Macrofaculty

1st cycle degree programme, stationary

The interdisciplinary course Macrofaculty, three-in-one, teaches skills in the most desirable engineering disciplines, in the areas of Robotics, Electronics and Information and Communication Technologies. Rapid progress in these areas is a challenge of our times. Moreover, the modernized English-taught version of Makrokierunek provides all the necessary professional vocabulary, inevitable in today’s engineers’ world. Its study program corresponds to common standards of technical universities in European countries. This fact makes possible, for students, to participate in student exchange programs and take part in semestral or yearly courses in foreign universities as part of their study programs.