Start - Admission Office PL
Admission Office
Witamy
Witamy na Politechnice Śląskiej (SUT) – miejscu, w którym swoją drogę rozpoczynają przyszli liderzy i innowatorzy. W ogólnopolskich rankingach Politechnika Śląska zajmuje czołowe miejsca pod względem innowacyjności i zatrudnialności absolwentów – plasując się na 5. miejscu w zakresie innowacyjności i 8. miejscu pod względem sukcesu na rynku pracy. Silne powiązania z przemysłem, setki ofert staży oraz praktyczne podejście do nauczania sprawiają, że nasi absolwenci zdobywają umiejętności wysoko cenione zarówno w Polsce, jak i na świecie.
Dołączając do SUT, masz szansę studiować kierunki inżynierskie na uczelni o globalnej renomie i silnych powiązaniach z czołowymi przedstawicielami przemysłu. Jesteśmy centrum innowacji i nowych technologii – to tutaj idee nabierają realnych kształtów i mają rzeczywisty wpływ na świat. Rozwiązania opracowane na naszej uczelni zwiększają konkurencyjność firm w Polsce i poza jej granicami.
Politechnika Śląska to najstarsza uczelnia techniczna w regionie i jedna z największych w kraju. Powstała w 1945 roku jako zaplecze naukowo-dydaktyczne dla najbardziej uprzemysłowionego okręgu w Polsce – Górnego Śląska. Przez ponad 70 lat działalności uczelnia pełni kluczową rolę w życiu publicznym regionu, będąc ważnym ośrodkiem opiniotwórczym i kulturotwórczym.
Obecnie oferujemy 85 kierunków studiów i ponad 200 specjalności prowadzonych w 14 jednostkach – 13 wydziałach i Instytucie Fizyki. Nasza oferta edukacyjna obejmuje pełne spektrum dziedzin inżynierskich, a także kierunki takie jak administracja, socjologia, zarządzanie, filologia i pedagogika. Studia realizowane są w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym – zaocznym lub wieczorowym – na poziomie licencjackim, inżynierskim, magisterskim, doktoranckim oraz podyplomowym. Na trzynastu wydziałach oraz w Instytucie Fizyki dostępne są także programy prowadzone w języku angielskim.
SUT to także tętniąca życiem społeczność międzynarodowa, skupiająca około 800 studentów z całego świata. Dzięki ponad 1600 pracownikom naukowym oferujemy wiedzę, wsparcie i pasję do nauczania, które sprawiają, że studia u nas są zarówno wymagające, jak i satysfakcjonujące. Od pierwszego roku akademickiego ponad 70 lat temu, gdy przyjęliśmy 3000 studentów i 200 wykładowców, rozrośliśmy się do ponad 15 000 studentów i 85 kierunków we wszystkich głównych dyscyplinach inżynierskich.
Misją Politechniki Śląskiej jako uczelni technicznej jest kształcenie profesjonalnych kadr inżynierskich zdolnych sprostać oczekiwaniom nowoczesnego przemysłu, prowadzenie interdyscyplinarnych badań naukowych finansowanych z różnych źródeł oraz komercjalizacja ich wyników poprzez transfer nowych technologii i produktów do gospodarki.
Nasz międzynarodowy zespół i cała społeczność akademicka są zawsze gotowi, by Cię wspierać i udzielić wszelkich potrzebnych informacji. Cieszymy się, że możemy Cię powitać na Politechnice Śląskiej oraz w Gliwicach – Twoim nowym domu nauki, rozwoju i odkryć.
Życzymy udanego pobytu na SUT i w Gliwicach!
STUDIUJ W SERCU EUROPY!
Polska to jeden z największych i najbardziej dynamicznie rozwijających się krajów Europy – nowoczesne, patrzące w przyszłość państwo członkowskie Unii Europejskiej, w którym edukacja naprawdę ma znaczenie. Położona na skrzyżowaniu Wschodu i Zachodu, stanowi doskonałą bazę wypadową zarówno do odkrywania kontynentu, jak i nowych idei.
Polska to nie tylko świetne miejsce do studiowania, ale także do życia i podróżowania. Góry, jeziora, wybrzeża i lasy – kraj ten zachwyca naturalnym pięknem, bogatą historią oraz serdeczną, gościnną kulturą. A jeśli chodzi o jedzenie – tak, jest tak dobre, jak mówią.
Dla studentów Polska ma jeszcze jedną dużą zaletę – jest jednym z najtańszych krajów UE. W porównaniu z wieloma innymi europejskimi destynacjami, koszty życia są tu znacznie niższe, co sprawia, że Twoje studia będą nie tylko wartościowe, ale i przyjazne dla budżetu.
TWOJA PRZYSZŁOŚĆ ZACZYNA SIĘ W GLIWICACH
Główny kampus Politechniki Śląskiej znajduje się w Gliwicach – urokliwym mieście z ponad 800-letnią historią. To jeden z kluczowych ośrodków nauki, badań i innowacji w Polsce. Gliwice, liczące blisko 200 tysięcy mieszkańców, są – obok Warszawy – jednym z najważniejszych centrów wiedzy technicznej i talentu akademickiego.
W ciągu ostatnich dwóch dekad Gliwice przekształciły się z tradycyjnego miasta przemysłowego w nowoczesne centrum zaawansowanych technologii. Jednocześnie udało się zachować jego wyjątkową tożsamość kulturową. Miasto słynie z tętniącej życiem sceny artystycznej – przez cały rok odbywają się tu festiwale, koncerty, wystawy i inne wydarzenia kulturalne.
Gliwice to także miejsce narodzin wielu znanych Polaków, w tym wynalazcy kremu Nivea. Badania opinii publicznej niezmiennie wskazują, że Gliwice należą do najbardziej atrakcyjnych miast do życia w Polsce.
To miejsce, w którym tradycja, nauka, dziedzictwo wielokulturowe i innowacja łączą się, tworząc wyjątkowe i inspirujące środowisko – idealne zarówno do studiowania, jak i codziennego życia.
MUSISZ ZOBACZYĆ
- Willa Caro ul. Dolnych Wałów 8a, www.muzeum.gliwice.pl/pl/zwiedzaj/willa-caro
- Zamek Piastowski ul. Pod Murami 2, www.muzeum.gliwzace.pl/pl/zwiedzaj/zamek-piastowski
- Radiostacja ul. Tarnogórska 129, www.muzeum.gliwice.pl/pl/zwiedzaj/radiostacja-gliwice
- Palmiarnia – ul. Fredry 6 (Park Chopina) www.mzuk.gliwice.pl/jednostka/palmiarnia/
- Mury obronne - Plac Rzeźniczy, Grodowa, Basztowa
- Ratusz ul. Rynek 11
- Ruiny Teatru Wiktoria ul. Aleja Przyjaźni 18 www.gliwice.eu/dla-turystow/ciekawe-miejsca/ruiny-teatru-miejskiego
- Kino studyjne AMOK ul. Dolnych Wałów 3
PRZYDATNE LINKI: www.gliwice.eu
FAKTY I LICZBY
POLITECHNIKA ŚLĄSKA W LICZBACH
- Kierunek Budownictwo zajmuje 1. miejsce w Polsce i 41. miejsce w UE (EngiRank 2023)
- Programy z zakresu Elektrotechniki, Elektroniki i Inżynierii Informacyjnej zajmują 2. miejsce w kraju
- Uznana za uczelnia badawczą w pierwszej edycji programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” (2019)
- miejsce w Polsce pod względem liczby absolwentów będących prezesami dużych firm (Rzeczpospolita, 2020)
- miejsce wśród wszystkich uczelni technicznych oraz 10. miejsce pod względem prestiżu akademickiego (ranking Perspektywy, 2022)
- miejsce wśród wszystkich uczelni technicznych oraz 8. miejsce pod względem sukcesu na rynku pracy (ranking Perspektywy, 2023)
- Wśród 16 polskich uczelni uwzględnionych w międzynarodowym rankingu THE Impact Rankings, oceniającym zaangażowanie w realizację 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ
- Laureat Grand Prix, platynowej nagrody oraz siedmiu medali na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG (2021)
- Członek EURECA-PRO – Europejskiego Uniwersytetu, wspólnie z ośmioma uczelniami partnerskimi (od 2021 roku)
- Program Interdisciplinary Studies: Control, Electronic and Information Engineering (studia I stopnia) uzyskał prestiżową akredytację ABET
STRUKTURA I ZASIĘG
- 13 wydziałów
- 1 Instytut Fizyki
- 3 centra edukacyjne
- Kampusy w 3 miastach: Gliwice, Zabrze, Katowice
- 13 domów studenckich (11 w Gliwicach, 1 w Zabrzu, 1 w Katowicach)
SPOŁECZNOŚĆ STUDENCKA I NAUKOWA
- Ponad 15 600 studentów
- Ponad 750 studentów zagranicznych
- 682 doktorantów
- Ponad 1640 pracowników naukowych
- 23 organizacje studenckie
- 203 koła naukowe
Dane na dzień 31 grudnia 2023 r.
Źródło: Sprawozdanie_z_realizacji_Strategii_Rozwoju_w_2023.pdf
Wymagane dokumenty
Podczas składania wniosku wszyscy kandydaci muszą przedstawić następujące dokumenty:
Dla studiów licencjackich /inżynierskich
- Świadectwo ukończenia szkoły (zalegalizowane lub z wydanym apostille) uzyskane za granicą uprawniające do studiowania na wszystkich typach uniwersytetów w kraju właściwych dla systemu edukacji wydającego certyfikat. Dokument powinien być zalegalizowany lub opatrzony apostille i przetłumaczony na język angielski lub język polski przez tłumacza przysięgłego.
- Kandydat powinien również złożyć oświadczenie, że jego świadectwo ukończenia szkoły pozwala mu podjąć studia pierwszego stopnia w kraju, w którym zostało wydane - jeśli takie oświadczenie nie jest zapisane na świadectwie.
- Dokument potwierdzający stopień znajomości języka polskiego pozwalający na podjęcie studiów w języku polskim;
- Dokument potwierdzający tożsamość kandydata;
- Zdjęcie (format 45x35mm, bez żadnej biżuterii, z głową bez ciemnych okularów, z równym oświetleniem na twarzy).
Dla studiów magisterskich:
- Dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia (wraz z suplementem, jeśli dotyczy) lub inny dokument ukończenia studiów za granicą, który pozwala na rozpoczęcie studiów drugiego stopnia w kraju, w którym został wydany. Dyplom powinien zostać zalegalizowany lub opatrzony apostille i przetłumaczony na język polski przez tłumacza przysięgłego.
- Kandydat powinien również złożyć oświadczenie, że jego dyplom pozwala mu podjąć studia drugiego stopnia w kraju, w którym został wydany - jeżeli takie oświadczenie nie jest jeszcze zapisane na dyplomie.
- Dokument potwierdzający kompetencje w języku angielskim (dla studiów w języku angielskim) lub dokument potwierdzający kompetencje w języku polskim (dla studiów w języku polskim);
- Dokument potwierdzający tożsamość kandydata;
- Zdjęcie (format 45x35mm, bez żadnej biżuterii, z głową bez ciemnych okularów, z równym oświetleniem na twarzy).
Po przyjeździe do Polski
Student musi złożyć wszystkie zalegalizowane dokumenty w biurze przyjęć, a także ważną wizę i ubezpieczenie zdrowotne.
Certyfikaty językowe
Cudzoziemcy podejmujący studia na Politechnice Śląskiej prowadzone w języku polskim, powinni:
- ukończyć roczny kurs przygotowawczy do podjęcia nauki w języku polskim w jednostkach wyznaczonych przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego, lub
- posiadać certyfikat znajomości języka polskiego wydany przez Państwową Komisję Poświadczenia Znajomości Języka Polskiego jako obcego, lub
- uzyskać potwierdzenie Politechniki Śląskiej, że ich przygotowanie oraz stopień znajomości języka polskiego pozwalają na podjęcie studiów w języku polskim. Potwierdzenie takie odbywa się w Podstawowej Jednostce Organizacyjnej, do której cudzoziemiec aplikuje.
Opłaty za studia
Co do zasady cudzoziemcy studiują na Politechnice Śląskiej na zasadach odpłatności.
Opłat za kształcenie cudzoziemców na studiach stacjonarnych w języku polskim nie pobiera się od:
1) cudzoziemca – obywatela państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym i członków ich rodzin, mieszkających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
2) cudzoziemca, któremu udzielono zezwolenia na pobyt stały, lub rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej,
3) cudzoziemca, któremu udzielono zezwolenia na pobyt czasowy w związku z okolicznościami, o których mowa w art. 159 ust. 1 lub art. 186 ust. 1 pkt 3 lub 4 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2017 r. poz. 2206 i 2282 oraz z 2018 r. poz. 107, 138 i 771), t.j. zezwolenia na pobyt czasowy wydanego:
- w celu połączenia się z rodziną (art. 159 ust. 1);
- w związku z posiadaniem zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego udzielone przez INNE PAŃSTWO UE (art. 186 ust. 1 pkt 3);
- w związku z tym, że cudzoziemiec jest członkiem rodziny osoby posiadającej zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego udzielone przez INNE PAŃSTWO UE (art. 186 ust. 4);
4) cudzoziemca, który posiada status uchodźcy nadany w Rzeczypospolitej Polskiej albo korzysta z ochrony czasowej albo ochrony uzupełniającej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
5) cudzoziemca – posiadacza certyfikatu poświadczającego znajomość języka polskiego jako obcego, o którym mowa w art. 11a ust. 2 ustawy z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim (Dz. U. z 2018 r. poz. 931), co najmniej na poziomie biegłości językowej C1;
6) posiadacza Karty Polaka lub osoby, której wydano decyzję w sprawie stwierdzenia polskiego pochodzenia;
7) cudzoziemca będącego małżonkiem, wstępnym lub zstępnym obywatela Rzeczypospolitej Polskiej, mieszkającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
8) cudzoziemca któremu udzielono zezwolenia na pobyt czasowy w związku z okolicznościami, o których mowa w art. 151 ust. 1 lub art. 151b ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, tj. zezwolenia na pobyt czasowy wydanego:
- w celu prowadzenia badań naukowych (art. 151 ust. 1)
- w celu mobilności długoterminowej naukowca (art. 151b ust. 1)
9) cudzoziemca przebywającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z korzystaniem z mobilności krótkoterminowej naukowca na warunkach określonych w art. 156b ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach lub posiadającego wizę krajową w celu prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych.
Wymagania dotyczące zdjęć
Pełny opis wraz z przykładami możesz znaleźć pod adresem: https://obywatel.gov.pl/wyjazd-za-granice/zdjecie-do-dowodu-lub-paszportu
Zdjęcie kandydata powinno spełniać te same wymagania, co zdjęcie do dowodu osobistego. Oto one:
Uwagi techniczne:
- Zdjęcia powinny być dobrej jakości (wyraźne, o prawidłowej jasności, kontraście i kolorystyce).
- Tło powinno być białe, gładkie i niejaskrawe, a kontur głowy powinien być wyraźnie widoczny. Niedopuszczalne jest, by w tle widać było cień fotografowanej osoby bądź inne rozpraszające uwagę szczegóły.
- Kolory powinny być naturalne, niedopuszczalne są zdjęcia niekolorowe (czarno-białe, sepia).
- Preferowane jest zdjęcie w formacie JPEG lub PNG o wymiarach minimum 500 x 625 pikseli, co pozwala na wydrukowanie zdjęcia w rozmiarze 2 cm * 2,5 cm o odpowiedniej jakości. Akceptowane są również zdjęcia o większych wymiarach spełniających powyższe proporcje. Jeśli wgrane zdjęcie ma niewłaściwe proporcje, możliwe będzie wykadrowanie go w systemie.
- Jeśli zasady przyjęcia na uczelnię wymagają dostarczenia papierowego zdjęcia, to powinno być ono identyczne z przesłaną wersją elektroniczną.
Ogólne informacje:
- zdjęcie powinno być aktualne,
- na zdjęciu nie możesz mieć nakrycia głowy, okularów z ciemnymi szkłami ani innych rzeczy, które mogłyby utrudnić rozpoznanie ciebie,
- zdjęcie powinno przedstawiać całą głowę,
- zdjęcie powinno przedstawiać wizerunek nie dalej niż do górnej części barków,
- twarz powinna zajmować 70-80% zdjęcia.
Okulary i soczewki kontaktowe:
- Jeśli nosisz okulary korekcyjne — możesz zrobić zdjęcie w okularach. Twoje oczy muszą być dobrze widoczne, a na zdjęciu nie może być odblasków na skutek odbicia światła od szkieł. Aby uniknąć ewentualnych problemów, lepiej zrobić zdjęcie bez okularów.
- Jeśli nosisz soczewki kontaktowe — możesz zrobić zdjęcie w soczewkach, o ile nie zmieniają one Twojego naturalnego kształtu i koloru oczu.
- jeśli posiadasz wrodzone lub nabyte wady wzroku — możesz zrobić fotografię w ciemnych okularach. Pamiętaj, aby do zdjęcia dołączyć orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
Nakrycie głowy:
- Jeśli nosisz nakrycie głowy, bo tego wymaga twoja religia — możesz je mieć na zdjęciu, jeśli twarz będzie nadal widoczna. Wtedy do zdjęcia dołącz zaświadczenie, które potwierdzi, że należysz do wspólnoty wyznaniowej. Pamiętaj, że musi to być wspólnota, która jest zarejestrowana w Polsce.
- Cały owal twarzy oraz linii uszu musi być odsłonięty.
Wygląd twarzy na zdjęciu:
- twarz musi być skierowana prosto w obiektyw aparatu, głowa nie może być przekrzywiona,
- zdjęcie powinno przedstawiać widoczny owal twarzy, bez półprofilu,
- musisz mieć naturalny wygląd twarzy, zamknięte usta oraz całkowicie widoczne brwi,
- fryzura na zdjęciu może wystawać poza obrys zdjęcia,
- oczy muszą być naturalnie otwarte, widoczne wraz ze źrenicami (na przykład nie mogą być zakryte przez włosy) i skierowane prosto w obiektyw,
- niedopuszczalny jest efekt tak zwanych "czerwonych oczu",
- uszy nie muszą być widoczne.
Tło i oświetlenie zdjęcia:
- białe, oświetlone jednolicie, pozbawione cieni i elementów ozdobnych,
- zdjęcie musi pokazywać jedynie osobę, która jest fotografowana,
- twarz na zdjęciu musi być równomiernie oświetlona (niedopuszczalne są odbicia światła na skórze czy włosach oraz cienie na twarzy).
Ostrość, kontrast i jakość zdjęcia:
- zdjęcie musi być ostre (bez widocznych pikseli) i posiadać naturalny kontrast,
- kontur głowy musi być wyraźny (niedopuszczalne są prześwietlenia tła),
- zdjęcie powinno zostać wykonane w neutralnej kolorystyce i odpowiedniej rozpiętości tonalnej (nie może być ani za jasne, ani za ciemne),
- jeśli przesyłasz skan zdjęcia papierowego, to nie może mieć ono załamań ani innych uszkodzeń powierzchni,
- zdjęcie musi odwzorowywać naturalny kolor skóry.
Biżuteria:
- Jeśli nosisz biżuterię — możesz ją mieć na zdjęciu, jeśli nie zasłania ona owalu twarzy i nie zaburza jednolitego tła zdjęcia. Aby uniknąć ewentualnych problemów, lepiej zrobić zdjęcie bez biżuterii.
- Jeśli usunięcie biżuterii mogłoby spowodować uszkodzenie uszu lub twarzy — możesz zrobić zdjęcie w biżuterii, nawet jeśli zasłania owal twarzy lub zaburza tło.
Wymagane dokumenty
Podczas składania wniosku wszyscy Kandydaci muszą przedstawić następujące dokumenty:
Dla programów licencjackich
- Świadectwo ukończenia szkoły (legalizowane lub z apostille), uzyskane za granicą i uprawniające do podjęcia studiów na wszystkich typach uczelni w kraju wydania. Dokument ten musi być:
- Legalizowany lub posiadać apostille,
- Przetłumaczony na język angielski lub polski przez tłumacza przysięgłego.
- Zaświadczenie o uprawnieniach – potwierdzające, że świadectwo ukończenia szkoły uprawnia do podjęcia studiów pierwszego stopnia (licencjackich) w kraju wydania. Jeśli ta informacja nie jest zawarta na świadectwie, zaświadczenie to musi być wydane osobno (np. przez Ministerstwo Edukacji w kraju kandydata). Wnioski bez tego dokumentu mogą zostać odrzucone.
- Dokument potwierdzający znajomość języka angielskiego (dla programów w języku angielskim) lub języka polskiego (dla programów w języku polskim) na poziomie B2 – akceptowane dokumenty wymienione poniżej.
- Dokument potwierdzający tożsamość kandydata.
- Zdjęcie – 45x35 mm, bez biżuterii, bez nakrycia głowy i ciemnych okularów, twarz równomiernie oświetlona.
- Informacje z NAWA / Decyzja kuratora oświaty wraz ze świadectwem ukończenia szkoły.
Dla programów magisterskich
- Dyplom ukończenia studiów licencjackich (z suplementem, jeśli dotyczy) lub równoważny dokument zagraniczny uprawniający do podjęcia studiów drugiego stopnia (magisterskich) w kraju wydania. Dokument ten musi być:
- Legalizowany lub posiadać apostille,
- Przetłumaczony na język angielski lub polski przez tłumacza przysięgłego.
- Zaświadczenie o uprawnieniach – potwierdzające, że dyplom uprawnia do podjęcia studiów drugiego stopnia w kraju wydania. Jeśli informacja ta nie jest zawarta w dyplomie, dokument ten musi być wydany osobno (np. przez Ministerstwo Edukacji w kraju kandydata). Wnioski bez tego dokumentu mogą zostać odrzucone.
- Dokument potwierdzający znajomość języka angielskiego (dla programów w języku angielskim) lub języka polskiego (dla programów w języku polskim) na poziomie B2 – akceptowane dokumenty wymienione poniżej.
- Dokument potwierdzający tożsamość kandydata.
- Zdjęcie – 45x35 mm, bez biżuterii, bez nakrycia głowy i ciemnych okularów, twarz równomiernie oświetlona.
- Informacje z NAWA
Wymagania dotyczące znajomości języka angielskiego
Kandydat musi przedstawić jeden z następujących dokumentów:
- Dyplom International Baccalaureate (IB),
- Dyplom European Baccalaureate (EB),
- Zaświadczenie ze szkoły średniej lub wyższej, w której językiem wykładowym był angielski,
- Certyfikat potwierdzający znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej B2 zgodnie z CEFR.
Osoby, dla których angielski jest językiem ojczystym, nie muszą przedstawiać potwierdzenia znajomości języka.
Lista akceptowanych certyfikatów językowych
- Dyplomy:
- filologii języków obcych / lingwistyki stosowanej,
- szkół nauczycielskich języków obcych,
- KSAP (Krajowa Szkoła Administracji Publicznej).
- Stopień naukowy / tytuł uzyskany za granicą w języku angielskim.
- Ukończenie studiów uniwersyteckich lub podyplomowych prowadzonych w całości w języku angielskim.
- Zagraniczny dokument równoważny polskiemu świadectwu ukończenia szkoły, w którym nauka odbywała się po angielsku.
- Dyplomy International Baccalaureate (IB) lub European Baccalaureate (EB).
- Egzaminy ministerialne (np. MSZ, Obrona Narodowa – poziomy STANAG 6001: 3333 lub 4444).
- Certyfikaty językowe ALTE (poziom 3 B2 i wyższe): FCE, CAE, CPE, BEC Vantage/Higher, CEIBT.
- Certyfikaty ETS:
- TOEFL iBT ≥87 pkt,
- TOEFL CBT ≥180 + TSE ≥50,
- TOEFL PBT ≥510 + TWE ≥3,5 + TSE ≥50,
- TOEIC ≥700 pkt.
- Certyfikaty ECL, LanguageCert, City & Guilds, Edexcel, Pearson, LCCI, IELTS (≥6.0).
Po przyjeździe do Polski
Kandydaci muszą złożyć w Admission Office oryginalne dokumenty, które były dodane w IRK, w tym:
- Legalizowane dokumenty edukacyjne,
- Ważną wizę,
- Potwierdzenie ubezpieczenia zdrowotnego.
Uwaga: Nie są akceptowane kopie, nawet jeśli poświadczone notarialnie za granicą.
Wymagania dotyczące zdjęć
Zdjęcia muszą spełniać te same wymagania co polskie dokumenty tożsamości. Szczegółowe wytyczne dostępne tutaj: https://obywatel.gov.pl/wyjazd-za-granice/zdjecie-do-dowodu-lub-paszportu
Kluczowe wymagania:
- Kolorowe, format JPEG/PNG, minimalna rozdzielczość 500x625 px, jakość do druku 2x2,5 cm,
- Jednolite, białe tło bez cieni i przedmiotów,
- Naturalne kolory, bez filtrów (czarno-białe lub sepia niedozwolone),
- Głowa skierowana prosto, neutralny wyraz twarzy, usta zamknięte, widoczne brwi i źrenice,
- Brak nakryć głowy (za wyjątkiem religijnych z dokumentacją), brak okularów przeciwsłonecznych,
- Biżuteria dozwolona tylko jeśli nie zasłania twarzy,
- Okulary dozwolone jeśli brak odblasków, zalecane zdjęcie bez okularów,
- Twarz powinna zajmować 70–80% zdjęcia,
- Jeśli zdjęcie jest skanowane z papieru, musi być wolne od uszkodzeń.
Aby uniknąć problemów, najlepiej przesłać zdjęcie bez okularów, nakryć głowy i biżuterii.
Aplikowanie na Politechnikę Śląską jest proste. Wystarczy wykonać poniższe kroki:
- Wejdź na nasz portal rekrutacyjny online - IRK
- Załóż konto
- Uzupełnij dane osobowe
- Uzupełnij dane osobowe
- Informacje dla kandydatów zagranicznych
- Adres i dane kontaktowe
- Załaduj zdjęcie
- Przejdź do sekcji Wykształcenie
- Dodaj informacje o swoim dotychczasowym wykształceniu
- Załaduj wszystkie wymagane dokumenty (jeśli jakiś dokument nie jest jeszcze dostępny, możesz tymczasowo załączyć plik zastępczy i zaktualizować go później)
- Zwróć uwagę na informację na dole tej strony dotyczącą certyfikatów i innych dokumentów(W tym kroku może być konieczne dodanie informacji o wymaganych egzaminach wstępnych na uczelni, po czym będzie można uzupełnić brakujące dokumenty – uwaga również do wersji polskiej)
- Uzupełnij sekcję Dodatkowe dane osobowe
- Kliknij „Zapisz”
- Wybierz kierunek studiów
- Przejdź do zakładki „Oferta”
- Wybierz preferowany kierunek studiów
- Kliknij „Zapisz się”
- Potwierdź swoje kwalifikacje i źródło finansowania
- Wybierz dokument potwierdzający Twoje uprawnienia do podjęcia studiów wyższych
- Określ, w jaki sposób Twoje studia będą finansowane
- “Kliknij „Kontynuuj”, aby złożyć aplikację
Po złożeniu aplikacji zostaniesz poproszony(-a) o uiszczenie opłaty rekrutacyjnej.
Instrukcje dotyczące płatności znajdziesz w zakładce Płatności.
Po zaksięgowaniu wpłaty Admission Office zweryfikuje Twoje dokumenty i będzie Cię informował o statusie Twojej aplikacji.
STYPENDIA POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ
STYPENDIUM DLA STUDENTÓW NIEPEŁNOSPRAWNYCH
(wyłącznie online przez USOSweb)
Termin składania wniosków online w październiku: 25 września - 5 października 2023 r.
Termin składania wniosków w innych miesiącach: od 25 dnia poprzedniego miesiąca do 5 dnia danego miesiąca (na który przekazywane jest stypendium)
Student składa wniosek przez USOSweb z załączonym skanem PDF orzeczenia o niepełnosprawności.
STYPENDIUM REKTORA
(wyłącznie online przez USOSweb)
Stypendium rektora przeznaczone jest dla studenta, który posiada średnią ocen minimum 4,0
za nadzwyczajne osiągnięcia w nauce lub sztuce, lub osiągnięcia sportowe w zawodach co najmniej krajowych.
Termin składania wniosków:
- na semestr zimowy: 10 października - 20 października 2023 r.
- na semestr letni: 1 marca - 10 marca 2024 r.
Student składa wniosek przez USOSweb z załączonym zaświadczeniem PDF o osiągnięciach naukowych, artystycznych lub sportowych.
Wszystkie niezbędne dokumenty (zaświadczenie PDF o osiągnięciach naukowych, artystycznych lub sportowych) powinny być przygotowane przed 10 października, ponieważ ułatwi to złożenie prawidłowo wniosku w terminie.
ZAPOMOGA
(wyłącznie online przez USOSweb)
Zapomoga to doraźna pomoc dla studenta, który znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej, takiej jak:
- nieszczęśliwy wypadek;
- choroba studenta, jego rodziców, dziecka lub współmałżonka, jeżeli zachodzi potrzeba zakupu drogich leków;
- utrata rodziców, opiekunów, dziecka lub współmałżonka;
- pożar, powódź lub klęska żywiołowa, w wyniku której uszkodzeniu uległo mieszkanie, dom lub zagroda;
- szkody powstałe w wyniku zdarzenia losowego (np. kradzieży);
- utrata stałego źródła dochodu przez studenta lub członka jego rodziny (stałym źródłem dochodu jest wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę, renty, alimenty na dziecko, okresowa umowa zlecenia - uzyskane przez co najmniej 12 kolejnych lat umowy - uzyskiwane przez co najmniej 12 kolejnych miesięcy przed jego utratą).
Termin składania wniosków w październiku: 1 października - 5 października 2023 r.
Termin składania wniosków w pozostałych miesiącach: od 1 do 5 dnia każdego miesiąca.
Wniosek należy złożyć niezwłocznie, natomiast nie później niż 3 miesiące od daty zdarzenia umożliwiającego przyznanie pomocy finansowej. Należy dołączyć dokumenty (skany PDF) potwierdzające takie zdarzenie.
STYPENDIUM SOCJALNE
(wyłącznie online przez USOSweb)
Stypendium socjalne może otrzymać cudzoziemiec, w momencie gdy:
1) zostało wydane zezwolenie na pobyt stały lub pobyt długoterminowy w Unii Europejskiej,
2) udzielono mu zezwolenia na pobyt czasowy w związku z okolicznościami, o których mowa w
art. 159 ust. 1 lub art. 186 ust. 1 pkt 3 lub 4 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2020 r. poz. 35),
3) posiada status uchodźcy wydany w Rzeczypospolitej Polskiej lub korzysta z ochrony czasowej lub
ochroną uzupełniającą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
4) jest posiadaczem certyfikatu potwierdzającego znajomość języka polskiego jako obcego, o którym mowa w art. 11a ust. 2 ustawy z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim (Dz. U. z 2019 r. poz. 1480), co najmniej na poziomie biegłości językowej C1,
5) jest posiadaczem Karty Polaka lub została wydana decyzja potwierdzająca polskie pochodzenie,
6) jest małżonkiem, wstępnym lub zstępnym obywatela Rzeczypospolitej Polskiej, zamieszkującym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
7) udzielono jej zezwolenia na pobyt czasowy w związku z okolicznościami, o których mowa w art. 151 ust. 1 lub art. 151b ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, lub przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z korzystaniem z mobilności krótkoterminowej naukowca na warunkach określonych w art. 156b ust. 1 tej ustawy lub jest posiadaczem wizy krajowej w celu prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych.
Termin składania wniosków w październiku: 25 września - 5 października 2023 r.
Termin składania wniosków w innych miesiącach: od 1 do 5 dnia danego miesiąca (na który przekazywane jest stypendium).
W pierwszej kolejności student składa oświadczenie o dochodach za pośrednictwem USOSweb, aby następnie ubiegać się o stypendium socjalne.
Należy dołączyć aktualne zaświadczenie PDF (nie starsze niż 3 miesiące) potwierdzające status materialny studenta. Niezbędne zaświadczenia określa Statut Świadczeń dla studentów Politechniki Śląskiej, w szczególności:
- zaświadczenie o dochodach,
- zaświadczenie dotyczące wysokości opłacanych składek na ubezpieczenie zdrowotne (ZUS),
- zaświadczenie dotyczące informacji o wielkości zagrody,
- dokumenty potwierdzające utratę/uzyskanie dochodu,
- akt urodzenia, akt małżeństwa, akt zgonu,
- wyrok sądu lub inne dokumenty potwierdzające prawo do alimentów na dziecko,
- decyzja o przyznaniu renty rodzinnej,
- zaświadczenie z centrum kryzysowego.
Całą niezbędną dokumentację (skany PDF) można przygotować przed 25 września, gdyż ułatwia to złożenie wniosku w terminie.
Czytaj więcej:
https://drive.google.com/file/d/1tl7Rghp8FTQa9c12C65bNrg4znH91l3q/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1xSBNQYGdE1ezHYhfxt7st0rnUMmlQ22j/view?usp=sharing
II.STYPENDIUM PROJAKOŚCIOWE DLA NAJLEPSZYCH STUDENTÓW ZAGRANICZNYCH
STYPENDIUM
Stypendium dla najlepszych studentów cudzoziemców Politechniki Śląskiej rozpoczynających studia stacjonarne pierwszego lub drugiego stopnia w pełnym cyklu kształcenia.
Politechnika Śląska oferuje stypendium dla swoich najlepszych studentów cudzoziemców pierwszego semestru studiów pierwszego lub drugiego stopnia w pełnym cyklu kształcenia w ramach programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza.
Stypendium to jest dostępne dla studentów na pierwszym lub drugim cyklu kształcenia, tj. dla studentów studiów licencjackich oraz magisterskich.
https://www.polsl.pl/rn3-dwz/konkurs-na-stypendium/
III. STYPENDIA W RAMACH PROGRAMU NAWA
Zakwaterowanie
Zadbaliśmy o wszystko!
Biuro Rekrutacji automatycznie rezerwuje miejsce w jednym z naszych akademików dla każdego przyjętego studenta. Jeśli nie potrzebujesz zakwaterowania, powiadom nasze biuro.
💡 Opłaty za akademik dokonuje się dopiero po przyjeździe do Polski.
Nasze akademiki
Politechnika Śląska oferuje kilka akademików zarządzanych przez uczelnię. Większość pokoi to pokoje dwu- lub trzyosobowe. Standard może się nieco różnić w zależności od budynku, ale wszystkie akademiki oferują podstawowe udogodnienia. Akademiki zlokalizowane są blisko kampusu – zaledwie 10 minut pieszo od większości wydziałów w Gliwicach. Mamy również akademiki w Zabrzu i Katowicach.
Przydział pokoi odbywa się na podstawie dostępności – nie możemy zagwarantować konkretnego akademika. Biuro Rekrutacji nie pośredniczy w wynajmie mieszkań prywatnych poza kampusem.
Co znajduje się w pokoju?
Każdy pokój wyposażony jest w:
• Łóżko i pościel
• Biurko i krzesło
• Szafę
• Lampkę biurkową
• Ogrzewanie w sezonie zimowym
• Dostęp do łazienki i kuchni (czasem współdzielony)
• Dostęp do Internetu
❗ Kuchnie nie są wyposażone w sztućce, garnki czy naczynia. Lodówki są dostępne w niektórych pokojach lub częściach wspólnych.
W zależności od akademika dostępne są również pomieszczenia wspólne, takie jak pokój telewizyjny, siłownia czy stół do ping-ponga.
Cennik akademików – cena za osobę (miesięcznie / za noc)
Akademik | Typ pokoju | Cena miesięczna | Cena za noc | |
Alaska | Pokój dwuosobowy | 510 PLN | 34 PLN | |
Babilon | Pokój dwuosobowy | 510 PLN | 34 PLN | |
Karlik | Segment trzyosobowy | 470 PLN | 31 PLN | |
Strzecha | Pokój dwuosobowy | 640 PLN | 43 PLN | |
Elektron | Pokój dwuosobowy | 640 PLN | 43 PLN | |
Ondraszek | Pokój dwuosobowy | 440 PLN | 30 PLN | |
Piast | Pokój dwuosobowy | 440 PLN | 30 PLN | |
Barbara | Pokój dwuosobowy | 640 PLN | 43 PLN | |
Karolinka | Pokój dwuosobowy | 640 PLN | 43 PLN | |
Sezam | Pokój dwuosobowy | 740 PLN | 50 PLN | |
Po przyjeździe wymagana jest kaucja w wysokości 200 EUR. Zostanie ona zwrócona po wymeldowaniu, jeśli nie zostaną stwierdzone żadne szkody.
Dostęp do Internetu
Aby połączyć się z siecią:
- Przywieź laptop z portem sieciowym (i kup kabel Ethernet).
- Pobierz papierowy formularz (zapytaj w recepcji akademika).
- Wypełnij go WIELKIMI LITERAMI, podając adres MAC swojej karty sieciowej.
- Złóż formularz u administratora sieci (zazwyczaj jest to student mieszkający w Twoim akademiku).
- Dostęp do Internetu jest bezpłatny.
Zameldowanie
Co będzie Ci potrzebne:
• 1 zdjęcie paszportowe
• Ważny paszport lub dowód osobisty (UE)
Po przyjeździe zgłoś się do biura akademika na parterze. Otrzymasz Kartę Mieszkańca, która uprawnia Cię do wejścia do budynku. Na podstawie tych danych zostanie zarejestrowany Twój tymczasowy pobyt w Gliwicach.
Zasady akademika (najważniejsze punkty)
• Cisza nocna: 23:00 – 6:00
• Utrzymuj porządek w pokoju i częściach wspólnych
• Korzystaj odpowiedzialnie z kuchni, pralni i pokoju TV (klucze w recepcji)
• Pościel zmieniana co 3 tygodnie
• W razie zgubienia lub zniszczenia wyposażenia musisz pokryć koszty
• Czynsz należy opłacić do 10. dnia każdego miesiąca
• Zmiana pokoju możliwa tylko za zgodą kierownika akademika
• Kaucja może zostać pomniejszona o koszty napraw w przypadku uszkodzeń
Wymeldowanie
Przed wyjazdem:
• Ureguluj wszystkie należności
• Zwróć cały sprzęt i wyposażenie
• Posprzątaj pokój
• Zabierz wszystkie swoje rzeczy
• Oddaj klucze w recepcji
Filmy o Politechnice Śląskiej
Prezentacja Politechniki Śląskiej:
https://www.youtube.com/watch?v=2sfE-o9dHcA&feature=youtu.be
Politechnika Śląska – idealne miejsce do studiowania:
https://www.youtube.com/watch?v=oJ7fSLBcoM0
Politechnika Śląska – Ty decydujesz:
https://www.youtube.com/watch?v=qjbVtbF6w9o&feature=youtu.be
Informacje o procesie rekrutacji:
https://youtu.be/GeDDJPF28X8
- Jak mogę zarezerwować miejsce w Domu Studenta?
Gdy tylko otrzymamy skan Twojej wizy, zarezerwujemy miejsce w jednym z domów studenckich zarządzanych przez Politechnikę Śląską (PŚ). - Ile to kosztuje?
Cena zależy od tego, czy pokój jest dwuosobowy czy trzyosobowy. Zazwyczaj wynosi od 410 do 670 PLN (około 90–150 EUR) miesięcznie. - Kiedy powinienem zapłacić za akademik?
Płatności dokonujesz po przyjeździe do Polski. - Czy mogę zmienić akademik?
Pokoje przydzielamy na podstawie aktualnej dostępności, ale sytuacja jest dynamiczna. Po przyjeździe możliwa będzie zmiana akademika, jeśli pojawią się wolne miejsca. W takich przypadkach skontaktuj się z kierownikiem akademika. - Kiedy otrzymam list akceptacyjny?
Po warunkowej akceptacji przez Wydziałowego Koordynatora oraz zaksięgowaniu opłaty za pierwszy semestr (wymaganej przez ambasadę), wystawimy Twój list akceptacyjny i zmienimy status w systemie na „Przyjęty”. - Czy mogę otrzymać papierową wersję listu akceptacyjnego?
Tak, na życzenie wysyłamy papierową wersję kurierem. Skan listu będzie także dostępny w systemie IRK. - Czy muszę przetłumaczyć dyplom?
Dokumenty mogą być złożone w języku polskim lub angielskim. Jeśli dyplom jest po angielsku, tłumaczenie należy dostarczyć najpóźniej miesiąc po przyjeździe. Jeśli jest po rosyjsku, ukraińsku lub w innym języku, musi zostać przetłumaczony na język polski lub angielski. - Kiedy powinienem złożyć wniosek o wizę?
Jak najszybciej. Terminy w ambasadach mogą być zajęte z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Nie czekaj na oryginał listu akceptacyjnego — zarezerwuj wizytę w ambasadzie wcześniej, aby uniknąć opóźnień. Możesz to zrobić na: https://www.e-konsulat.gov.pl/ - Jakie dokumenty są wymagane do wniosku wizowego?
Będziesz potrzebować:
• Formularza wniosku wizowego
• Dwóch zdjęć biometrycznych
• Paszportu
• Dodatkowych dokumentów wymaganych przez konkretną ambasadę (np. dowód opłaty za czesne) Skontaktuj się z lokalnym konsulatem, aby sprawdzić dokładne wymagania.
Lista dokumentów wizowych
My dostarczamy dwa dokumenty:
- List akceptacyjny w języku angielskim
- Potwierdzenie przyjęcia w języku polskim
Oba są wymagane przez ambasady.
- Na które lotnisko w Polsce powinienem przylecieć?
Najbliższe lotniska do Gliwic to Katowice i Kraków. Jeśli przylecisz do Warszawy, pamiętaj, że to ok. 400 km od Gliwic. - Czy mogę otrzymać zwrot czesnego w przypadku odmowy wizy?
Tak. W przypadku odmowy wizy czesne zostanie zwrócone z potrąceniem kosztów bankowych i kurierskich. W innych przypadkach (np. nadużycie wizy) zwrot nie jest możliwy. - Co powinienem zabrać ze sobą do Polski?
• Wszystkie dokumenty składane w procesie rekrutacji
• Zalegalizowany dyplom i wykaz ocen
• Paszport
• Ciepłe ubrania (zimą temperatura może spaść poniżej -10°C)
Pozostałe rzeczy możesz kupić w Polsce – w pobliżu uczelni znajduje się wiele centrów handlowych. - Które dokumenty muszą być zalegalizowane?
• Studia licencjackie: świadectwo ukończenia szkoły średniej i wykaz ocen
• Studia magisterskie: dyplom licencjata i wykaz ocen - Legalizacja czy Apostille – czego użyć?
Sprawdź, czy Twój kraj jest stroną Konwencji Haskiej.
• Jeśli tak – użyj Apostille
• Jeśli nie – dokonaj legalizacji
Więcej informacji:
- Jakie certyfikaty językowe są akceptowane?
Zobacz sekcję „Studiuj po angielsku” na naszej stronie internetowej, aby zapoznać się z pełną listą akceptowanych certyfikatów. - Co oznacza „warunkowa akceptacja”?
To znaczy, że Twoja aplikacja została zaakceptowana przez Wydziałowego Koordynatora i musisz teraz opłacić czesne. Po potwierdzeniu płatności otrzymasz list ostatecznej akceptacji. - Kiedy powinienem przyjechać do Polski?
Otrzymasz informacje o Dniu Adaptacyjnym z Biura Rekrutacji. Zazwyczaj odbywa się on w ostatnim tygodniu września (dla semestru zimowego) lub w połowie lutego (dla semestru letniego). Zalecamy przyjazd 1–2 dni wcześniej. - Jak sprawdzić status mojej aplikacji?
Zaloguj się na swoje konto i sprawdź status. W razie dodatkowych pytań napisz na study@polsl.pl. Ze względu na politykę prywatności nie udzielamy informacji telefonicznie. - Jak opłacić opłatę rekrutacyjną?
Wyłącznie przelewem bankowym. Dane konta znajdziesz w zakładce „Płatności” w swoim profilu. Właścicielem konta jest Politechnika Śląska (w języku angielskim: Silesian University of Technology). Opłata rekrutacyjna nie podlega zwrotowi. - Ambasada wymaga ubezpieczenia zdrowotnego. Jak mogę je kupić?
Nie musisz mieć ubezpieczenia z Polski. Możesz kupić ubezpieczenie w swoim kraju, które obejmuje pobyt w Polsce przez co najmniej jeden rok. - Co oznacza, że kierunek „jest otwierany pod warunkiem zebrania grupy 10 osób”?
Oznacza to, że kierunek zostanie uruchomiony tylko, jeśli zapisze się na niego co najmniej 10 osób. Istnieje duże ryzyko, że się nie otworzy. Powinieneś wybrać alternatywny kierunek bez takiego ograniczenia, aby uniknąć problemów z wizą. - Czy obowiązuje próg GPA?
Nie ma określonego progu GPA, nie tworzymy rankingów. Każda aplikacja jest oceniana indywidualnie. Jeśli jednak w Twoim kraju obowiązuje minimalna ocena uprawniająca do studiów, taka sama zasada obowiązuje w Polsce. - Jakie dokumenty należy złożyć?
Dla studiów licencjackich:
• Zalegalizowane/apostillowane i przetłumaczone świadectwo ukończenia szkoły średniej
• Oświadczenie potwierdzające, że świadectwo uprawnia do podjęcia studiów wyższych w kraju wydania
• Poświadczenie znajomości języka angielskiego lub polskiego na poziomie B2
• Dokument tożsamości
• Zdjęcie paszportowe
• Informacja z NAWA (od 1 lipca 2025) lub decyzja kuratora oświaty (przed: 30 czerwca 2025)
Dla studiów magisterskich:
• Zalegalizowany/apostillowany i przetłumaczony dyplom licencjata + wykaz ocen
• Oświadczenie potwierdzające, że dyplom licencjata uprawnia do podjęcia studiów magisterskich w kraju wydania
• Poświadczenie znajomości języka angielskiego lub polskiego na poziomie B2
• Dokument tożsamości
• Zdjęcie paszportowe
• Informacja z NAWA (od 1 lipca 2025)
Jeśli w Twoim kraju wymagane są dodatkowe egzaminy krajowe, również będziemy ich wymagać.
- Ambasada wymaga potwierdzenia zakwaterowania. Co zrobić?
List akceptacyjny zawiera potwierdzenie zakwaterowania. Jeśli potrzebny jest adres, możesz wpisać adres główny uczelni:
Akademicka 2A, 44-100 Gliwice - Jak uzyskać Oświadczenie o Uprawnieniach do Studiów (Eligibility Statement)?
To dokument potwierdzający, że Twój dyplom uprawnia do podjęcia studiów wyższych w kraju jego wydania. Może być wydany przez:
• Twoją szkołę/uczelnię
• Ministerstwo Edukacji
• Ambasadę RP (czasami)
Unikaj ogólnych stwierdzeń typu „uprawnia do studiów w dowolnym kraju” – oświadczenie musi odnosić się do konkretnego kraju.
INŻYNIER
Jest to dokument z potwierdzeniem, że świadectwo ukończenia szkoły średniej oficjalnie uprawnia cię do podjęcia studiów wyższych (uniwersyteckich) w kraju, w którym ukończyłeś szkołę średnią. Powinien on zawierać takie stwierdzenie jak:
Świadectwo nr uprawnia jego posiadacza, Pana/Panią <imię i nazwisko ucznia> do kontynuowania nauki na poziomie wyższym (uniwersyteckim) w ".
UWAGA
Oświadczenie Eligibility Statement powinno odnosić się do kraju/systemu edukacyjnego państwa, w którym dokument został wydany - nie Polski. Staraj się unikać zdań, które stwierdzają, że możesz "kontynuować studia w dowolnym kraju świata" itp.
Jeśli dokument główny nie posiada żadnego numeru referencyjnego, to proszę podać inne dane, które będą bezpośrednio nawiązywały do danych zawartych w dokumencie głównym.
Może zostać wystawiony przez:
- twoja szkoła średnia
- ministerstwo edukacji kraju, w którym znajduje się uczelnia
- czasem także taki dokument wystawiany jest przez Ambasadę RP w kraju uczelni. Jest również możliwość, że taki dokument można otrzymać w Ambasadzie kraju kandydata w Polsce
MAGISTER INŻYNIER
Jest to dokument z potwierdzeniem, że posiadany przez Ciebie tytuł inżyniera oficjalnie uprawnia cię do podjęcia studiów magisterskich w kraju, w którym ukończyłeś studia licencjackie. Powinien on zawierać takie stwierdzenie jak:
Dyplom inżyniera nr. [numer dyplomu] uprawnia jego posiadacza, Pana/Panią [Pana/Pani] do kontynuowania studiów na poziomie magisterskim w [nazwa kraju, w którym ukończył/a Pan/Pani studia licencjackie].
UWAGA
Oświadczenie o kwalifikowalności powinno odnosić się do kraju/systemu edukacyjnego państwa, w którym dokument został wydany - nie Polski. Staraj się unikać zdań, które stwierdzają, że możesz "kontynuować studia w dowolnym kraju świata" itp.
Jeśli dokument podstawowy nie posiada żadnego numeru referencyjnego, to proszę podać inne dane, które będą bezpośrednio nawiązywały do informacji zawartych dokumencie podstawowym.
Może być wystawiony przez:
- twój uniwersytet
- ministerstwo edukacji kraju, w którym znajduje się uczelnia
- czasem także taki dokument wystawiany jest przez Ambasadę RP w kraju uczelni. Jest również możliwość, że taki dokument można otrzymać w Ambasadzie kraju kandydata w Polsce
Jeśli w twoim kraju wymagany jest jakiś dodatkowy egzamin państwowy, bez którego nie możesz rozpocząć studiów w twoim kraju, to my również będziemy go oczekiwali.
- Czy mogę ubiegać się o stypendium?
Tak. Szczegóły znajdziesz na naszej stronie internetowej.
Stypendia PŚ:
• E-mail: stypendia@polsl.pl
• Tel.: +48 32 237 14 63 lub +48 32 237 11 56
Stypendia projakościowe dla studentów zagranicznych:
• E-mail: RN3@polsl.pl
• Tel.: +48 32 237 19 44 - Jak długo trwa proces rekrutacji?
To zależy od wielu czynników. Po opłaceniu opłaty rekrutacyjnej i jej zaksięgowaniu w systemie, aplikacja jest weryfikowana przez Biuro Rekrutacji (zazwyczaj 3–4 dni). Jeśli wszystko się zgadza, trafia do Wydziałowego Koordynatora, który potrzebuje około 7 dni na ocenę. Następnie przygotowujemy list warunkowej akceptacji (około 2 dni) i czekamy na płatność czesnego (zwykle około 2 tygodnie). Po zaksięgowaniu czesnego, wystawiamy ostateczny list akceptacyjny, co zajmuje 4–5 dni. - Czy wybieram specjalizację podczas rekrutacji?
Nie, specjalizację wybierasz po rozpoczęciu studiów.
Admission Office udziela wsparcia potencjalnym kandydatom, aby umożliwić im zostanie studentami Politechniki Śląskiej.
Admission Office pomaga zagranicznym kandydatom w procesie rekrutacji, rozpatrywaniu wniosków o przyjęcie na studia oraz wprowadzaniu przyjętych studentów do społeczności Politechniki Śląskiej.
Zakres zadań Admission Office:
- Proces rekrutacyjny
- Sprawdzanie dokumentów
- Wydawanie dokumentów akceptacyjnych
- Konsultacje wizowe
- Przygotowywanie Dni Orientacyjnych (zapoznawczych)
- Potwierdzanie dokumentów
- Zorganizowanie odbioru z lotniska
- Zorganizowanie zakwaterowania w Domach Studenckich
- Przygotowanie analiz i statystyk do wewnętrznych i zewnętrznych sprawozdań Uczelni
- Koordynacja procesu zwrotu kosztów czesnego
- Stały kontakt z kandydatami na studia na każdym etapie rekrutacji
Politechnika Śląska
Centrum Obsługi Studiów
Admission Office
ul. Akademicka 2A, pok. 282
44-100 Gliwice
Telefon: +48 32 237 16 90
E-mail: study@polsl.pl
Pracownicy Admission Office
mgr Sabina Gorczyca-Kamaj
Kierownik Sekcji Admission Office
Sabina.Gorczyca-Kamaj@polsl.pl
mgr Katarzyna Dydo
Specjalista Administracyjny
Katarzyna.Dydo@polsl.pl
mgr Karolina Kańska
Samodzielny Referent Administracyjny
Karolina.Kanska@polsl.pl
Jakub Rosłań
Referent Administracyjny
Jakub.Roslan@polsl.pl
Aby porozmawiać z przedstawicielem działu Admission Office, prosimy o kontakt mailowy na adres study@polsl.pl lub telefoniczny +48322371690.