Seminarium: mgr inż. Marcel Ochocki
Podczas cotygodniowych seminariów KIiAED doktorant mgr inż. Marcel Ochocki zaprezentował swoją pracę zatytułowaną „Toward Robustness to Domain Shift: Domain Generalization for Models Based on Whole-Exome Sequencing Data”.
Badania koncentrują się na ograniczeniu wpływu zmienności technicznej (np. wynikającej z protokołów sekwencjonowania) w danych WES, mając na celu zachowanie istotnych sygnałów związanych z chorobami przy jednoczesnej poprawie generalizacji modeli.
Podczas prezentacji przedstawiono hybrydową architekturę łączącą gałąź regresji z autokoderem do generalizacji domen. Wykorzystuje ona wyrównanie w przestrzeni ukrytej (ang. latent alignment) oparte na dywergencji KL oraz ograniczenia rekonstrukcyjne w celu uczenia się niezmienniczych reprezentacji cech pomiędzy domenami.
Praca ta przyczynia się do rozwoju bardziej niezawodnych i transferowalnych modeli uczenia maszynowego w bioinformatyce, szczególnie w scenariuszach, w których dostęp do danych z domeny docelowej jest ograniczony.