A A+ A++
pianoforte
Autor: Tomasz Strzoda     Publikacja: 10.12.2024     Aktualizacja: 13.12.2024

Nowy projekt europejski MIRAMARE

Z radością informujemy, że nasza Katedra została partnerem prestiżowego projektu europejskiego MIRAMARE, realizowanego w ramach konkursu EURATOM/PIANOFORTE. Pełny tytuł projektu to: Mechanisms of the inversed relationship between menarche age and radiation-induced breast and endometrial cancer. Projekt ten jest finansowany przez Komisję Europejską.

MIRAMARE to inicjatywa międzynarodowa, w której uczestniczą wiodące instytucje naukowe:

  • Stockholm University (Szwecja),
  • French Alternative Energies and Atomic Energy Commission (CEA) (Francja),
  • University of Campania (UCampania) (Włochy),
  • Politechnika Śląska (SUT) (Polska).

Cel i zakres badań

Projekt MIRAMARE skupia się na wyjaśnieniu mechanizmów odpowiedzialnych za obserwowaną w praktyce klinicznej zależność pomiędzy wiekiem pierwszej miesiączki a ryzykiem wystąpienia indukowanych napromienieniem nowotworów piersi i endometrium. Badania będą prowadzone na modelach komórkowych i zweryfikowane na danych. Naukowcy zbadają wpływ hormonów związanych z otyłością (np. leptyna) oraz hormonów płciowych (estrogen i progesteron) na komórki poddane promieniowaniu. Analizowane będą dwa scenariusze napromieniania: jednorazowo większą dawką oraz przewlekle niskimi dawkami. Analizy obejmą zmiany na poziomie epigenomu, genomu, starzenia się komórek, odpowiedzi immunologicznej oraz właściwości komórek macierzystych.

Oczekiwane rezultaty

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik bioinformatycznych i sztucznej inteligencji projekt dostarczy nowej wiedzy na temat wpływu otyłości i wieku pierwszej miesiączki na ryzyko nowotworów radiogennych. Wyniki badań mogą przyczynić się do skuteczniejszej profilaktyki nowotworów u kobiet oraz poszerzenia wiedzy w zakresie ochrony radiologicznej.

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie