Projekt PBL: Opracowanie koncepcji technologicznej odzysku niklu z odpadu
Zespół projektowy
- Julia Paris
- Maciej Prudel
- Karina Kwoka
- Michał Rabiej
- Dawid Sobczak
- Wojciech Lisieński
Opiekunowie
- Dr hab. inż. Piotr Dydo, prof. PŚ
- Dr inż. Andrzej Milewski
- Dr inż. Dymitr Czechowicz
Mentorzy:
- Dr inż. Dorota Babilas
- Mgr inż. Ewa Szydłowska-Braszczak
- Sebastian Górecki
Założenia projektowe:
W związku z tak szeroki zastosowaniem a przy ograniczonej dostępności minerałów niklu w przyrodzie, konieczny jest odzysk tego metalu lub jego związków z wszelkich odpadów.
Proces odzysku niklu, aby był opłacalny ekonomicznie i ekologicznie, musi być prowadzony w sposób selektywny, pozwalający na wydzielenie związków niklu z dużą wydajnością i otrzymanie produktów o dużej czystości.
Aktualności projektowe:
- 06.10.2023 r.
Seminarium, rozpoczęcie studium literaturowego - 12.10.2023 r.
Przekazanie ~100 L odpadów do badań. Badania rozpoznawcze składu odpadów. Studium literatury. - 26.10.2023 r.
Wyjazd szkoleniowy z wybranych procesów separacji, przeprowadzony na instalacji pilotowej w Lędzinach. - 30.10.2023 r.
Seminarium podsumowujące badanie literaturowe, opracowanie planu eksperymentów. - 07.11.2023 r.
Wyjazd szkoleniowy z wybranych procesów separacji, przeprowadzony na instalacji pilotowej w Lędzinach. - 14.11.2023 r.
Analiza składu odpadów, przygotowanie stanowisk badawczych. - 21.11.2023 r.
Opracowanie wyników z przeprowadzonych analiz, przeprowadzenie wstępnych eksperymentów z wykorzystaniem metod strącania chemicznego, ekstrakcji z reekstrakcją i wytrąceniem, oraz selektywnej sorpcji z desorpcją i wytrąceniem - 28.11.2023 r.
Analiza składu próbek, opracowanie wyników z przeprowadzonych analiz, przygotowanie planu kolejnych eksperymentów i nowych stanowisk badawczych. - 05.12.2023 r.
Przeprowadzenie serii eksperymentów z wykorzystaniem metod strącania chemicznego, ekstrakcji z reekstrakcją i wytrąceniem, oraz selektywnej sorpcji z desorpcją i wytrąceniem - 12.12.2023 r.
Analiza składu zebranych próbek, opracowanie wyników z przeprowadzonych analiz, wybór najkorzystniejszych warunków wydzielenie niklu z opadów, niezależnie z wykorzystaniem metod strącania chemicznego, ekstrakcji z reekstrakcją i wytrąceniem, oraz selektywnej sorpcji z desorpcją i wytrąceniem. - 19.12.2023 r.;
Przeprowadzono eksperymenty w powiększonej skali technologicznej dla każdej z trzech metod, tj. i. strącania chemicznego, ii. ekstrakcji z reekstrakcją i wytrąceniem oraz iii. selektywnej sorpcji z desorpcją i wytrąceniem. - 09.01.2024 r.;
Analiza składu roztworów procesowych. Opracowanie wyników.
- 16.01.2024 r.
Kontynuacja eksperymentów w powiększonej skali technologicznej. Analiza składu produktów procesowych. Opracowanie wyników.
- 23.01.2024 r.
Opracowanie prezentacji i raportów z oceny efektywności różnych metod selektywnego oddzielania i wydzielenia związków niklu z rzeczywistego odpadu. Dyskusja, wnioski. Zakończenie projektu.