A A+ A++
photo
Autor: Michał Jeleń Publikacja: 04.11.2022 Aktualizacja: 04.11.2022

Katedra KENER współorganizatorem RELABEMA Summer School w Estonii

W połowie września 2022 roku w Estonii odbyła się 10-dniowa intensywna szkoła letnia organizowana w ramach projektu RELABEMA. Szkoła dedykowana była studentom ośrodków partnerskich projektu i miała na celu realizację pilotażowych ćwiczeń laboratoryjnych opracowywanych w projekcie.

W wydarzeniu udział wzięło udział 40 studentów różnych uczelni, w tym 8 studentów reprezentujących Politechnikę Śląską - z kierunków Elektrotechnika oraz Energetyka. Wydarzenie współorganizowane było przez Tallinn University of Technology (TalTech) i zespół Electrical Machines Research Group oraz Politechnikę Śląską, przez zespół z KENER. Koordynatorem wydarzenia ze strony estońskiej był prof. Anton Rassõlkin, a ze strony polskiej prof. Mariusz Stępień – lider projektu.

Głównym działaniem podczas szkoły był udział studentów w eksperymentalnych ćwiczeniach laboratoryjnych realizowanych zdalnie na bazie czterech rezultatów pracy intelektualnej, przygotowanych w projekcie przez ośrodki partnerskie. Studenci podzieleni byli na cztery grupy i realizowali sekwencyjne cztery różne ćwiczenia laboratoryjne: sterowanie napędami elektrycznymi (opracowane przez TalTech), badanie przekształtników energoelektronicznych (Politechnika Śląska), zastosowanie wirtualnej rzeczywistości w elektrotechnice (Vilnius Gediminas Technical University) oraz badanie sensorów i pomiary wielkości nieelektrycznych (Uniwersytet Zielonogórski). Ćwiczenia udostępnione przez naszą uczelnię opracowane i wykonane zostały przez zespół: prof. Marcin Kasprzak, dr Krystian Frania i dr Krzysztof Przybyła. Podczas prowadzenia zajęć zespół ten był wspomagany również przez dr. Marcina Zygmanowskiego.

Uczestnicy Summer School zwiedzili również kampus uczelni  oraz wybrane laboratoria. Dwa dni treningowe studenci spędzili w Särghaua Earth Science Centre – kampusie zamiejscowym TalTech. Uczestniczyli w wykładach tematycznych oraz zajęciach integracyjnych przygotowanych przez doktorantów z TalTech oraz uczniów z Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim. W czasie tych zajęć musieli zmierzyć się z wyzwaniami nie tylko o charakterze intelektualnym, ale także zadaniami manualnymi i sprawnościowymi. Zwycięzcy konkurencji nagradzani byli okolicznościowymi upominkami. W trakcie wydarzenia nie zabrakło czasu również na zwiedzenie samej Estonii. Studenci wzięli udział w wyciecze po Tallinnie, poprowadzonej przez dr. Toomasa Vaimanna, zwiedzili malowniczo położony Zamek w Rakvere, a niektórzy postanowili też odwiedzić odległą o 80 km stolicę Finlandii – Helsinki, korzystając z bardzo sprawnej i wygodnej komunikacji promowej.

Ważnym momentem pobytu w Estonii było również spotkanie uczestników z trzech polskich ośrodków partnerskich: Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Zespołu Szkół Technicznych z Ambasadorem Polski w Estonii, panem Grzegorzem Kozłowskim.

Projekt RELABEMA koordynowany przez Politechnikę Śląską jest już w końcowej fazie realizacji. Opracowane w ramach projektu laboratoria dydaktyczne będą przedmiotem testów podczas jeszcze jednej szkoły intensywnej, która planowana jest do realizacji wczesną wiosną 2023 roku, a jej gospodarzem będzie Politechnika Śląska. Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie www.relabema.eu

Udostępnij:fbtwitter

Aktualności

Pokaż wszystkie
photo

Przestrzeganie obowiązkowych zasad podczas epidemii

Tomasz Haptas
2021-02-04 00:54:34
2021-03-02 13:05:30
04.02.2021
photo

Narodowy program publikacji naukowych Springer 2020

Tomasz Haptas
2020-08-13 07:48:00
2023-07-14 09:42:19
13.08.2020
photo

Targi KOMPOZYT-EXPO w Krakowie

Wideo może być bardzo pomocne w przedstawieniu swojego punktu widzenia.

Tomasz Haptas
2020-08-13 07:46:51
2021-02-04 00:49:58
13.08.2020

Więcej aktualności

Wydarzenia

Pokaż wszystkie

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie