od 15-12-2021
zoom meeting
Autor: Bogusława Słowak Publikacja: 14.12.2021 Aktualizacja: 14.12.2021

Seminarium POB1 - środa, 15.12.2021

Przed nami ostatnie seminarium naukowe POB1 w tym roku. Gościć będziemy Pana Prof. Simona Tavare (Columbia University, NY, USA), światowej klasy eksperta z zakresu genomiki obliczeniowej. Seminarium poprowadzi prof. Marek Kimmel. Spotykamy się w środę, 15.12.2021, godz. 16:00 CET za pośrednictwem platformy Zoom.

Z sylwetką i dorobkiem naukowym prof. Tavare mogą Państwo zapoznać się korzystając  pod następującymi linkami:

W trakcie swojego wystąpienia Pan Profesor przedstawi wyniki badań z trzech aktualnie realizowanych projektów. Poniżej znajdziecie Państwo krótkie streszczenie wykładu przygotowane przez naszego Prelegenta oraz link do spotkania:

Topic: Seminarium Naukowe POB1, środy 16:00-17:30

Time: This is a recurring meeting Meet anytime

Simon Tavaré

Director, Irving Institute for Cancer Dynamics

Professor of Statistics & Biological Sciences

Columbia University

New York

I will give an overview of three ongoing projects in our lab in the area of computational genomics, varying from large scale to small.  The first is the IMAXT project funded by Cancer Research UK’s Grand Challenge competition (now called Cancer Grand Challenges, and jointly supported by CRUK, the National Cancer Institute and others).  We have  been developing the technology to molecularly annotate cells in a tumor with spatial resolution. I will describe where we are, and demonstrate the VR system that our collaborators at  Suil Interactive have developed to allow investigators to view the same tumor simultaneously. The second is a project to identify biomarkers from RNAseq experiments to predict response to checkpoint inhibitors. The third, which is motivated by allele frequency counts from covid sequencing data, concerns modeling “counts of counts” data (known as the allele frequency spectrum in genetics). The last project is very much in its infancy, and there are opportunities for new modeling approaches.

Zapraszamy serdecznie!

Pokaż wszystkie
15.12

Seminarium POB1 - środa, 15.12.2021