Start - Aktualnosci

Warsztaty projektu DIGIVET w Turcji i w Polsce
Z końcem maja 2025 zakończyła się realizacja dwuletniego projektu partnerstwa strategicznego DIGIVET pt. „Digital Transformation of Curricula for Vocational High Schools the Field of Electrical Engineering and Electronics”. Projekt ten, koordynowany przez Politechnikę Śląską, realizowany był w partnerstwie ze szkołami średnimi z Estonii, Turcji i Polski. W kwietniu i maju 2025 miały miejsce dwie edycje warsztatów pilotażowych projektu – pierwsza z nich odbyła się w Kemer w Turcji, a druga w Gliwicach. Kadra naszej Katedry uczestniczyła w obydwu edycjach prowadząc wykłady i zajęcia laboratoryjne dla uczestniczących w warsztatach uczniów szkół średnich.
Pierwsza edycja warsztatów odbyła się w dniach 10-16 kwietnia 2025 roku. Koordynatorem warsztatów była szkoła partnerska z Turcji: Orhan Abalioğlu Meslekİ ve Teknİk Anadolu Lİsesİ (OAMTAL), a bazą szkoleniową był hotel Viking. Oprócz szkoły koordynującej w warsztatach wzięli udział uczniowie z Tallinna Polutehnikum z Estonii oraz Zespołu Szkół Technicznych z Wodzisławia Śląskiego. Kadrę prowadzącą wykłady stanowili: dr Michał Jeleń, dr Grzegorz Jarek, dr Aleksander Bodora oraz koordynujący całość projektu prof. Mariusz Stępień. Poza zajęciami warsztatowymi odbywającymi się na terenie hotelu uczestnicy mieli okazję zwiedzić branżową szkołę średnią zlokalizowaną w Antalyi: Alİ Bahar AOSB Teknİk Kolejİ oraz uczestniczyć w programie turystyczno-rekreacyjnym, odwiedzając między innymi Demre, gdzie zwiedzili starożytne grobowce licyjskie oraz bazylikę św. Mikołaja oraz Antalyę.
Druga edycja warsztatów, organizowana w Polsce, odbyła się w terminie 12-16 maja 2025. Bazą warsztatową był ośrodek Aqua Brax w Szymocicach. Uczestnicy spędzili również cały dzień na zajęciach laboratoryjnych w naszej Katedrze oraz odwiedzili centrum edukacyjne Kopalnia Ignacy w Rybniku. W ramach części turystyczno-rekreacyjnej zorganizowany został całodzienny wyjazd do Brzegu (zwiedzanie Zamku Piastowskiego) oraz Wrocławia (Panorama Racławicka i Stare Miasto). Na zakończenie warsztatów wykład z prezentacją z praw fizyki przedstawił dr hab. Kamil Barczak.
W obydwu przypadkach warsztaty poświęcone były zagadnieniom opracowywanym w ramach projektu DIGIVET, czyli podstawom obwodów elektrycznych, zastosowaniom elektroniki przemysłowej oraz miernictwu elektrycznemu i elektronicznemu. W ramach zajęć laboratoryjnych uczestnicy mieli okazję programowania sterownika PLC, sterowania napędem elektrycznym oraz konstruowania obwodów pomiarowych (zajęcia w tym zakresie poprowadzili dla nich studenci naszego Wydziału). Opracowana w ramach projektu platforma szkoleniowa EVOCE (https://evoce.digivetproject.com/) jest ogólnodostępna i może być wykorzystywana przez wszystkie osoby i instytucje.
Aktualności
Pokaż wszystkie

Więcej aktualności Mniej aktualności
Wydarzenia
Pokaż wszystkieWspółpraca:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.
Współpraca:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.