A A+ A++

BRINE-MINING, Demonstration of an advanced technique for eliminating coal mine wastewater (brines) combined with resource recovery

(Wdrożenie demonstracyjne zaawansowanej techniki eliminacji ścieków kopalnianych (solanek) w połączeniu z odzyskiwaniem zasobów)

Projekt realizowany w ramach programu: LIFE

Translator
 
 
 

 

Translator
 
 
 
Translator
 
 
 
  • Nr projektu: LIFE 18
  • Kierownik projektu reprezentujący Politechnikę Śląską: dr inż. Krzysztof Mitko
  • Okres realizacji: 01.09.2019 – 31.03.2024
  • Projekt współfinansowany przez: UE w ramach projektu LIVE (program: Środowisko)
  • Strona projektu: brinemining.eu

Translator
 
 
 

 

Translator
 
 
 

 

Cel projektu:

Projekt ma na celu ułatwienie wdrożenia Ramowej Dyrektywy Wodnej i pakietu dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym, umożliwiając przemysłowi górniczemu poprawę wydajności gospodarowania słonymi wodami kopalnianymi w sposób zapewniający opłacalność, zasobooszczędność i zgodność z prawem. Zostanie to osiągnięte poprzez rozwój i zastosowanie u źródła ekonomicznie opłacalnego, innowacyjnego systemu eliminacji i pełnego odzyskiwania zasobów zawartych w zasolonych wodach pochodzących z sektora górniczego. System będzie w stanie oczyszczać i bezpośrednio odzyskiwać produkty końcowe (minerały / sole i wodę) o wysokiej jakości i czystości. W trakcie realizacji projektu zaangażowani zostaną odbiorcy odzyskanych materiałów w celu zapewnienia, że produkty końcowe spełnią wymagania rynku i że odzyskane materiały zostaną wykorzystane. Projekt będzie realizowany w Polsce.

Cele szczegółowe:

  • Cel 1 – Redukcja wypływu słonych wód pochodzących z kopalń, które w przeciwnym razie zostałyby odprowadzone do wód powierzchniowych. Tym samym osiągnięcie celu przyczyni się do realizacji celów Ramowej Dyrektywy Wodnej i innych polityk ochrony środowiska wodnego
  • Cel 2 – Ustanowienie łańcucha wartości dla minerałów pochodzących z zasolonych wód kopalnianych
  • Cel 3 –  Zademonstrowanie nowego, ekonomicznego i odpowiedniego dla przemysłu rozwiązania w zakresie odzyskiwania materiałów z zasolonych wód kopalnianych
  • Cel 4 – Zminimalizowanie stałego produktu ubocznego i jego późniejszej potrzeby składowania
  • Cel 5 – Podpisanie 1 umowy handlowej/protokołu uzgodnień na wdrożenie na skalę przemysłową
  • Cel 6 – Replikacja i transfer wyników projektu w dwóch sektorach przemysłu
  • Cel 7 – Ustanowienie spółki typu spin-off do komercyjnego wykorzystania wyników projektu
  • Cel 8 – Podniesienie świadomości i rozpowszechnianie wyników projektu poprzez zorganizowane wizyty w terenie
  • Cel 9 – Zwiększenie skali i dostarczenie innowacyjnej technologii, która została opracowana w ramach projektu SOL-BRINE (LIFE09 ENV / GR / 000299) na rynek
  • Cel 10 – Ponowne wykorzystanie wody
  • Cel 11 – Odzyskiwanie zasobów znajdujących się w zasolonych wodach kopalnianych
  • Cel 12 – Wytwarzanie produktów końcowych (soli, wody) do dalszego wykorzystania
  • Cel 13 – Wprowadzenie innowacyjnej technologii gospodarowania zasolonymi wodami kopalnianymi w górnictwie węgla kamiennego zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju
  • Cel 14 – Opracowanie planu gospodarki o obiegu zamkniętym dla sektora górnictwa węgla kamiennego
Translator
 
 
 

Partnerzy:

Konsorcjum LIFE BRINE-MINING tworzy 10 partnerów reprezentujących uniwersytety, instytuty badawcze, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz firmy z branży budowlanej spośród 3 krajów UE, tj. z Grecji (GR), Holandii (NL) i Polski (PL).

 

 

National Technical University of Athens znany również jako Athens Polytechnic (pl. Politechnika Ateńska) jest jedną z najstarszych uczelni wyższych w Grecji i najbardziej prestiżową spośród uczelni technicznych.

National Technical University of Athens
Zografou Campus
9, Iroon Polytechniou str
15780 Zografou
Greece
www.uest.gr


SEALEAU B.V. jest holenderską firmą non-profit wywodzącą się z Grecji, która wykorzystuje rezultaty dwóch projektów europejskich zakończonych sukcesem o łącznym budżecie 1,3 mln euro. Budżet ten pozwolił zespołowi SEALEAU na zaprojektowanie, opracowanie i zademonstrowanie technologii efektywnego zarządzania solankami oraz odzyskiwania zasobów.

Rotterdamseweg 183 C
2629 HD, Delft
Netherlands
E-mail: info@sealeau.com
www.sealeau.com


LENNTECH jest firmą prężnie działającą w środowisku międzynarodowym, usytułowaną w sąsiedztwie Delft University of Technology w Holandii. Zespół Lenntech tworzy grupa doświadczonych inżynierów z obszaru chemii, ochrony środowiska, mechaniki oraz elektryki, którzy mogą zaoferować szeroką gamę rozwiązań dla branż wymagających określonej jakości wody. Na podstawie doświadczenia w integracji najnowocześniejszych technologii oraz rozbudowanego know-how w zakresie uzdatniania wody, Lenntech oferuje rozwiązania ekonomicznie uzasadnione spełniające jednocześnie surowe wymagania dotyczące jakości wody.

Distributieweg 3
2645 EG Delfgauw
Tel: +31 152 610 900
E-mail: info@lenntech.com
www.lenntech.com


Główny Instytut Górnictwa jest polskim instytutem badawczym, który nie tylko pracuje na rzecz przemysłu wydobywczego, ale także dla przedsiębiorstw reprezentujących różne inne branże przemysłu. Obecnie podstawowe obszary działalności GIG to: inżynieria górnicza, inżynieria środowiska, kwestie dotyczące szeroko rozumianej jakości, a także edukacja i szkolenia.

Plac Gwarków 1
40-166, Katowice
Poland
Tel: +32-259-2000
http://www.gig.eu


Politechnika Śląska (ang. Silesian University of Technology – SUT) założona została w 1945 roku i jest jedną z największych i najwyżej ocenianych uczelni technicznych w Polsce. Położona jest na Górnym Śląsku, w najbardziej uprzemysłowionej części Polski i stanowi ważny ośrodek badań przemysłowych.

Akademicka 2A
44-100 Gliwice
Poland
Tel: +48 32 237 10 00
www.polsl.pl


THERMOSSOL jest firmą (założoną w 1977r.) z grupy małych i średnich przedsiębiorstw, która prężnie działa na rynku międzynarodowym i wykazuje referencje z prac zrealizowanych w różnych sektorach przemysłu. Firma liczy 25 inżynierów, od projektantów do inżynierów produkcji, wspieranych przez dobrze wyposażony warsztat będący własnością firmy, w którym wszystkie urządzenia są produkowane we własnym zakresie zgodnie z normą ISO 2001:2008 i certyfikatem CE. Poza działalnością produkcyjną firma zajmuje się również transportem oraz montażem urządzeń u odbiorcy, projektowaniem oraz budową rurociągów pary, wody czy oleju termalnego.

Tatoiou Avenue 94
13677, Acharnes/Athens
Greece
Tel: +30 210 6200630/6206634/800036
www.thermossol.gr


Titan Salt (utworzony w 2017 r.) to połączenie dwóch wiodących na świecie firm inżynieryjnych i produkcyjnych: Titan Projects w Sneek w Holandii (założonej w 2002 r.) oraz Titan US w Chicago (założonej w 2012 r.). Założyciele i inżynierowie Titan Salt mają kilkudziesięcioletnie doświadczenie w optymalizacji zakładów produkujących sól dzięki projektowaniu energooszczędnych urządzeń. Titan Project koncentruje się na zarządzaniu projektami, inżynierii oraz produkcji urządzeń.

15 Zeilmakersstraat
8601 WT, Sneek
Holandia
Tel: +31 515 548 200
http://titansalt.com/


NEVIS jest firmą konsultingową oferującą usługi oraz rozwiązania z szeroko rozumianych zagadnień technicznych i środowiskowych. Pracownicy NEVIS posiadają bogatą wiedzę i doświadczenie w realizacji programów badawczych oraz projektów związanych z ochroną środowiska a także ze zrównoważonym zarządzaniem dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań środowiskowych. NEVIS działa również w zakresie rozwoju oraz wdrażania działań informacyjno-upowszechniających.

10 Fragkogianni STR
156 69, Papagos-Xolargos
Greece
Tel: +30 210 6529162
http://www.nevis.gr


 

Polska Grupa Górnicza S.A (PGG) to największe przedsiębiorstwo górnicze w Europie, zatrudniające około 42 000 osób. Obszar wydobywczy zlokalizowany jest w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym. Kopalnie PGG S.A. wydobywają węgiel, który służy przede wszystkim do produkcji energii i jest sprzedawany przedsiębiorstwom energetycznym, odbiorcom przemysłowym i odbiorcom indywidualnym. Spółka produkuje około 30 mln ton węgla rocznie, co stanowi 39% produkcji tego surowca mineralnego w Polsce. Dzięki swoim zasobom PGG S.A. gwarantuje długoterminowe dostawy tego paliwa kopalnego.

Polska Grupa Gornicza S.A
POWSTANCOW 30
KATOWICE
Poland
www.pgg.pl


TITAN PROJECTS B.V. jest liderem branży procesowej w zakresie budowy urządzeń i systemów dla sektora chemicznego, petrochemicznego i spożywczego. Firma specjalizuje się w optymalizacji istniejących i projektowaniu nowych instalacji. Ich technologie mają na celu odzyskiwanie cennych surowców z procesów oraz promowanie zerowej emisji. Multidyscyplinarny zespół profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem w planowaniu, produkcji i budowie instalacji w ramach różnorodnych projektów, pracuje nad znalezieniem rozwiązań na najwyższym poziomie w zakresie budowy nowych, rozwoju, utrzymania i optymalizacji istniejących instalacji.
Titan Projects B.V.
De Marne 53
8701 PV Bolsward, Holandia
Tel: +31 (0) 515 54 82 00
E-mail: info@titanprojects.nl

 
 

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie