Autor: Krzysztof Tomiczek Publikacja: 31.05.2022 Aktualizacja: 31.05.2022

1. kwietnia 2022 rozpoczęła się na Politechnice Śląskiej realizacja projektu europejskiego EuReComp. Kierownikiem projektu jest prof. Sebastian Werle, koordynator 6. Priorytetowego Obszaru Badawczego PŚ.

1. kwietnia 2022r. rozpoczęła się realizacja projektu EUReCOMP.

Projekt EUReCOMP ma na celu zapewnienie zrównoważonych metod recyklingu i ponownego wykorzystania materiałów kompozytowych, pochodzących z komponentów wykorzystywanych w różnych gałęziach przemysłu, takich jak aeronautyka i energetyka wiatrowa. Główne ścieżki do osiągnięcia obiegu zamkniętego surowców w projekcie obejmą: i) naprawę, zmianę przeznaczenia i przeprojektowanie części z wycofanych z eksploatacji produktów na dużą skalę oraz ii) recykling i regenerację materiałów użytych w takich częściach; w ten sposób doprowadzenie do redukcji odpadów i przekształcenia w produkty o wysokiej wartości dodanej. Aby osiągnąć te cele, projekt EUReCOMP ma wykorzystywać większe części komponentów kompozytowych, wdrażając metody obróbki i opracowując nowatorskie technologie ich naprawy i przeprojektowania. Procesy chemiczne będą wykorzystywane głównie do odzyskiwania surowców zachowanych z części nadających się do recyklingu. EUReCOMP wypełnia istniejącą lukę w gospodarowaniu odpadami generowanymi przez usuwane FRP z sektora energetyki wiatrowej i aeronautyki. Idąc w tym kierunku, wycofywane części samolotów i łopat wiatrowych będą wykorzystywane jako nowe źródła recyklingu chemicznego i materiałowego. Odpady z włókien węglowych i szklanych pochodzące z tych procesów zostaną poddane obróbce chemicznej przy użyciu pilotażowej instalacji solwolizy i nowatorskiego wspomaganego plazmowo procesu recyklingu rozpuszczalników, w celu odzyskania albo ciągłych kabli i przewodów oraz włókien ciętych. Zaawansowane technologie produkcyjne, takie jak produkcja addytywna, preimpregnacja, nawijanie włókien i kompresja, będą wykorzystywane do wytwarzania produktów końcowych w branży morskiej, transportowej i motoryzacyjnej, z wykorzystaniem materiałów wytwarzanych zarówno podczas obróbki skrawaniem, jak i procesów chemicznych.

W skład Konsorcjum wchodzi 25 Partnerów naukowych i przemysłowych pod przewodnictwem Politechniki Narodowej w Atenach (NTUA, Grecja). Projekt realizowany jest na Politechnice Śląskiej w Jednostkach:

• Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki: Katedra Techniki Cieplnej, Katedra Ochrony Powietrza z Koordynatorem Projektu na Politechnice Śląskiej prof. dr hab. inż. Sebastianem Werle, oraz Liderem zadania analizy LCA wykorzystywanych procesów prof. dr hab. inż. Krzysztofem Pikoniem.
  • Wydziale Mechaniczno-Technologicznym: Katedra Materiałów Inżynierskich i Biomedycznych z Liderem zadań badawczych dot. odzyskiwania i ulepszania odzyskanych włókien z materiałów kompozytowych dr hab. inż. Tomaszem Tańskim, prof. PŚ.

Projekt otrzymał finansowanie z programu badań i innowacji Horyzont Europa Unii Europejskiej w ramach umowy o nr 101058089. Budżet projektu 8 903 632,00 EUR.

Pokaż wszystkie

Przestrzeganie obowiązkowych zasad podczas epidemii

2021-02-04 00:54:34
2021-03-02 13:05:30

Narodowy program publikacji naukowych Springer 2020

2020-08-13 07:48:00
2023-07-14 09:42:19
13.08.2020

Targi KOMPOZYT-EXPO w Krakowie

Wideo może być bardzo pomocne w przedstawieniu swojego punktu widzenia.

2020-08-13 07:46:51
2021-02-04 00:49:58