Studia II stopnia - magisterskie
W ramach studiów drugiego stopnia (studiów magisterskich) podstawowym kierunkiem prowadzącym przez nas jest Technologia Chemiczna. Absolwenci kończący ten kierunek zdobywają wiedzę z zakresu nauk chemicznych i technicznych, chemicznych procesów technologicznych oraz wybranych zagadnień współczesnej chemii. Są oni przygotowani do prowadzenia badań, tworzenia koncepcji chemicznej i projektowania, realizacji lub modernizacji procesu oraz wdrażania procesów i produktów do praktyki. Absolwenci kierunku technologia chemiczna mogą pracować w przemyśle chemicznym i przemysłach pokrewnych oraz w firmach produkujących nowoczesne materiały na stanowiskach związanych z organizacją i prowadzeniem procesów produkcyjnych. Znajdą również zatrudnienie w technologicznych instytutach badawczych, biurach projektowych, sektorach administracji i zarządzania.
W katedrze prowadzone są zajęcia na specjalnościach:
- Technologia Chemiczna: Technologia nieorganiczna i elektrochemia
- Chemia nieorganiczna II
- Korozja
- Wybrane działy technologii nieorganicznej
- Terminologia angielska
- Oczyszczanie gazów i cieczy
- Metody elektrochemiczne w ochronie środowiska
- Procesy membranowe
- Metody elektrochemiczne w inżynierii powierzchni
- Chemia – Bioanalityka
- Chemical nomenclature
- Techniki sprktralne w analizie śladowej
- Optymalizacja i walidacja procedur analitycznych
Projekty PBL
Nasi studenci w ramach zajęć i prac dyplomowych moga brać udział w projektach PBL.
Projekty PBL to programy realizowane w formie Project Based Learning PO WER 3.5. pt. “Politechnika Śląska jako Centrum Nowoczesnego Kształcenia opartego o badania i innowacje” finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. PBL to współpraca pomiędzy wydziałami realizowana przez studentów w formie Indywidualnych Programów Studiów pod opieką pracowników Uczelni i ekspertów przemysłowych.
Dr hab. inż. Joanna Kluczka obecnie jest zaangażowana w PBL edycja V pt. „Wpływ warunków technologicznych wytwarzania drewna o zwiększonej gęstości na anizotropię jego własności konstrukcyjno-wytrzymałościowych”. Sprawuje opiekę naukową nad studentkami naszego wydziału kier. Technologia chemiczna: Patrycją Grabowską i Katarzyną Pietą. W roku ubiegłym zespół PBL edycja III w którym uczestniczyła dr hab. inż. Joanna Kluczka przygotował wspólnie wystąpienie i artykuł: Pradelok S., Sakiewicz P., Sakiewicz P., Kluczka J., Piotrowski K., Gołombek K., Jonda E., Lis M., Płaczek G., Janik B., Herdy I., Orda S., Kawczyńska A. Funkcjonalizacja strukturalno-przestrzenna biodegradowalnych kompozytów na bazie lignocelulozy z drewna iglastego do zastosowań w budownictwie, PM News, 2020, 23, 22.

Kompozyt na bazie lignocelulozy z drewna iglastego – zdjęcia z mikroskopu SEM.
Źródło: opracowanie własne zespołu PBL-III. Opublikowane w PM News, 2020, 23, 22.