyplomu ukończenia studiów wyższych,
  • wypełnionego kwestionariusza osobowego,
  • podania do Kierownika Studiów o przyjęcie na studia podyplomowe.

Program studiów podyplomowych oraz dokumenty rekrutacyjne znajdują się na stronie internetowej Centrum Rozwoju Kompetencji GIG-PIB.

Bezpośredni link: https://szkolenia.gig.eu/wydarzenie/adaptacja-kopaln-do-pelnienia-nowych-funkcji-uwarunkowania-prawne-techniczne-spoleczne-i-srodowiskowe/

Ulotka dostępna: TUTAJ

Udostępnij:fbtwitter

Aktualności

Pokaż wszystkie
photo

Porozumienie dla współdziałania

Mateusz Naramski
2025-05-02 16:03:06
2025-05-02 16:11:43
02.05.2025
photo

Nabór do programu kształcenia na urzędnika mianowanego  w Krajowej Szkole Administracji Publicznej (KSAP)

Mateusz Naramski
2025-04-30 10:34:16
2025-05-01 15:07:44
30.04.2025
photo

Roślinki za Tkaninki – oddaj tekstylia, odbierz sadzonkę!

Mateusz Naramski
2025-04-25 15:41:00
2025-04-25 15:44:51
25.04.2025
photo

Biała księga zrównoważonej transformacji

Mateusz Naramski
2025-04-25 15:26:18
2025-04-25 15:38:24
25.04.2025

Więcej aktualności

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie