A A+ A++

Wydział AEiI wszystkim swoim absolwentom studiów inżynierskich umożliwia kontynuacje nauki na studiach II stopnia (magisterskich)

Teleinformatyka, studia magisterskie (stacjonarne)

Charakterystyka specjalności

Teleinformatyka łączy w sobie dwie dziedziny, których rozwój ma niebywały wpływ na funkcjonowanie współczesnego świata: informatyki i telekomunikacji. Do niedawna studia były traktowane jako interdyscyplinarne, obecnie prowadzone są w ramach dyscypliny informatyka techniczna i telekomunikacja, z racji bardzo silnego przenikania się obydwu obszarów, to jest metod informatycznych i transmisji danych.

Studia magisterskie na kierunku Teleinformatyka obejmują trzy specjalności. Specjalność Technologie chmurowe kierowana jest do osób zainteresowanych pozyskaniem wiedzy związanej z budową i funkcjonowaniem rozwiązań informatycznych składających się m.in. na system chmury obliczeniowej. Teleinformatyczne Systemy Autonomiczne ukierunkowane są na systemy wbudowane, stosowane przede wszystkim w systemach autonomicznych. Teleinformatyczne Systemy Mobilne kierowane są do osób zainteresowanych budową, działaniem i eksploatacją elementów współczesnych mobilnych systemów teleinformatycznych.

Plany studiów, karty przedmiotów i kierunkowe efekty uczenia.

Profil studenta

Specjalność kierowana jest do osób zainteresowanych pozyskaniem wiedzy związanej z budową i funkcjonowaniem rozwiązań informatycznych i telekomunikacyjnych oraz w pewnym zakresie elektronicznych.

Wymagania wstępne

Ukończone studia inżynierskie na kierunku technicznym, najlepiej powiązanym z teleinformatyką (teleinformatyka, informatyka, elektronika i telekomunikacja).

Zagadnienia

Plan studiów obejmuje przedmioty ogólne (języki i przedmioty humanistyczne), przedmioty kierunkowe wspólne dla wszystkich specjalności, przedmioty specjalnościowe i wybieralne. Studenci nabywają wiedzę w wybranej przez siebie specjalności. Przedmioty kierunkowe wspólne zawierają treści z obszarów:

  • Środowisk obliczeń inżynierskich
  • Analogowych i cyfrowych systemów akwizycji danych
  • Pythona w obliczeniach
  • Metod numerycznych
  • Metod optymalizacji
  • Techniki mikrofalowej
  • Cyfrowego przetwarzania sygnałów
  • Technologii mobilnych
  • LINUX’a w systemach wbudowanych
  • Sterowników i sieci przemysłowych
  • Algorytmicznych metod syntezy układów cyfrowych

Specjalności

Studenci dokonują wyboru specjalności już w momencie zapisu na studia. Oferowane są:

  • Technologie Chmurowe (TCh)
  • Teleinformatyczne systemy autonomiczne (TSA)
  • Teleinformatyczne systemy mobilne (TSM)

Profil absolwenta

W zależności od wybranej specjalności, absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie jako wysokiej pracy specjaliści w zakresie teleinformatycznych systemów mobilnych oraz w obszarze technologii chmurowych. Trzecia specjalność obejmuje teleinformatyczne systemy autonomiczne, zatem absolwenci mogą uzyskać prace w firmach o profilu związanym ze sztuczną inteligencją i systemami wbudowanymi.

Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie