POB5.T3 Cyfryzacja i zastosowania technologii informatycznych

w tym przetwarzanie dużych zbiorów danych, chmury obliczeniowe, cyberbezpieczeństwo, Internet Rzeczy, Przemysłowy Internet Rzeczy
pob5

POB5.T3 Cyfryzacja i zastosowania technologii informatycznych

W ostatnich kilku dziesięcioleciach można było zaobserwować dynamiczny rozwój technologii informacyjnych zarówno w dziedzinie sprzętowej, oprogramowania jak i nowatorskich koncepcji aplikacyjnych. Doprowadziło to do zaistnienia niespotykanych wcześniej możliwości zastosowań przetwarzania danych cyfrowych reprezentujących otaczający nas świat. Obecnie prawie każdy aspekt życia podlega digitalizacji dając ludziom możliwość wykorzystywania rozwiązań cyfrowych do uproszczenia i przyśpieszenia swoich prywatnych oraz zawodowych aktywności. Dotyczy to również wszelkich działań realizowanych w przedsiębiorstwach produkcyjnych, czyniąc zmiany na miarę czwartej rewolucji przemysłowej.

Cyfryzacja jest obecnie elementem kluczowym w transformacjach przedsiębiorstw i w sposobie realizacji procesów biznesowych i produkcyjnych. Można zauważyć dużą synergię w tych procesach w kontekście pojęć z przestrzeni IT związanych z wykładniczym wzrostem liczby danych i mocy obliczeniowej infrastruktury przetwarzającej, algorytmizacji na bazie nowych metod obliczeniowych, uczenia maszynowego czy przetwarzania dużych zbiorów danych, usieciowieniem komunikacji międzyprocesowej, w tym komunikacji między maszynami i przemysłowego Internetu rzeczy, wykorzystania środowisk wirtualnych i chmurowych, jak i zagadnień cyberbezpieczeństwa. Daje to niezwykły potencjał na dalszy rozwój i przenikanie się światów fizycznego i cyfrowego w celu tworzenia przemysłowych systemów konwergentnych i pseudosamoświadomych.

Pracownicy Politechniki Śląskiej działają w dziedzinie cyfryzacji procesów przemysłowych od lat 60. ubiegłego wieku. Uczestniczyli w rozwoju wszystkich istotnych koncepcji dotyczących wykorzystania technologii informatycznych w zastosowaniach przemysłowych od strony badawczej jak i aplikacyjnej. Działali aktywnie w ramach koncepcji trzeciej rewolucji przemysłowej a obecnie działają na rzecz kolejnej, czwartej. Aktualnie prowadzonych jest wiele projektów i prac badawczych związanych z wykorzystaniem cyfryzacji oraz technik informacyjnych w dziedzinach takich jak budownictwo, akwizycja i analiza pomiarów, projektowanie i wytwarzanie infrastruktur, diagnostyka procesów i maszyn, cyberbezpieczeństwo systemów sterowania i cyberbezpieczeństwo wielokontekstowe, komunikacja w przemysłowych środowiskach heterogenicznych, i inne. Badania te prowadzone są na różnych wydziałach, często przez grupy interdyscyplinarne.

Koordynator podobszaru

z46