Start - Aktualnosci
Katedra KENER współorganizatorem RELABEMA Summer School w Estonii
W wydarzeniu udział wzięło udział 40 studentów różnych uczelni, w tym 8 studentów reprezentujących Politechnikę Śląską - z kierunków Elektrotechnika oraz Energetyka. Wydarzenie współorganizowane było przez Tallinn University of Technology (TalTech) i zespół Electrical Machines Research Group oraz Politechnikę Śląską, przez zespół z KENER. Koordynatorem wydarzenia ze strony estońskiej był prof. Anton Rassõlkin, a ze strony polskiej prof. Mariusz Stępień – lider projektu.
Głównym działaniem podczas szkoły był udział studentów w eksperymentalnych ćwiczeniach laboratoryjnych realizowanych zdalnie na bazie czterech rezultatów pracy intelektualnej, przygotowanych w projekcie przez ośrodki partnerskie. Studenci podzieleni byli na cztery grupy i realizowali sekwencyjne cztery różne ćwiczenia laboratoryjne: sterowanie napędami elektrycznymi (opracowane przez TalTech), badanie przekształtników energoelektronicznych (Politechnika Śląska), zastosowanie wirtualnej rzeczywistości w elektrotechnice (Vilnius Gediminas Technical University) oraz badanie sensorów i pomiary wielkości nieelektrycznych (Uniwersytet Zielonogórski). Ćwiczenia udostępnione przez naszą uczelnię opracowane i wykonane zostały przez zespół: prof. Marcin Kasprzak, dr Krystian Frania i dr Krzysztof Przybyła. Podczas prowadzenia zajęć zespół ten był wspomagany również przez dr. Marcina Zygmanowskiego.
Uczestnicy Summer School zwiedzili również kampus uczelni oraz wybrane laboratoria. Dwa dni treningowe studenci spędzili w Särghaua Earth Science Centre – kampusie zamiejscowym TalTech. Uczestniczyli w wykładach tematycznych oraz zajęciach integracyjnych przygotowanych przez doktorantów z TalTech oraz uczniów z Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim. W czasie tych zajęć musieli zmierzyć się z wyzwaniami nie tylko o charakterze intelektualnym, ale także zadaniami manualnymi i sprawnościowymi. Zwycięzcy konkurencji nagradzani byli okolicznościowymi upominkami. W trakcie wydarzenia nie zabrakło czasu również na zwiedzenie samej Estonii. Studenci wzięli udział w wyciecze po Tallinnie, poprowadzonej przez dr. Toomasa Vaimanna, zwiedzili malowniczo położony Zamek w Rakvere, a niektórzy postanowili też odwiedzić odległą o 80 km stolicę Finlandii – Helsinki, korzystając z bardzo sprawnej i wygodnej komunikacji promowej.
Ważnym momentem pobytu w Estonii było również spotkanie uczestników z trzech polskich ośrodków partnerskich: Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Zespołu Szkół Technicznych z Ambasadorem Polski w Estonii, panem Grzegorzem Kozłowskim.
Projekt RELABEMA koordynowany przez Politechnikę Śląską jest już w końcowej fazie realizacji. Opracowane w ramach projektu laboratoria dydaktyczne będą przedmiotem testów podczas jeszcze jednej szkoły intensywnej, która planowana jest do realizacji wczesną wiosną 2023 roku, a jej gospodarzem będzie Politechnika Śląska. Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie www.relabema.eu
Aktualności
Pokaż wszystkieWięcej aktualności Mniej aktualności
Wydarzenia
Pokaż wszystkieWspółpraca:
Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.
Współpraca:
Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.