A A+ A++
Autor: Jacek Kocurek Publikacja: 02.02.2022 Aktualizacja: 02.02.2022

Zaproszenie do prowadzenia bezpłatnych badań naukowych z użyciem promieniowania synchrotronowego

Dyrekcji Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS informuje o możliwości prowadzenia bezpłatnych badań naukowych z użyciem promieniowania synchrotronowego.

NCPS SOLARIS jest infrastrukturą w ramach Uniwersytetu Jagiellońskiego, udostępniającą bezpłatnie i na otwartych zasadach, unikatowe narzędzie badawcze, jakim jest synchrotron oraz kriomikroskopy. Techniki badawcze dostępne w SOLARIS służą naukowcom z różnych dziedzin: fizyki, chemii, materiałoznawstwa, biologii molekularnej, farmacji, inżynierii, energetyki, archeologii, nanotechnologii, nauki o życiu i wielu innych.

W Centrum możliwe są badania m.in. właściwości magnetycznych powierzchni materiałów, ich składu chemicznego wraz z obrazowaniem, reakcji chemicznych zachodzących na powierzchni materiałów, pasmowej struktury elektronowej i spinowej materiałów krystalicznych, właściwości strukturalnych materiałów oraz struktury makromolekuł, komórek, wirusów i morfologii nanomateriałów.

Krakowski Synchrotron umożliwia badania m.in. metodami: spektroskopii absorpcyjnej promieniowania rentgenowskiego, kątowo-rozdzielczej spektroskopii fotoelektronów, rentgenowskiej spektroskopii elektronów, mikroskopii fotoelektronów, skaningowej transmisyjnej mikroskopii rentgenowskiej oraz kriomikroskopii elektronowej.

Czas badawczy na synchrotronie rozdzielany jest w drodze otwartych konkursów pomiędzy zainteresowane grupy badawcze. Jedynym kryterium decydującym o bezpłatnym dostępie jest doskonałość naukowa, oceniana przez międzynarodowy panel ekspertów.

Każdy naukowiec chcący przeprowadzić badania w SOLARIS może wystąpić z wnioskiem o dostęp do bezpłatnego czasu badawczego. Użytkowcy synchrotronu otrzymują wsparcie kierowników linii badawczych, którzy pomagają w ocenie technicznych możliwości przeprowadzenia eksperymentu, a następnie asystują podczas pomiarów, wspierając w doborze parametrów eksperymentu, a nierzadko także we wstępnej analizie uzyskanych danych.

Najbliższy nabór wniosków o czas badawczy rozpocznie się 1 marca br. i potrwa do 5 kwietnia 2022 r. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://synchrotron.uj.edu.pl/dla-uzytkownikow, a na wszystkie pytania odpowiadają nasi specjaliści z Biura Użytkownika, e-mail: user.solaris@uj.edu.pl; tel.: 571 445 045.

plakat_synchrotron SOLARIS-1.jpg (401,25 kB)

Pokaż wszystkie

Powiew koloru w nowym laboratorium chemicznym

Agnieszka Kliks-Pudlik
2022-06-24 14:31:00
2022-06-24 14:31:36

Zaproszenie do realizacji DOKTORATU WDROŻENIOWEGO

- OFERTA PRACY -
Poszukiwani również kandydaci na praktyki studenckie, staże oraz zatrudnienie wakacyjne do prac produkcyjnych i laboratoryjnych.

2022-06-24 07:26:08
2022-06-24 07:35:37

Ważna informacja dla studentów IV semestru

2022-06-06 08:39:47