A A+ A++
photo Opis i relacja z wydarzenia "Aj człowiek, Wyścig Tokarza", które odbyło się w ramach Nocy Naukowców 2024
Autor: Arkadiusz Kolka Publikacja: 31.10.2024 Aktualizacja: 02.11.2024

Noc Naukowców 2024 - Wyścig tokarza jako przykład integracji maszyn niezautomatyzowanych z Internetem rzeczy w przemyśle 4.0

Noc Naukowców w Europejskim Mieście Nauki 2024 to popularnonaukowe wydarzenie, realizowane w paśmie Miasto-Region-Akademia w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Naukowcy z Katedry Budowy Maszyn przygotowali w tym roku wydarzenie pod tytułem "Aj człowiek, Wyścig tokarza", które cieszyło się dużym powodzeniem wśród odwiedzających nasze laboratorium przy ul. Wrocławskiej 2

Wprowadzenie do zagadnienia 

Zadanie "Wyścig tokarza" prezentuje swobodne spojrzenie na problematykę PRZEMYSŁU 4.0, internetu rzeczy (IoT) i digital factory. Podchodząc do tych zagadnień z otwartym umysłem możecie ujrzeć w proponowanym rozwiązaniu rolę programowalnego agenta cyfrowego, pozwalającego połączyć manualnie obsługiwane urządzenie z sieciowymi systemami cyfrowymi nadzorującymi systemy produkcyjne.  Internet Rzeczy to sieć wzajemnie połączonych urządzeń, które mogą komunikować się ze sobą i wymieniać dane. W przypadku maszyn konwencjonalnych, oznacza to dodanie czujników i oprogramowania, które pozwalają na zbieranie danych o ich pracy, a następnie przesyłanie tych danych do chmury. 

Zaproponowane rozwiązanie jest częściowym rozwiązaniem problemu, które może zostać rozwinięte w kierunku systemu doradczego, udzielającego porad operatorowi będących swego rodzaju sprzężeniem zwrotnym. 

 

Informacje o zadaniu 

Wyścig tokarza, jest interaktywną grą sprawnościowa, podczas której operator  ma za zadanie przeprowadzić czynności związane z sterowaniem maszyną i przeprowadzić narzędzie po krzywoliniowym torze, od pozycji startu do mety, popełniając jak najmniej błędów. 

Stanowisko zostało przygotowane na konwencjonalnej tokarce, na której zabudowano czujniki krańcowe, oraz obwód detekcji dotkniecia linii toru. Czujniki zostały połaczone z mikrokomputerem, którego zadaniem jest maksymalnie zautomatyzować komunikację z uczestnikiem podczas wykonywanie zadania. W tym celu zostało opracowane dedykowane oprogramowanie, które pozwala zarządzać procesem, rejestruje dane i je przetwarza w celu wyłonienia zwycięzców. 

Przebieg prezentacji

Wyścig tokarza, cieszył się dużym powodzeniem wśród odwiedzających. Zawodnicy podzieleni na kategorie wiekowe, dzielnie walczyli o atrakcyjne nagrody w postaci Pucharów.

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, w kolejnej edycji postaramy się aby atrakcyjność stanowiska została odpowiednio poszerzona o element AI, oraz o odpowiednie nagrody dla najlepszych operatorów wirtualnego procesu.  Zapraszamy za rok.

tokarz01.JPG (317,99 kB)

 

 

Udostępnij:fbtwitter

Aktualności

Pokaż wszystkie
photo

Przestrzeganie obowiązkowych zasad podczas epidemii

Tomasz Haptas
2021-02-04 00:54:34
2021-03-02 13:05:30
04.02.2021
photo

Narodowy program publikacji naukowych Springer 2020

Tomasz Haptas
2020-08-13 07:48:00
2023-07-14 09:42:19
13.08.2020
photo

Targi KOMPOZYT-EXPO w Krakowie

Wideo może być bardzo pomocne w przedstawieniu swojego punktu widzenia.

Tomasz Haptas
2020-08-13 07:46:51
2021-02-04 00:49:58
13.08.2020

Więcej aktualności

Wydarzenia

Pokaż wszystkie

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie