A A+ A++

Wykaz aparatury badawczej znajdującej się w Katedrze

ico

Chromatograf gazowy Agilent Technologies 6850

Lokalizacja: 16/C
Osoba odpowiedzialna: dr inż. Anna Mielańczyk

Opis aparatury
Chromatograf wyposażony jest w autosampler, kolumnę typu DB-WAX i detektor płomieniowo-jonizacyjny FID. Gazem nośnym jest azot, a w detektorze spalany jest wodór. W chromatografie można oznaczać jakościowo i ilościowo lotne substancje organiczne.
Czas Analizy
Uzależniony od warunków wybranych przez operatora.
Przygotowanie próbek
Próbkę ciekłą nanosi się na prekolumnę lub dozuje się poprzez autosampler.

ico

Chromatograf gazowy Agilent Technologies 7890A

Lokalizacja: 109/C
Osoba odpowiedzialna: dr inż. Agnieszka Stolarczyk

Opis aparatury
Chromatograf wyposażony jest w detektor cieplno-przewodnościowy TCD. Jest on sprzężony z zestawem APG-1 służącym do badania przenikalności i rozdziału składników powietrza przez membrany polimerowe i hybrydowe
Czas Analizy
Uzależniony od warunków wybranych przez operatora.
Przygotowanie próbek
Próbki gazów dostarczane są na kolumnę bezpośrednio z komory permeacyjnej lub poprzez nastrzyk.

ico

Chromatograf wykluczania (SEC) Agilent 1260 Infinity

Lokalizacja: 16/C
Osoby odpowiedzialne: dr inż. Sylwia Waśkiewicz, dr inż. Anna Mielańczyk

Opis aparatury
Chromatograf służy do określania masy cząsteczkowej (Mn, Mw) i rozkładu masy cząsteczkowej (współczynnik polidyspersyjności PDI) polimerów i oligomerów. Zestaw składa się z modułu pompy izokratycznej 1100 Agilent 1260 Infinity, autosamplera, termostatowanej komory z kolumną, refraktometrycznego detektora różnicowego MDS RII, detektora spektrometrycznego VIS, linera i kolumny PLGel MIXED-C. Zestaw może być kalibrowany na wzorce: liniowy polistyren (580 – 300000 Da) lub polimetakrylan metylu (550 – 675500 Da), lub dekstran (180 – 670000 Da). Pomiary można wykonywać w roztworach następujących rozpuszczalników: tetrahydrofuran, chlorek metylenu lub woda.
Czas Analizy
Uzależniony od warunków wybranych przez operatora.
Przygotowanie próbek
Wykonanie analizy wiąże się z przygotowaniem roztworów badanej substancji w wybranym rozpuszczalniku o przeznaczeniu do wykonywania analiz chromatograficznych (HPLC grade).

ico

Chromatograf wykluczania (SEC) Thermo Scientific, Ultimate 3000

Lokalizacja: 16/C
Osoba odpowiedzialna: inż. Anna Mielańczyk

Opis aparatury
Chromatograf służy do określania masy cząsteczkowej (Mn, Mw) i rozkładu mas cząsteczkowych (Ð) polimerów i oligomerów syntetycznych i naturzalnych. Zestaw składa się z modułu pompy izokratycznej ISO-3100SD, autosampler, degazer, termostatu do kolumn i refraktometru różnicowego Refracto Max 521 Detector. Zestaw może być kalibrowany na wzorce: liniowy PS, PMMA lub PEG/PEO. Pomiary można wykonywać w roztworach następujących rozpuszczalników: DMF, metanol, metanol/woda.
Czas Analizy
Uzależniony od warunków wybranych przez operatora (około 35 minut/próbka).
Przygotowanie próbek
Wykonanie analizy wiąże się z przygotowaniem roztworów badanej substancji w wybranym rozpuszczalniku o przeznaczeniu do wykonywania analiz chromatograficznych (HPLC grade) oraz przefiltrowanie ich przez jednorazowy filtr strzykawkowy 0,45 µm.

ico

Chromatograf SEC Thermo Scientific, Ultimate 3000, z detektorami RID, MALLS, QELS

Lokalizacja: 213
Osoba odpowiedzialna: inż. Anna Mielańczyk

Opis aparatury
Chromatograf służy do oznaczania absolutnej masy cząsteczkowej (Mn, Mw), rozkładu mas cząsteczkowych (Ð), współczynnika dn/dc, stopnia rozgałęzienia, promieni hydrodynamicznych makrocząsteczek.
Czas Analizy
Uzależniony od warunków wybranych przez operatora (około 60 minut/próbka).
Przygotowanie próbek
Wykonanie analizy wiąże się z przygotowaniem roztworów badanej substancji w wybranym rozpuszczalniku o przeznaczeniu do wykonywania analiz chromatograficznych (THF stab. BHT, HPLC grade) oraz przefiltrowanie ich przez jednorazowy filtr strzykawkowy 0,45 µm.

ico

Goniometr Data Physics OCA 15EC

Lokalizacja: 9/C
Osoba odpowiedzialna: prof. dr hab. inż. Dorota Neugebauer, inż. Anna Mielańczyk

Opis aparatury
Optyczny system pomiaru kąta zwilżania oraz energii powierzchniowej. Goniometr umożliwia pomiary orazanalizę statycznego oraz dynamicznego kąta zwilżania zgodnie z metodami kropli posadowionej. Umożliwia określanie swobodnejenergii powierzchniowej metodami kropli podwieszonej.
Czas Analizy
Uzależniony od warunków wybranych przez operatora.
Przygotowanie próbek
Wykonanie analizy wiąże się z przygotowaniem roztworów badanej substancji w wybranym rozpuszczalniku (np. woda) lub przygotowanie odpowiednich kształtek z tworzywa, nadających się do posadowienia kropli na ich powierzchni.

ico

Liofilizator Martin Christ Alpha 2-4 LSCplus

Lokalizacja: 109/C
Osoba odpowiedzialna: dr inż. Roman Turczyn

Opis aparatury
Liofilizatory laboratoryjne serii Alpha ze sterownikiem LSCplus to bardzo nowoczesne urządzenia do prowadzenia powtarzalnych, zaawansowanych procesów zapewniające kontrolowane przeprowadzenie procesu suszenia różnorodnych produktów w procesie sublimacji z automatyczną regulacją ciśnienia, pomiarem czasu przebiegu procesu, kontrolą temperatury kondensatora lodu, kontrolą temperatury półek i temperatury produktu. Nadaje się do liofilizacji materiałów biologicznych, żywności, produktów farmakologicznych, produktów chemicznych i innych. Parametry techniczne: maksymalna pojemność kondensatora lodu 4 kg; wydajność kondensatora lodu 4 kg/24h; minimalna temperatura kondensatora lodu -85 °C; zadawanie i utrzymywanie temperatury półki - bezprzewodowe grzanie, na etapie zamrażania i liofilizacji; niezależne grzanie każdej półki i dokładną regulację (1 °C) w zakresie od -50 do +50 °C, ciągła kontrola temperatury produktu; zadawanie i utrzymywanie właściwego dla danego produktu ciśnienia w zakresie od 6,1 do 0,005 mbar; bieżąca kontrola temperatury kondensatora lodu; 1 grzana półka Ø 200 mm
Czas Analizy
Kilkanaście godzin. Czas liofilizacji uzależniony jest od objętości próbki.
Przygotowanie próbek
Nadaje się do liofilizacji próbek zawierających rozpuszczalniki organiczne. Proces zamrażania i liofilizacji wewnątrz komory kondensatora lodu liofilizatora lub w celu przyspieszenia procesu można na półce umieścić próbkę uprzednio zamrożoną w łaźni suchy lód/aceton, ciekłym azocie, lub zamrażalce laboratoryjnej. Naczynie z próbką(ami) umieścić na półce wewnątrz liofilizatora.

ico

Ploter materiałowy SonoPlot GIX Microplotter Desktop

Lokalizacja: 110C/C
Osoba odpowiedzialna: dr hab. inż. Przemysław Data

Opis aparatury
Sonoplotter to drukarka mikro-pipetowa służąca do drukowania materiałów na potrzeby elektroniki drukowanej i znakowania biologicznego cechująca się dużą dokładnością i powtarzalnością objętości dozowanej cieczy. Pozwala ona na drukowanie szerokiej gamy materiałów takich jak nanocząstki metaliczne (srebro, złoto, miedź), nanorurki węglowe, grafen, przewodzące i izolujące roztwory polimerowe, roztwory biologiczne – genomowe DNA, białka, oligonukleotydy – w postaci mikro kropek, linii, łuków, załamań i innych kształtów, przez co nadaje się do nanoszenia ścieżek elektroniki drukowanej i wytwarzania mikromacierzy o wysokiej rozdzielczości, m.in. biologicznych. Wielkość drukowanych obiektów wynosi od 20 do 200 µm, dokładność pozycjonowania 20 µm (X, Y) i 8 µm (Z). Objętość kropli > 1,8 pL
Czas Analizy
Nie dotyczy
Przygotowanie próbek
Możliwość nanoszenia na każdą płaską powierzchnię, zarówno sztywną jak i elastyczną, m.in. krzem, szkło, kwarc, stal, polimery. Zakres lepkości nanoszonego medium <450 cP. Obszar roboczy: 38 cm x 29 cm (X, Y), wysokość robocza do 5 cm (Z)

ico

Potencjostaty
CHI 660c, CHI 620a, CHI 400c z modułem EQCM, Biologic SP-150, Autolab PGSTAT302N+BA, Autolab PGSTAT100N, Autolab PGSTAT20

Lokalizacja: 110A/C, 110C/C, 108/C, 017/C
Osoba odpowiedzialna: dr inż. Małgorzata Czichy

Potencjostat CHI 660c
CHI 660c jest potencjostatem/galwanostatem umożliwiającym pomiary w zakresie napięć od -10 V do 10 V oraz prądów do 250 mA, w trybach: Cyclic Voltammetry (CV), Linear Sweep Voltammetry (LSV), Staircase Voltammetry (SCV), Tafel Plot (TAFEL), Chronoamperometry (CA), Chronocoulometry (CC), Differential Pulse Voltammetry (DPV), Normal Pulse Voltammetry (NPV), Differential Normal Pulse Voltammetry (DNPV), Square Wave Voltammetry (SWV), AC Voltammetry (ACV), Differential Pulse Amperometry (DPA), Multi-Potential Steps (STEP), AC Impedance (IMP), Impedance - Time (IMPT), Impedance - Potential (IMPE), Chronopotentiometry (CP), Chronopotentiometry with Current Ramp (CPCR), Multi-Current Steps (ISTEP), Open Circuit Potential - Time (OCPT). Potencjostat posiada program do symulacji układów zastępczych i dopasowywania krzywych impedancji.
Czas Analizy: Czas analizy bardzo zmienny zależnie od rodzaju próbki i trybu pomiaru.
Przygotowanie próbek: Próbki ciekłe umieszcza się w odpowiednim naczynku elektrochemicznym, próbki stałe nanosi się na powierzchnię elektrod

Potencjostat CHI 620a
CHI 620a jest potencjostatem/galwanostatem umożliwiającym pomiary w zakresie napięć od -10 V do 10 V oraz prądów do 250 mA, w trybach: Cyclic Voltammetry, Linear Sweep Voltammetry, Chronoamperometry, Chronocoulometry, Differential Pulse Voltammetry, Normal Pulse Voltammetry, Square Wave Voltammetry, Open Circuit Potential – Time
Czas Analizy: Czas analizy bardzo zmienny zależnie od rodzaju próbki i trybu pomiaru.
Przygotowanie próbek: Próbki ciekłe umieszcza się w odpowiednim naczynku elektrochemicznym, próbki stałe nanosi się na powierzchnię elektrod.

Potencjostat CHI 400c z modułem EQCM
CHI 400c jest potencjostatem/galwanostatem umożliwiającym pomiary w zakresie napięć od -10 V do 10 V oraz prądów do 350 mA, w trybach: Cyclic Voltammetry, Linear Sweep Voltammetry, Chronoamperometry, Chronocoulometry, Open Circuit Potential – Time. Moduł elektrochemicznej mikrowagi kwarcowej (EQCM) zaopatrzony jest w kryształy CHI125 o częstotliwości 8 MHz, co umożliwia pomiar zmiany masy rezonatora z czułością 0.1 ng.
Czas Analizy: Czas analizy bardzo zmienny zależnie od rodzaju próbki i trybu pomiaru.
Przygotowanie próbek: Próbki ciekłe umieszcza się w odpowiednim naczynku elektrochemicznym o pojemności do 2 ml, próbki stałe nanosi się na powierzchnię rezonatora kwarcowego CHI125.

Potencjostat/galwanostat Biologic SP-150
Możliwość wykonywania pomiarów w trybie 2-5-elektrodowym, zakres pomiarowy natężenia prądu 10 µA - 800 mA, rozdzielczość pomiaru natężenia prądu 0,004% zakresu (760 pA na najniższym zakresie prądowym), przystawka do pomiarów niskoprądowych (rozdzielczość 76 fA na najniższym zakresie prądowym), zakres napięć: regulowany od [-20; 0 V] do [0; 20 V], maksymalna rozdzielczość potencjału: 5 µV, techniki pomiarowe m.in. woltamperometria cykliczna, różnicowa woltamperometria pulsowa, chronoamperometria, pomiary EIS w zakresie od 10 μHz do 1 MHz.
Czas Analizy: Czas analizy bardzo zmienny zależnie od rodzaju próbki i trybu pomiaru.
Przygotowanie próbek: Próbki ciekłe umieszcza się w odpowiednim naczynku elektrochemicznym, próbki stałe nanosi się na powierzchnię elektrod

Potencjostat Autolab PGSTAT302N+BA
Potencjostat Autolab PGSTAT302N+B umożliwia przeprowadzanie pomiarów w zakresie potencjałów ± 10 V, w zakresie prądów ± 2 A, w rozdzielczości 30 fA (przy zakresie prądów ± 10 nA). Potencjostat posiada wbudowany moduł BA, umożliwiający wykorzystanie go jako bipotencjostatu (jednoczesny pomiar dla dwóch elektrod pracujących). Techniki pomiarowe m.in. woltamperometria cykliczna, różnicowa woltamperometria pulsowa, chronoamperometria.
Czas Analizy: Czas analizy bardzo zmienny zależnie od rodzaju próbki i trybu pomiaru.
Przygotowanie próbek: Próbki ciekłe umieszcza się w odpowiednim naczynku elektrochemicznym, próbki stałe nanosi się na powierzchnię elektrod.

Potencjostat Autolab PGSTAT100N
Potencjostat Autolab PGSTAT100N umożliwia przeprowadzanie pomiarów w zakresie potencjałów ± 10 V, w zakresie prądów ± 250 mA, w rozdzielczości 3 µV. Techniki pomiarowe m.in. woltamperometria cykliczna, różnicowa woltamperometria pulsowa, chronoamperometria
Czas Analizy: Czas analizy bardzo zmienny zależnie od rodzaju próbki i trybu pomiaru.
Przygotowanie próbek: Próbki ciekłe umieszcza się w odpowiednim naczynku elektrochemicznym, próbki stałe nanosi się na powierzchnię elektrod.

Potencjostat Autolab PGSTAT20
Potencjostat Autolab PGSTAT20 umożliwia przeprowadzanie pomiarów w zakresie potencjałów ± 10 V, w zakresie prądów ± 1 A, w rozdzielczości 30-300 µV i 300 fA. Techniki pomiarowe m.in. woltamperometria cykliczna, różnicowa woltamperometria pulsowa, chronoamperometria.
Czas Analizy: Czas analizy bardzo zmienny zależnie od rodzaju próbki i trybu pomiaru.
Przygotowanie próbek: Próbki ciekłe umieszcza się w odpowiednim naczynku elektrochemicznym, próbki stałe nanosi się na powierzchnię elektrod.

ico

Profilometr optyczny PROFILM 3D

Lokalizacja: 208/D
Osoba odpowiedzialna: dr inż. Roman Turczyn

Opis aparatury
Profilometr optyczny Profilm3D firmy Filmetrics umożliwia pomiary chropowatości i topografii powierzchni oraz wysokości stopnia. Wykorzystywane są w tym celu najnowsze, bezkontaktowe, interferometryczne techniki pomiarowe (VSI i PSI) wykorzystujące interferencję światła białego (WLI), które umożliwiają pomiar profilu powierzchni i wyznaczenie powierzchniowych lub liniowych parametrów chropowatości w zakresie do 0.001 µm oraz wizualizację powierzchni w 2D oraz 3D wraz z tworzeniem mapy topografii powierzchni z pojedynczych obrazów (stitching). Mierzone mogą być zarówno powierzchnie płaskie jak i zakrzywione. Oprogramowanie pozwala wyznaczyć dowolny z 47 parametrów chropowatości zgodnych z normami ASME/EUR/ISO.
Czas Analizy
Uzależniony od rodzaju próbki, warunków wybranych przez operatora oraz opcji analizy obrazów. Pojedynczy pomiar po zogniskowaniu próbki i ustaleniu parametrów trwa ok. 2 min.
Przygotowanie próbek
Nie dotyczy

ico

Różnicowy kalorymetr skaningowy (DSC) TA Instruments DSC 2010

Lokalizacja: 9/C
Osoby odpowiedzialne: dr hab. inż. Katarzyna Jaszcz, dr hab. inż. Izabela Barszczewska-Rybarek

Opis aparatury
Analiza termiczna obejmuje szereg technik analitycznych mierzących zmiany fizyczne i chemiczne zachodzące w materiałach w funkcji zmiany temperatury i czasu. Technika różnicowej kalorymetrii skaningowej (DSC), mierzy zmiany temperatury i przepływy ciepła towarzyszące przemianom, którym ulega badany materiał. Pomiary te dostarczają ilościowe i jakościowe informacje dotyczące endotermicznych i/lub egzotermicznych procesów oraz zmian ciepła właściwego i pojemności cieplnej. DSC służy przede wszystkim do badania polimerów i innych związków organicznych, ale również metali, ceramiki i innych. Aparat pozwala badać m.in.: procesy topnienia/krystalizacji, przemiany szklistej, starzenia i degradacji termicznej materiałów, kinetykę reakcji, czystości substancji, ciepło przemian fazowych, ciepło reakcji, itp. Zakres temperatur: RT do 725 °C, czułość (±0.1 °C, 1 µW), programowanie szybkości nagrzewania od 0.01 to 200 °C/min
Czas Analizy
Zależny od badanego procesu oraz wybranego programu pomiarowego (prędkość nagrzewania/chłodzenia, liczba cykli, zakres temperatur, itd.)
Przygotowanie próbek
Próbki badanego materiału umieszcza się przed pomiarem w specjalnych jednorazowych tygielkach dedykowanych do kalorymetru.

ico

Różnicowy kalorymetr skaningowy (DSC) Mettler Toledo 822e

Lokalizacja: 9/C
Osoby odpowiedzialne: dr hab. inż. Katarzyna Jaszcz, dr hab. inż. Izabela Barszczewska-Rybarek

Opis aparatury
Aparat przeznaczony do badania właściwości termicznych substancji, m.in.: procesów topnienia/krystalizacji, przemiany szklistej, odporności termicznej na utlenianie, starzenia i degradacji termicznej materiałów, kinetyki reakcji, czystości substancji, stopnia krystaliczności, właściwości termodynamicznych – ciepła przemian fazowych, ciepła reakcji, stopnia usieciowania. Dodatkowo kalorymetr wyposażony jest w intra cooler (Haake EK90-MT)pozwalający na badanie procesów w temp. poniżej temp. otoczenia oraz lampę ze światłowodem (Hamamatsu Lightningcure LC8), pozwalająca badać In situ procesy inicjowane światłem. Zakres temperatur: –65 do 450 °C, duża czułość (±0.2 °C, 0.04 µW w RT).
Czas Analizy
Zależny od badanego procesu oraz wybranego programu pomiarowego (prędkość nagrzewania/chłodzenia, liczba cykli, zakres temperatur, itd.)
Przygotowanie próbek
Próbki badanego materiału umieszcza się przed pomiarem w specjalnych jednorazowych tygielkach dedykowanych do kalorymetru.

ico

Skaningowy mikroskop elektronowy Phenom ProX ze zintegrowanym spektrometrem energodyspersyjnym EDS

Lokalizacja: 110A/C
Osoba odpowiedzialna: dr inż. Roman Turczyn

Opis aparatury
Mikroskop Phenom ProX wyróżnia zintegrowany bezazotowy detektor EDS typu SDD. Jest wyposażony w wydajną katodę CeB6 o średnim czasie pracy 1500 godzin i wysokiej jasności. Mikroskop Phenom umożliwia szybką rejestrację wysokiej jakości obrazów elektronowych o powiększeniach do 150000x. Katoda CeB6 pracująca z napięciem przyspieszającym 5kV, 10kV i 15kV do pomiarów w wyższej rozdzielczości i analizy EDS. Detektor elektronów wstecznie rozproszonych BSE pracuje w dwóch trybach: podstawowym i topograficznym. Dzięki zintegrowanemu spektrometrowi EDS istnieje możliwość analizy składu pierwiastkowego. Mikroskop wyposażony jest w oprogramowanie do analizy składu pierwiastkowego oraz rekonstrukcji 3D obrazu. Dodatkowo mikroskop wyposażony jest w uchwyt do preparatów nieprzewodzących i uchwyt do zgładów metalograficznych.
Czas Analizy
Czas analizy zmienny zależnie od rodzaju próbki i jej jednorodności. Typowo pomiar i analiza jednej próbki może trwać od 20 min do kilku godzin. Czas zależny jest również od wykonywania dodatkowych analiz, np. analizy składu pierwiastkowego, ilości pkt. pomiarowych, rodzaju skanowania.
Przygotowanie próbek
Pomimo, że mikroskop umożliwia pomiary próbek nieprzewodzących, ze względu na ochronę przed zanieczyszczeniem kolumny mikroskopu oraz poprawę rozdzielczości zaleca się napylenie powierzchni próbki materiałem przewodzącym, np. metalem. Nie można analizować próbek w postaci pylistej lub ulegających szybkiej degradacji, które w warunkach wysokiej próżni i pod wpływem bombardowania wiązką elektronów mogą uszkodzić aparat. Próbki umieszcza się na odpowiednich postumentach przyklejone taśmą lub klejem przewodzącym.

ico

Spektrometr EPR JEOL JES-FA200

Lokalizacja: 017/C
Osoba odpowiedzialna: dr inż. Wojciech Domagała

Opis aparatury
Spektrometr fali ciągłej JEOL JES-FA200 pracujący w paśmie X wyposażony w trzy wymienne rezonatory mikrofalowe: rezonator cylindryczny ES-UCX2 (mod TE011), cylindryczny rezonator transmisyjny (mod TE012), podwójny rezonator multimodowy (mod TE104) oraz Kriostat helowy ES-CT470 pracujący w zakresie 4,2 do 470 K. Spektrometr pozwala na: identyfikację i analizę ilościową wolnych rodników w próbkach substancji, badania kinetyki powstawania i zaniku wolnych rodników oraz badania struktury centrów paramagnetycznych w roztworach i w fazie stałej.
Czas Analizy
Czas analizy zmienny zależnie od jakości sygnału w próbce oraz dodatkowych parametrów jak użycie kriostatu, multi-technik spektroskopowych, kalibracji itd. Dla łatwych próbek o silnym sygnale czas analizy wynosi ok. 2 godz.
Przygotowanie próbek
Próbki stałe w postaci proszku lub ciekłe umieszcza się w odpowiedniej kuwecie dopasowanej do wnęki rezonatora.

ico

Spektrometr mikroramanowski Renishaw inVia

Lokalizacja: 208E/C
Osoba odpowiedzialna: dr inż. Roman Turczyn

Opis aparatury
Dyspersyjny spektrometr mikroramanowski z mikroskopem konfokalnym Leica umożliwia rejestrację widm ramanowskich z niewielkiego fragmentu powierzchni próbki (min. wielkość plamki lasera wynosi ok. 1 µm2) w odległości minimum 50 lub 100 cm-1 (zależnie od długości fali lasera) od linii Rayleigha. System wyposażony jest w trzy źródła wzbudzenia – linie laserowe o długości fali: 514, 633 i 830 nm oraz pomiar obiektów makroskopowych za pomocą światłowodu. Sprzęt ten pozwala na rejestrację widm punktowych jak również skanowanie większych obszarów próbki i wykonywanie map chemicznych jak i profili o osi z. Konfokalna mikroskopia ramanowska sprawdza się jako nieinwazyjna metoda analityczna, umożliwiająca również pomiary in situ szeregu typów substancji, od związków organicznych, do materiałów biologicznych, kompozytów i elementów sztuki. Ze względu na niewielką ilość próbki do wykonania pomiarów stosuje się ją do analizy i identyfikacji śladowych ilości substancji w medycynie, farmakologii i kryminologii. oraz in vivo.
Czas Analizy
Czas analizy bardzo zmienny zależnie od rodzaju próbki, intensywności sygnału, fluorescencji, rodzajów pomiaru i zakresu spektralnego. Pomiar nowej próbki wymaga kalibracji i ustalenia parametrów i wynosi minimum kilka godzin.
Przygotowanie próbek
Próbki mogą mieć dowolny stan skupienia. Nie mogą być agresywne w stosunku do materiałów optycznych obiektywu mikroskopu. Dla typowych pomiarów próbki nie wymagają specjalnego przygotowania. Umieszcza się je na szkiełkach mikroskopowych lub w kuwetach kwarcowych.

ico

Spektrometr FTIR PerkinElmer Spectrum Two

Lokalizacja: 208D/C
Osoba odpowiedzialna: dr inż. Roman Turczyn

Opis aparatury
Spektroskopia w podczerwieni (FT-IR) umożliwia analizę większości materiałów, z wyjątkiem metali, soli kwasów beztlenowych, tlenków ciężkich metali i cząsteczek homojądrowych (H2, O2, itd.). W zależności od zastosowanej techniki pomiarowej analizy mogą być wykonane w sposób nieinwazyjny bezpośrednio na obiekcie, lub na niewielkich próbkach pobranych z obiektu. Spektrometr jest dostosowany do wykonywania pomiarów w środkowej podczerwieni, w zakresie spektralnym od 8300 do 350 cm-1 z rozdzielczością 0.5 cm-1. Posiada wysokoczuły detektor MIR DTGS charakteryzujący się stosunkiem sygnału do szumu SNR 14500 : 1. Wyposażony jest w przystawkę umożliwiającą wykonywanie pomiarów transmisyjnych w pastylce KBr jak również wyposażony jest w jednoodbiciową przystawkę diamentową do charakteryzacji powierzchni próbek techniką ATR. Kolejną opcja jest wykonywanie widm dla próbek w postaci monowarstw i cienkich filmów za pomocą przystawki odbiciowej dla odbicia lustrzanego VeeMAX™ III (specular reflectance) z regulowanym kątem padania wiązki promieniowania od 30o do 80o.
Czas Analizy
Zależnie od wybranej techniki pomiarowej czas wykonania pojedynczego widma w podczerwieni wynosi od kilku do kilkudziesięciu minut. Czas trwania pomiarów kinetycznych zależy od badanej reakcji.
Przygotowanie próbek
W przypadku pomiarów techniką ATR nie jest wymagane specjalne przygotowanie próbek. Twarde próbki stałe muszą być drobno sproszkowane, by zapewnić kontakt z powierzchnią kryształu. Próbki nie mogą być agresywne w stosunku do materiału kryształu i jego powłok. Próbki mierzone techniką transmisyjną muszą zostać utarte z solą KBr przeznaczoną do pomiarów spektroskopowych i zaprasowane w postać pastylki za pomocą prasy ręcznej.

ico

Spektrometr UV-VIS Thermo Scientific Evolution 300

Lokalizacja: 15/C
Osoba odpowiedzialna: dr inż. Sylwia Waśkiewicz

Opis aparatury
Dwuwiązkowy spektrometr UV-VIS z komputerem. Spektrometr może być wykorzystywany w 3 trybach: fotometrii – pomiar przy stałej długości fali, spektrometrii – zarejestrowanie widma w zakresie UV-VIS lub pomiar absorbancji w czasie, do pomiarów turbidometrycznych. Sprzęt wyposażony jest w moduł Peltiera do kontroli temperatury w czasie pomiarów. Zakres spektralny 190 – 1100 nm.
Czas Analizy
Kilka minut w przypadku rejestracji widma w zakresie UV-VIS. Dla eksperymentów kinetycznych oraz z kontrolą temperatury pomiary mogą trwać kilka godzin.
Przygotowanie próbek
Minimalna objętość roztworu analizowanego to 3-4 ml. Pomiar w kuwetach kwarcowych.

ico

Spektrometr UV-VIS Hitachi U-2910

Lokalizacja: 109/C
Osoba odpowiedzialna: dr inż. Wojciech Domagała

Opis aparatury
Dwuwiązkowy spektrometr UV-VIS z komputerem. Spektrometr może być wykorzystywany w 3 trybach: fotometrii – pomiar przy stałej długości fali, spektrometrii – zarejestrowanie widma w zakresie UV-VIS lub pomiar absorbancji w czasie. Zainstalowane oprogramowanie pozwala na obróbkę oraz analizę danych.
Czas Analizy
Około trzech minut w przypadku rejestracji widma w zakresie UV-VIS.
Przygotowanie próbek
Minimalna objętość roztworu analizowanego to 3-4 ml.

ico

Spektrometr UV-VIS-NIR Perkin Elmer Lambda 1050

Lokalizacja: 111A/C
Osoba odpowiedzialna: dr inż. Wojciech Domagała

Opis aparatury
Dwuwiązkowy spektrometr UV-VIS z komputerem. Spektrometr może być wykorzystywany w 3 trybach: fotometrii – pomiar przy stałej długości fali, spektrometrii – zarejestrowanie widma w zakresie UV-VIS lub pomiar absorbancji w czasie. Zakres spektralny spektrometru wynosi 175 - 3300 nm.
Czas Analizy
Kilka minut w przypadku rejestracji widma w zakresie UV-VIS.
Przygotowanie próbek
Minimalna objętość roztworu analizowanego to 3-4 ml. Pomiar w kuwetach kwarcowych.

ico

Spektrometry UV-VIS HP 8452A i HP wraz ze stanowiskiem do badania procesów fotochemicznych

Lokalizacja: 110A/C 111A/C
Osoba odpowiedzialna: dr inż. Agata Blacha-Grzechnik

Opis aparatury
Dwa szybkie jednowiązkowe spektrometry UV-VIS z matrycą diodową firmy HP charakteryzujące się otwarta budową pozwalającą na umieszczenie na drodze wiązki światła dużych gabarytowo próbek i ich łatwą manipulację, co pozwala na proste ich wykorzystanie w łączonych technikach pomiarowych, np. spektroelektrochemii. Zakres spektralny 190 do 820 nm, rozdzielczość spektralna 2 nm. Spektrometry typu diode array potrafią zarejestrować widmo w całym zakresie spektralnym w czasie 100 ms. Spektrometry te współpracują z zestawem laserów do badania in-situ procesów fotochemicznych. Zestaw ten wyposażony jest w cztery lasery o długościach fali: 445, 532, 618 i 705 nm.
Czas Analizy
Ze względu na indywidualne zestawianie stanowiska pomiarowego czas wykonania pomiarów może dochodzić do kilku godzin. Typowy czas akwizycji w pełnym zakresie spektralnym 0.5 s.
Przygotowanie próbek
Postać próbek zależy od przeprowadzanych eksperymentów. Typowe pomiary w roztworze w kuwetach kwarcowych.

ico

Spektrofluorymetr Camlin fluoroSENS Pro 11

Lokalizacja: 017/C
Osoba odpowiedzialna: dr hab. inż. Wojciech Domagała

Opis aparatury
Spektrofluorymetr jest narzędziem umożliwiającym badanie zjawisk luminescencji próbek ciekłych pobudzonych monochromatycznym promieniowaniem elektromagne¬tycznym. Cechą mierzoną jest intensywność światła emitowanego pod kątem 90° do toru wiązki naświetlającej próbkę, a uzyskane wyniki dostarczają informacji o mechanizmie przebiegu procesów relaksacji energetycznej wzbudzonych elektronów walencyjnych, mogącej zachodzić na sposób fluorescencji, fosforescencji, lub wygaszania bezpromienistego. Spektrofluorymetr wyposażony jest w termostatowany uchwyt kuwet, z regulację temperatury próbki w zakresie od -30°C do 80°C, oraz w kulę całkującą, dającą możliwość bezpośrednich pomiarów wydajności kwantowej fluorescencji próbki z pominięciem wzorców. Podstawowym źródłem promieniowania wzbudzającego jest lampa ksenonowa o mocy 450 W pracująca w trybie ciągłym. Tor emisyjny wyposażony jest w dwa detektory: fotopowielacz punktowy, posiadający możliwość zliczania pojedynczych fotonów, oraz liniową kamerę CCD umożliwiającą rejestrację pełnego widma emisyjnego z rozdzielczością do 10 ms. Uzupełnieniem spektrometru jest dodatkowe źródło laserowe o długości fali 325 nm zapewniające skuteczne wzbudzanie próbek charakteryzujących się niskimi współczynnikami absorpcji i/lub niskimi wydajnościami kwantowymi luminescencji. Spektrofluorymetr cechuje się maksymalnym stosunkiem sygnału do szumu na poziomie 6000 : 1.
Czas Analizy
W zależności od pożądanego stosunku sygnału do szumu widma: od 10 ms do kilkudziesięciu minut.
Przygotowanie próbek
Roztwory w nieluminescentnych rozpuszczalnikach, o stężeniach uzależnionych od wydajności fluorescencji próbki (1∙10-10 – 1∙10-3 mol∙dm-3, typowo 10 μmol∙dm-3).

ico

Spektrometry modularne Ocean Optics NiRQuest512 i QE65000

Lokalizacja: 111A/C
Osoba odpowiedzialna: dr inż. Wojciech Domagała

Opis aparatury
Kompaktowe, modularne, przenośne spektrometry o zakresie spektralnym 900-1700 i 200 – 1100 nm, odpowiednio i budowie typu Symmetric crossed Czerny-Turner przeznaczone do zaawansowanych pomiarów w technikach multispektralnych, w których wiązka promieniowania doprowadzana jest światłowodami. Charakteryzują się wysoką czułością i wydajnością kwantową
Czas Analizy
Ze względu na indywidualne zestawianie stanowiska pomiarowego czas wykonania pomiarów może wynosić kilka godzin. Czas akwizycji od 1 ms do 120 s (NIR) i 8 ms do 15 minut UV-VIS.
Przygotowanie próbek
Postać próbek zależy od przeprowadzanych eksperymentów

System pionowych komór dyfuzyjnych firmy Hanson

Lokalizacja: 16/C
Osoba odpowiedzialna: inż. Anna Mielańczyk

Opis aparatury
System do badania dyfuzji transdermalnej składa się z 6 pionowych komór dyfuzyjnych oraz dwóch typów celek donorowych stosowanych odpowiednio do badania roztworów lub ciał stałych. Aparat wyposażony jest w termostat pełniący jednocześnie funkcję mieszadła magnetycznego.
Czas Analizy
Uzależniony od warunków wybranych przez operatora (minimum 3 dni).
Przygotowanie próbek
Wykonanie analizy wiąże się z przygotowaniem roztworów badanej substancji w wybranym rozpuszczalniku (np. PBS) lub przygotowanie pasty/ kremu. Do analizy należy zakupić odpowiedni typ membran.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Admin