A A+ A++
2024-03-06-baner-popularyzacja-komunikacja-nauki-artykuł-540x1000 (1)

Warsztaty „Popularyzacja i komunikacja nauki w Polsce”

Dynamiczny rozwój popularyzacji nauki, wyposażenie osób w odpowiednie kompetencje, współpraca z mediami i biznesem, potrzeba upowszechniania wyników badań w ramach projektów. To nieliczne z aspektów, które zostaną podjęte podczas warsztatów „Popularyzacja i komunikacja nauki w Polsce” 8 kwietnia 2024 r. Zapraszamy do rejestracji i udziału w wydarzeniu.

Ubiegłoroczna debata „Popularyzacja i komunikacja nauki w Polsce – szanse i wyzwania”, organizowana w marcu 2023 r. na Politechnice Śląskiej przez Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej oraz Radę Upowszechniania Nauki PAN, wskazała kierunek dalszego rozwoju komunikacji naukowej i popularyzacji nauki w Polsce.

Paneliści: Jarosław Juszkiewicz, Anna Ślązak, Piotr Kieraciński oraz Katarzyna Głuch-Juszkiewicz

Pozwoliła też postawić szereg pytań, na które postanowiliśmy w tym roku odpowiedzieć. Dlatego też serdecznie zapraszamy do dalszej współpracy w zakresie tworzenia środowiska sprzyjającego efektywnej i merytorycznej komunikacji naukowej podczas tegorocznych warsztatów pod tym samym tytułem. Spotkanie to odbędzie się 8 kwietnia 2024 r. w Centrum Kultury Studenckiej Politechniki Śląskiej „Mrowisko” w godzinach 10:00-15:00.

Będziemy pracować w 4 obszarach tematycznych, moderowanych przez specjalistów-praktyków w temacie:

Panel 1: Popularyzacja nauki na uczelni

Moderatorzy: dr hab. Wojciech Glac, prof. UG (Uniwersytet Gdański, dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki UG) i dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ (Politechnika Śląska, dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki PŚ, Rada Upowszechniania Nauki PAN)

Panel 2: Zawód – popularyzator nauki

Moderatorzy:  Elżbieta Pogoda (Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki, LabiQ) i Mariusz Gogól (Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki, Zlewka Totalna)

Panel 3: Nauka w mediach

Moderatorzy: Agnieszka Kliks-Pudlik (Nauka w Polsce) i Mateusz Lipka (ProScience)

Panel 4: Komunikacja naukowa do społeczeństwa i biznesu

Moderatorzy: Alicja Harackiewicz (dyrektor Centrum Nauki Experyment w Gdyni, Stowarzyszenie SPIN) i Natalia Osica (dyrektor zarządzająca ProScience).

Publiczność debaty

Punktem wyjścia do pracy będą zagadnienia poruszone podczas zeszłorocznej debaty (z którymi można zapoznać się w artykule „Popularyzacja i komunikacja nauki w Polsce – szanse i wyzwania”; publikacja w „Biuletynie Politechniki Śląskiej”, nr 12 (360) 2023, s. 21-27), a jej efektem wytyczne do wprowadzenia konkretnych zmian w zakresie realizacji zadań komunikujących naukę do społeczeństwa.

Wydarzenie jest bezpłatne. Aby wziąć udział w wybranym panelu, należy zarejestrować się poprzez formularz zgłoszeniowy:

Uwaga: uczestnik może zarejestrować się tylko na jeden panel. 4 panele odbywają się równolegle w godzinach 10:30-13:00.

Organizatorami warsztatów są: Polska Akademia Nauk, Rada Upowszechniania Nauki PAN, Politechnika Śląska, Centrum Popularyzacji Nauki. Patroni medialni: serwis "Nauka w Polsce" oraz "Forum Akademickie". Partnerzy: EURECA-PRO oraz pro science. Wydarzenie została objęte patronatem Przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. 

Wydarzenie zorganizowane w ramach dotacji na Upowszechnianie i Promocję Działalności Naukowej (UiPDN) Polskiej Akademii Nauk 2024.

Więcej informacji...

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie