Start - Aktualności

Sesja jubileuszowa prof. Stanisława Fryzego w ramach EMNK 2024
Uroczysta sesja jubileuszowa poświęcona przypomnieniu sylwetki profesora Stanisława Fryzego została zorganizowana przez Wydział Elektryczny w ramach inicjatywy Miasto-Region-Akademia Europejskiego Miasta Katowice 2024. Sesja z udziałem pracowników i studentów Wydziału, wychowanków profesora Fryzego oraz goszczących na Wydziale koordynatorów sieci CUCEE, w tym przedstawicieli Politechniki Lwowskiej, odbyła się 29 października w Sali konferencyjnej Biblioteki Głównej Politechniki Śląskiej.
Profesor Stanisław Fryze był jednym z twórców Wydziału Elektrycznego i pierwszym dziekanem, sprawującym tę funkcję przez całą kadencję. Specjalizował się w zagadnieniach elektrotechniki ogólnej, w szczególności teorią mocy w układach z prądami odkształconymi. W bieżącym roku przypadły dwie ważne rocznice związane z działalnością profesora: 100-lecie promocji doktorskiej profesora (miała ona miejsce 12 stycznia 1924 roku) oraz 90-lecie mianowania na stanowisko profesora zwyczajnego Politechniki Lwowskiej (dekret prezydenta Mościckiego z 27 października 1934 roku).
Sesję otworzył Dziekan Wydziału, prof. Marian Kampik witając gości i przybliżając genezę organizacji wydarzenia. Następnie dr Rafał Setlak, prodziekan ds. studenckich i kształcenia przybliżył sylwetkę Profesora w odniesieniu do cech i umiejętności oczekiwanych od współczesnych absolwentów Wydziału Elektrycznego. Kolejny referat przedstawiony przez prof. Dariusza Grabowskiego z Katedry Elektrotechniki i Informatyki poświęcony był przybliżeniu teorii mocy opracowanej przez Profesora Fryzego.
Ważnym punktem sesji było wystąpienie Pani prof. Zofii Cichowskiej, która przez kilka pierwszych lat swojej kariery akademickiej pracowała w zespole i pod kierunkiem prof. Stanisława Fryze. Prof. Cichowska wspominała czasy studenckie i asystenckie, sylwetkę profesora, jego stosunek do studentów, zwyczaje i związane z jego postacią anegdoty. Głos w dyskusji związanej ze wspomnieniami na temat Profesora zabrał również p. Krzysztof Kolonko, Prezes Oddziału Elektryków Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Śląskiej. Wspomniał on o upamiętnieniu sylwetki Profesora na uczelni i w Gliwicach oraz planowanych działaniach w tym zakresie. Trzecim z prelegentów nawiązującym do wspomnień o Profesorze była Dr Lidia Kasha – Zastępca Dyrektora Instytutu Energetyki i Systemów Sterowania Politechniki Lwowskiej. Jej wystąpienie poświęcone było wspomnieniom i pamiątkom nawiązującym do Profesora Fryzego współcześnie na Politechnice Lwowskiej.
W dalszej sesji wygłoszone zostały jeszcze dwa referaty. Prezes Oddziału Gliwickiego SEP, dr Marcin Fice omówił historię i działalność Oddziału, w szczególności w nawiązaniu do sylwetki i dziedzictwa Profesora, natomiast prof. Mariusz Stępień przedstawił historię kamieni milowych IEEE, w szczególności tych, które nawiązują do polskich naukowców oraz przedstawił ideę wystąpienia do IEEE z wnioskiem o kamień milowy związany z osiągnięciem Profesora Fryzego w zakresie definicji mocy biernej.
Ostatnia część sesji miała miejsce w znajdującej się w Bibliotece „kawiarence szkockiej”, nawiązującej do tradycji lwowskich profesorów. Została tam przygotowana wystawa dzieł Profesora. Dyrektor Biblioteki p. Renata Frączek zaprezentowała i omówiła wybrane, charakterystyczne dokumenty. Sesję zakończył wspólny obiad, podczas którego była okazja do kontynuowania swobodnych dyskusji i dalszych wspomnień na temat Profesora Fryzego.
Dr hab. inż. Mariusz Stępień, prof. PŚ
Aktualności
Pokaż wszystkie






Więcej aktualności Mniej aktualności
Wydarzenia
Pokaż wszystkieWspółpraca:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.
Współpraca:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.