A A+ A++
photo
Autor: Michał Jeleń Publikacja: 12.01.2022 Aktualizacja: 13.01.2022

Seminarium dyplomowe PUE w Jakuszycach

Kontynuując ponad 30-letnią tradycję Katedry Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki, w dniach 4-6 stycznia 2022 roku odbyło się wyjazdowe seminarium naukowe studentów semestru dyplomowego specjalności Przetwarzanie i Użytkowanie Energii Elektrycznej.

W seminarium wzięło udział dwunastu studentów semestru dyplomowego studiów II stopnia, jeden student studiów I stopnia z kierunku „Electrical engineering”, jeden absolwent Wydziału Elektrycznego sprzed 4 lat oraz pięciu pracowników Katedry: prof. M. Stępień, dr. M. Jeleń, dr. A. Latko, dr A. Bodora oraz dr M. Zygmanowski.

Seminarium, tradycyjnie od ponad 10 lat, odbyło się w Chatce Górzystów w Górach Izerskich. Pierwotnie miało mieć charakter seminarium narciarskiego, jednak ze względu na warunki pogodowe w tym roku po raz pierwszy część rekreacyjna realizowana była w formie trekkingu.

Pierwszy dzień seminarium poświęcony był jedynie dotarciu do punktu docelowego oraz, po krótkim odpoczynku, realizacji części seminaryjnej pobytu. Część ta odbyła się wczesnym wieczorem, tradycyjnie przy kominku i świecach. W ramach części seminaryjnej referaty dotyczące postępów w przygotowaniu prac dyplomowych przedstawiło sześciu studentów w następującym zakresie:

 • inż. Bartosz Ochman – Bezprzewodowy transfer energii (promotor: M. Kasprzak),
 • inż. Michał Misiewicz – Analiza cewek sprzężonych do transmisji bezprzewodowej energii (promotor: K. Frania),
 • inż. Jakub Kaczmarek – System sterowania przekształtnika energoelektronicznego (promotor: K. Frania),
 • inż. Jakub Czekaj – Układ bezprzewodowego wyznaczania kierunku wirowania i położenia (promotor: A. Domoracki),
 • inż. Waleria Łukaszewicz-Szmytka – Monitoring procesu w systemie robota przemysłowego (promotor: M. Stępień),
 • inż. Adam Duda – Układ sterowania odwzorowujący położenie obiektu w dwóch osiach (promotor: A. Domoracki).

Ostatni referat przedstawiony został przez p. Marcina Spannbauera, absolwenta specjalności PUE, obecnie pracującego w firmie Nexteer Automotive. Referat dotyczył zabezpieczeń termicznych przekształtników pracujących w układach wspomagania systemów kierowniczych. Wartym podkreślenia jest fakt, że w część dyskusyjną seminarium włączali się nie tylko uczestnicy seminarium, ale również inni mieszkańcy schroniska. O ich zainteresowaniu świadczy fakt, że jeden z mieszkańców, związany zawodowo z branżą elektrotechniczną, poprosił o możliwość podzielenia się ze studentami swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi rozwoju systemów energetyki odnawialnej. Był to w zasadzie ósmy referat podczas tego wieczoru seminaryjnego. Po seminarium studenci oddali się aktywnościom artystycznym, śpiewając z innymi mieszkańcami schroniska przy akompaniamencie gitary, utwory z szerokiego repertuaru piosenki biesiadnej.

Drugi dzień seminarium to wyprawa do schroniska na Stogu Izerskim, położonego na wysokości ponad 1000 m.n.p.m, odległego od Chatki Górzystów o ponad 10 km. Ze względu na piękną śnieżną pogodę spacer przysporzył wielu ciekawych widoków i dał możliwość delektowania się zimową aurą. Cel wyprawy miał głównie charakter kulinarny, ale ze względu na odległość wyprawa trwała ponad 5 godzin. Po powrocie do Chatki część studentów udała się jeszcze na krótką aktywność o dużym stopniu determinacji, a mianowicie morsowanie w pobliskiej rzece Izerze, reszta odpoczywała po spacerze. Wieczorem wszyscy zregenerowani i przygotowani przystąpili do drugiego dnia seminarium. Referaty wygłosili:

 • Daulent Ikhsangaliyev – Projekt przekształtnika BOOST do systemu fotowoltaicznego (projekt inżynierski, promotor: A. Latko),
 • inż. Radosław Ochman - Dwuosiowy system odwzorowania położenia (promotor: A. Domoracki),
 • inż. Filip Bajon - Sterowanie złożonymi układami kinematycznymi (promotor: A. Bodora),
 • inż. Michał Blicharski – Koparka kryptowalut (promotor: D. Makieła),
 • inż. Kamil Chrószcz - Kalibracja silników z uzwojeniami połączonymi w gwiazdę i trójkąt (promotor: K. Frania),
 • inż. Filip Sobczyński – Przetwornica rezonansowa LLC (promotor: Z. Kaczmarczyk),
 • inż. Dawid Stawiarski - Mikroprzekształtnik solarny (promotor: M. Zygmanowski).

Po części seminaryjnej uczestnicy tradycyjnie oddali się części artystycznej, którą tym razem prowadził w dużej mierze dr A. Bodora grając jednocześnie na gitarze i harmonijce ustnej. Studenci odpowiadali gromkim śpiewem i brawami. Oczywiście do wspólnej zabawy dołączali się inni mieszkańcy schroniska, wśród których był nawet student z USA, studiujący w Hiszpanii, a przez swoją polską koleżankę zachęcony do odwiedzenia tak nietypowego miejsca, jak właśnie Chatka Górzystów.

Ostatniego dnia, przed powrotem do domu, oprócz pokonania dystansu 10 km w celu dotarcia do autobusu, uczestnicy odwiedzili Hutę Szkła Kryształowego „Julia”, gdzie podczas zwiedzania z przewodnikiem mieli okazję zapoznania się ze szczegółami technologicznymi produkcji szkła kryształowego oraz obejrzenia wyrafinowanych produktów tego zakładu.

Seminarium wpisuje się w historię dydaktyczną katedry KENER i Wydziału Elektrycznego, a jako udane wydarzenie naukowo-integracyjne na pewno na długo pozostanie w pamięci uczestniczących w nim studentów. Dziękując uczestnikom, mamy nadzieję na kontynuowanie tej tradycji w przyszłości.

Mariusz Stępień

Udostępnij:fbtwitter

Aktualności

Pokaż wszystkie
photo

Przestrzeganie obowiązkowych zasad podczas epidemii

Tomasz Haptas
2021-02-04 00:54:34
2021-03-02 13:05:30
04.02.2021
photo

Narodowy program publikacji naukowych Springer 2020

Tomasz Haptas
2020-08-13 07:48:17
2021-02-04 00:45:13
13.08.2020
photo

Targi KOMPOZYT-EXPO w Krakowie

Wideo może być bardzo pomocne w przedstawieniu swojego punktu widzenia.

Tomasz Haptas
2020-08-13 07:46:51
2021-02-04 00:49:58
13.08.2020
1 z 1

Więcej aktualności

Wydarzenia

Pokaż wszystkie

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie