Start - Aktualnosci

EUVIC SOLUTIONS/IBM AI UNIVERSITY LAB
W dobie transformacji cyfrowej, uczelnie wyższe stają przed wyzwaniem dostosowania programów nauczania oraz działalności badawczej do szybko zmieniającego się środowiska technologicznego. Wprowadzenie kompleksowej platformy sztucznej inteligencji (AI) na uczelni wyższej umożliwia efektywne wykorzystanie potencjału AI zarówno w celach edukacyjnych, jak i badawczo-rozwojowych (R&D), co przyczynia się do zwiększenia innowacyjności i konkurencyjności instytucji akademickich. Proponowane rozwiązanie pozwala również na wykorzystanie komercyjne opracowanych modeli AI i aplikacji i świadczenie usług komercyjnych na rynku.
AI UNIVERSITY LAB to koncept Centralnej platformy zarządzania i rozwoju środowiskiem AI dla uczelni, która uwzględnia zarówno dedykowane oprogramowanie jak i sprzęt niezbędny do jego uruchomienia w postaci kompletnej infrastruktury AI pozwalającej na wykorzystanie AI w zadaniach Gen AI jak również wysokowydajnego ML/DL i podejścia mieszanego.
AI UNIVERSITY LAB zapewnia technologie do pracy nad rozwojem własnych modeli, adjustacji modeli istniejących, dostępnych na rynku, implementację modeli gotowych w warunkach pełnej ich zarządzalności, w zakresie wyjaśnialności, cyklu życia oraz innych parametrów składających się na AI Governance, zgodnie z wymogami prawa, zapewniając najwyższy stopień bezpieczeństwa i prywatności danych.
Kompletne środowisko AI UNIVERSITY LAB przygotowane jest założeniem uruchamiania modeli on-prem, ale może stanowić punkt wyjścia dla hybrydowej infrastruktury AI.
Program prezentacji:
I. Przedstawienie koncepcji architektury AI Factory i omówienie możliwości wykorzystanie jej w celu realizacji projektów z wykorzystaniem zaawansowanej analityki i sztucznej inteligencji – zarówno klasycznej jak i generatywnej. W szczególności omówienie:
-
- Heterogenicznej architektury przetwarzania danych, pokrywającej całe spektrum przyszłych zadań w tym zapewnienie wysokowydajnych środowisk ML/DL opartej na architekturze s390 (IFL z akceleracją AI) środowisk wspierających GenAI opartych na architekturze x86 z GPU lub s390 w akceleratorem Spyre oraz opcjonalnie środowiska HPC oparte na technologii ARM.
- Jednolite, zautomatyzowane i scentralizowane zarządzanie heterogenicznym środowiskiem,
- Wysokiego poziomu bezpieczeństwa i odporności na ataki,
- Wysokiej wydajności i dostępności środowisk,
- Hybrydowości w warstwie aplikacyjnej – możliwość uruchamiania środowisk analitycznych i sztucznej inteligencji zarówno on-premis jak i potencjalnie w środowiskach dostawców chmury publicznej.
II. Przedstawienie warstwy platformy analitycznej, zarządzania danymi oraz AI, a w szczególności:
-
- możliwość realizacji projektów zarówno w obszarze klasycznej (ML/DL) jak i generatywnej sztucznej inteligencji (Gen AI LLM) zapewniając pokrycie pełnego cyklu życia modeli AI,
- wsparcie pracy grupowej dla analityków/naukowców, zapewniają jednocześnie indywidualne środowiska uruchomieniowe z wysokim stopniem separacji,
- możliwość rozbudowy o komponenty takie jak bazy danych, narzędzia do integracji i konsolidacji danych, narzędzia do governenc’u danych zasilających modele AI,
- wsparcie zarządzania pełnym cyklem życia modeli AI, zarówno dla tradycyjnego AI jak również GenAI.
III. Dyskusja
Link do spotkania:
Czas: 1 kwi 2025 02:00 PM Warszawa
https://polsl-pl.zoom.us/j/97561693774?pwd=48Xb2Sp9AM2G3arY9MMTgr0OLf027d.1
Aktualności
Pokaż wszystkie

EUVIC SOLUTIONS/IBM AI UNIVERSITY LAB
W dobie transformacji cyfrowej, uczelnie wyższe stają przed wyzwaniem dostosowania programów nauczania oraz działalności badawczej do szybko zmieniającego się środowiska technologicznego. Wprowadzenie kompleksowej platformy sztucznej inteligencji (AI) na uczelni wyższej umożliwia efektywne wykorzystanie potencjału AI zarówno w celach edukacyjnych, jak i badawczo-rozwojowych (R&D), co przyczynia się do zwiększenia innowacyjności i konkurencyjności instytucji akademickich. Proponowane rozwiązanie pozwala również na wykorzystanie komercyjne opracowanych modeli AI i aplikacji i świadczenie usług komercyjnych na rynku.

Konferencja naukowa #CEE AI Challenger
Śląskie Centrum Inżynierii Prawa, Technologii i Kompetencji Cyfrowych CYBER SCIENCE jest współorganizatorem konferencji naukowej AI Challenger, która odbywać się będzie 26 marca 2025 roku w Brukseli.


Seminarium POB 2 podobszar: Aspekty społeczne i etyczne sztucznej inteligencji
Zapraszamy na seminarium POB 2 podobszar: Aspekty społeczne i etyczne sztucznej inteligencji, które odbędzie się 17.12.2024 r. o godzinie 14.00 na platformie ZOOM.



NASA Space Apps Challenge 2024
W dniach 5 i 6 października odbyła się druga edycja NASA Space Apps Challenge – ogólnoświatowy hackathon kosmiczny organizowany przez NASA. Politechnika Śląska była partnerem polskiej edycji, która odbywała się w Stalowej Woli.


Seminarium naukowe KPKM w ramach cyklu "Sztuczna inteligencja w diagnostyce i sterowaniu"
Zapraszamy na seminarium naukowe Katedry Podstaw Konstrukcji Maszyn w ramach cyklu "Sztuczna inteligencja w diagnostyce i sterowaniu" na którym wystąpi Prof. Jakuba Nalepę z Katedry Algorytmiki i Oprogramowania Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej.

Konferencja #AIChallenger - biznes, nauka i społeczeństwo w świecie sztucznej inteligencji
Sektor AI w 2022 r. osiągnął ok. 120 mld dol. przychodów. Eksperci twierdzą, że rozwój sztucznej inteligencji jest jeszcze na wczesnym etapie. Średnioroczne tempo wzrostu utrzyma się do końca dekady na poziomie przekraczającym 38 proc. i już w 2030 r. rynek ten będzie wyceniany na niemal 1,6 bln dol.
Zapraszamy na konferencję, podczas której porozmawiamy o tym jak wykorzystać tę szansę na rozwój, ale też jakie zagrożenia może nieść dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji i jak się przed nimi ustrzec. Czy sztuczna inteligencja zastąpi nas w pracy? Jak może przyczynić się do wzmocnienia naszego bezpieczeństwa? I jaki będzie miała wpływ na społeczeństwo?
Konferencja współorganizowana jest przez konsorcjum Cyber Science, którego członkiem jest Politechnika Śląska.

Network biology: from omics visualization to omics interpretation
Zapraszamy na kolejne seminarium POB2, które odbędzie się 23 czerwca o godzinie 14:00. Naszym prelegentem będzie profesor Lars Juhl Jensen, znany specjalista z zakresu sieci biologicznych i analizy tekstu.

The Advent of Artificial Intelligence and Edge Computing for Space Applications
We cordially invite you to the POB2 Seminar devoted to Space Applications presented by the employees of the European Space Agency on June 15, 2022, 15:00.

Seminarium POB2: Bezpieczeństwo systemów sztucznej inteligencji
19 maja 2022 r. (czwartek) o godzinie 15:00 odbędzie się kolejne seminarium naukowe Priorytetowego Obszaru Badawczego 2 - Sztuczna inteligencja i przetwarzanie danych. Spotkanie zaplanowano w trybie zdalnym.
Podczas seminarium uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać wykładu dra Adriana Kapczyńskiego z Wydziału Matematyki Stosowanej Politechniki Śląskiej, który wygłosi prezentację pt. "Bezpieczeństwo systemów sztucznej inteligencji".
Początek spotkania zaplanowany jest na godzinę 15:00.

POB2 Seminar: Instance selection methods: past, present and future
We cordially invite you to the POB2 Seminar on May 26, 2022, 15:00.
This time we will have the opportunity to listen to the presentation of dr Álvar Arnaiz from University of Burgos, Spain.
The title of the presentation will be: Instance selection methods: past, present and future

Zaproszenie do udziału w konkursie Seeing Beyond the Visible
Zapraszamy do udziału w konkursie Seeing Beyond the Visible dotyczącym analizy danych hiperspektralnych w obrazowaniu gleby - konkurs odbywa się w ramach uznanej konferencji ICIP 2022.
Dalsze szczegóły dostępne są na stronie konkursu: https://platform.ai4eo.eu/seeing-beyond-the-visible
Więcej aktualności Mniej aktualności
Wydarzenia
Pokaż wszystkieSeminarium POB2: Generative Adversarial Networks (GANs): architektura, zasada działania i możliwości wykorzystania
Cognitive technologies - Konferencja nt. Etyczne aspekty rozwoju sztucznej inteligencji i technologii kognitywnych