Opis projektu:
Ciecze jonowe znajdują szczególne zastosowanie w ochronie środowiska, ale także w dziedzinie chemii polimerów. Niestety ze względu na dobrą mieszalność cieczy jonowych z większością rozpuszczalników ich odzysk oraz oddzielenie od otrzymanego polimeru klasycznymi metodami separacji jest często nieefektywne.
Celem naukowym Projektu jest zbadanie efektywności zastosowania elektrodializy do odzysku wybranych hydrofilowych cieczy jonowych z roztworów poreakcyjnych. Zasadniczym aspektem prowadzonych badań jest określenie wpływu wybranych parametrów prowadzenia elektrodializy na jej efektywność i w związku z tym opracowanie podstaw umożliwiających rozwiązanie problemu odzysku cieczy jonowych z roztworów poreakcyjnych oraz oczyszczania polimerów (kopolimerów metakrylanu N,N-dimetyloaminoetylu i 2 - hydroksyetylu).
Realizacja projektu obejmuje przeprowadzenie badań o charakterze podstawowym. Wymiernym efektem projektu będzie opracowany model transportu cieczy jonowych przez membrany jonowymienne, który pozwoli na szacowanie efektywności elektrodializy. Proponowane rozwiązanie, polegające na jednoczesnym odzysku cieczy jonowej i oczyszczeniu polimeru, umożliwi ograniczenie ilości stosowania szkodliwych dla środowiska reagentów.