A A+ A++

Sterowanie dźwiękiem i drganiami

Podobszar POB2: Dźwięk i Wibracje

Sterowanie dźwiękiem i drganiami

Badania koncentrują się wokół cyfrowego przetwarzania sygnałów akustycznych i wibracyjnych na potrzeby sterowania dźwiękiem i drganiami. W szczególności, od wielu lat prowadzone są prace, których celem jest opracowanie układów redukcji hałasu i drgań (aktywne, pół-aktywne i pasywne). Algorytmy takie są obecnie powszechnie stosowane, np. w słuchawkach aktywnych (w tym w słuchawkach dousznych, tzw. earbuds),  do tłumienia hałasu w ciągach klimatyzacyjnych, w kabinach samolotów i luksusowych samochodów, czy do tłumienia drgań nadwozia pojazdów lub maszyn. Układy wyposażone w takie algorytmy mają wiele odmian i zastosowań, a jedną z najnowszych są układy aktywnej strukturalnej redukcji hałasu, nad którymi prowadzone są obecnie zaawansowane badania. Układy strukturalne, w przeciwieństwie do większości pozostałych, umożliwiają bowiem osiągnięcie globalnego tłumienia hałasu, poprzez tłumienie drgań obudów urządzeń taki hałas generujących. Przykładami mogą być obudowy maszyn przemysłowych, ale także typowy sprzęt domowy, jak na przykład pralka automatyczna.

Poza projektowaniem układów sterowania, prowadzone prace związane są z modelowaniem badanych układów wibroakustycznych, ich symulacją, a także optymalizacja z użyciem algorytmów ewolucyjnych.

 

Osoby do kontaktu (email: imie.nazwisko@polsl.pl):

  • prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk (ORCID)
  • dr hab. inż. Jerzy Kasprzyk (ORCID) ,
  • dr hab. inż. Dariusz Bismor (ORCID)

  • dr inż. Krzysztof Mazur
  • dr inż. Stanisław Wrona (ORCID
  • dr inż. Janusz Wyrwał (ORCID)
  • dr inż. William Isaac (ORCID)
  • mgr inż. Anna Pietruszewska (ORCID)
  • mgr inż. Jarosław Rzepecki (ORCID

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie