A A+ A++
photo
Autor: Michał Jeleń Publikacja: 28.10.2021 Aktualizacja: 09.11.2021

Wielkie Wyzwanie - Energia!

Konkurs Wielkie Wyzwanie: Energia, zorganizowany przez NCBiR, miał za zadanie: opracowanie kompaktowego urządzenia do zastosowań indywidualnych, zdolnego do przekształcania energii wiatru na energię elektryczną oraz jej magazynowania w najefektywniejszy sposób. Była to pierwsza polska edycja tego konkursu, który toczył się w latach 2019-2021.

Do zawodów zgłosiło się 200 drużyn. Drogą eliminacji wstępnej do rozgrywki półfinałowej zakwalifikowano 48 drużyn. W ścisłym finale rywalizowało 10 drużyn, w tym dwie, których trzon stanowili pracownicy oraz studenci Politechniki Śląskiej. Drużyny z naszej Uczelni wywalczyły w klasyfikacji końcowej: 2 miejsce (drużyna Chinook Team) i 7 miejsce (drużyna Silesian Wind Generator). Warto nadmienić, że finał konkursu został zorganizowany 15-16.10.2021r. w Warszawie na płycie głównej stadionu PGE Narodowy.

Elektrownia wiatrowa z turbiną typu H-rotor drużyny Chinook Team.jpg (436,14 kB) Elektrownia wiatrowa z turbiną typu Savonius drużyny Silesian Wind Generator.jpg (378,63 kB)
Elektrownia wiatrowa z turbiną typu H-rotor drużyny Chinook Team Elektrownia wiatrowa z turbiną typu Savonius drużyny Silesian Wind Generator

 

Zwycięzcą konkursu Wielkie Wyzwanie: Energia została drużyna MMB Team z Gdańska. Nagrodę specjalną w kategorii „wzornictwo” publiczność przyznała konstruktorom z zespołu Panel Wiatrowy.

Płyta główna stadionu PGE Narodowy z 10 stanowiskami testowymi, rozgrywka finałowa konkursu Wielkie Wyzwanie Energia, 16 października 2021r..jpg (327,73 kB)
Płyta główna stadionu PGE Narodowy z 10 stanowiskami testowymi, rozgrywka finałowa konkursu Wielkie Wyzwanie: Energia, 16 października 2021r.

 

Zespół z Politechniki Śląskiej, który skonstruował dwie turbiny wiatrowe, składał się z następujących osób:

  • dr hab inż. Zbigniew Buliński, dr inż. Tomasz Krysiński, mgr inż. Łukasz Marzec, mgr inż. Jakub Tumidajski, inż. Piotr Eliasz (Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, Katedra Techniki Cieplnej),
  • dr inż. Aleksander Bodora, dr inż. Arkadiusz Domoracki, dr inż. Janusz Hetmańczyk, dr inż. Andrzej Latko, dr inż. Jarosław Michalak (Wydział Elektryczny, Katedra Energoelektroniki Napędu Elektrycznego i Robotyki),
  • dr inż. Sebastian Pawlak (Wydział Mechaniczny Technologiczny, Laboratorium Naukowo-Dydaktyczne Nanotechnologii i Technologii Materiałowych),
  • konstruktor Bartłomiej Holik (firma TB Technology).

 

Należy podkreślić, że zespół składał się z reprezentantów różnych Wydziałów Politechniki. Wynikało to przede wszystkim z multidyscyplinarnego charakteru wyzwania konkursowego. Podjęta współpraca ugruntowała dobre relacje i przyczyniła się do odniesionego sukcesu.

Reprezentacja zespołu z Politechniki Śląskiej z finału konkursu Wielkie Wyzwanie Energia, 16 października 2021r, stadion PGE Narodowy..jpg (311,45 kB)

Reprezentacja zespołu z Politechniki Śląskiej z finału konkursu Wielkie Wyzwanie: Energia, 16 października 2021r, stadion PGE Narodowy.

Serdecznie gratulujemy zespołowi entuzjastów z Politechniki Śląskiej!

Dziękujemy za trud włożony w rozwój i promowanie energetyki wiatrowej oraz upowszechnianie dobrej marki Politechniki Śląskiej!

„Wielkie Wyzwanie” to unikalna formuła nawiązująca do konkursów typu Grand Challenge zapoczątkowanych w 2004 roku przez amerykańską agencję DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency). Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w porozumieniu z ekspertami naukowymi stawia wyzwanie badawcze, które jest technologiczną odpowiedzią na ważny, istniejący problem społeczny. Do rozwiązania zapraszane jest szerokie grono uczestników – od naukowców i przedsiębiorców, przez studentów i koła studenckie, po innowatorów oraz „garażowych” wynalazców i pasjonatów.

Więcej o konkursie można przeczytać na stronie: https://wielkiewyzwanie.ncbr.gov.pl/

Janusz Hetmańczyk, Andrzej Latko

 

Udostępnij:fbtwitter

Aktualności

Pokaż wszystkie
photo

Przestrzeganie obowiązkowych zasad podczas epidemii

Tomasz Haptas
2021-02-04 00:54:34
2021-03-02 13:05:30
04.02.2021
photo

Narodowy program publikacji naukowych Springer 2020

Tomasz Haptas
2020-08-13 07:48:17
2021-02-04 00:45:13
13.08.2020
photo

Targi KOMPOZYT-EXPO w Krakowie

Wideo może być bardzo pomocne w przedstawieniu swojego punktu widzenia.

Tomasz Haptas
2020-08-13 07:46:51
2021-02-04 00:49:58
13.08.2020
1 z 1

Więcej aktualności

Wydarzenia

Pokaż wszystkie

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie