A A+ A++
photo Prof. Dariusz Mrozek z nagrodą im. Profesora Zdzisława Pawlaka za Wybitną Monografię z Zakresu Informatyki
Autor: Paweł Kasprowski Publikacja: 06.03.2021 Aktualizacja: 07.03.2021

Komitet Informatyki Polskiej Akademii Nauk przyznał doroczną Nagrodę im. Profesora Zdzisława Pawlaka za Wybitną Monografię z Zakresu Informatyki. Wśród laureatów nagrody jest prof. Dariusz Mrozek z Katedry Informatyki Stosowanej.

Wydana przez Prof. Dariusza Mrozka i nagrodzona przez Komitet Informatyki PAN książka koncentruje się na molekułach życia, czyli białkach, które pełnią kluczową rolę we wszystkich procesach komórkowych w organizmach żywych. W szczególności dotyczy ona wykorzystania skalowalnych obliczeń do analizy struktur przestrzennych białek. W monografii zaprezentowano w szczególności, oparte o obliczenia rozpro­szone i równoległe, najnowsze techniki przetwarzania danych, wykorzystujące narzędzia klasy Big Data, takie jak /Hadoop/ i /Spark/, wysokowydajne obliczenia z wykorzystaniem procesorów graficznych (GPU), wielowątkowe przetwarzanie na procesorach SMP, czy przetwarzanie asynchroniczne w chmurze obliczeniowej. Wyniki badań przedstawione w wydanej monografii pokazują wyraźnie, iż techniki te potrafią wielokrotnie przyspieszyć prowadzenie obliczeń na danych biologicznych, w szczególności na danych makromolekularnych białek i ich sekwencjach aminokwasowych. Co istotniejsze, pokazują one możliwość skalowania tych obliczeń w zależności od bieżących potrzeb związanych z konkretnym procesem przetwarzania danych, dając z jednej strony szerokiemu spektrum biologów, bioinformatyków, lekarzy i analityków danych biologicznych i biomedycznych informatyczny oręż w walce z nieustającymnapływem danych w różnych formatach, a z drugiej strony, solidne podstawy wychodzące naprzeciw prowadzeniu spersonalizowanych terapii przeciwko współczesnym chorobom cywilizacyjnym. Warto nadmienić, iż słowo wstępne do tej monografii napisał sam Prof. Jack Dongarra z University of Tennessee w USA, który ma niezwykle znaczące dokonania w powstanie takich technologii, jak Parallel Virtual Machine (PVM) czy Message Passing Interface (MPI).

Pokaż wszystkie

Network biology: from omics visualization to omics interpretation

Zapraszamy na kolejne seminarium POB2, które odbędzie się 23 czerwca o godzinie 14:00. Naszym prelegentem będzie profesor Lars Juhl Jensen, znany specjalista z zakresu sieci biologicznych i analizy tekstu.

2022-06-09 20:15:29
2022-06-10 20:40:32
09.06.2022

The Advent of Artificial Intelligence and Edge Computing for Space Applications

We cordially invite you to the POB2 Seminar devoted to Space Applications presented by the employees of the European Space Agency on June 15, 2022, 15:00.

2022-06-06 22:39:04
2022-06-10 19:07:06
06.06.2022

Zastosowanie sztucznej inteligencji w ochronie sieci

9 czerwca 2022 r. (czwartek) o godzinie 15:00 odbędzie się kolejne seminarium naukowe Priorytetowego Obszaru Badawczego 2 - Sztuczna inteligencja i przetwarzanie danych. Spotkanie zaplanowano w trybie zdalnym. Podczas seminarium uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać wykładu dra Adrian Kapczyńskiego z Wydziału Matematyki Stosowanej Politechniki Śląskiej, który wygłosi prezentację pt. "Zastosowanie sztucznej inteligencji w ochronie sieci".

Początek spotkania zaplanowany jest na godzinę 15:00.

2022-06-06 22:24:32
2022-06-06 23:02:10
06.06.2022

Seminarium POB2: Bezpieczeństwo systemów sztucznej inteligencji

19 maja 2022 r. (czwartek) o godzinie 15:00 odbędzie się kolejne seminarium naukowe Priorytetowego Obszaru Badawczego 2 - Sztuczna inteligencja i przetwarzanie danych. Spotkanie zaplanowano w trybie zdalnym.
Podczas seminarium uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać wykładu dra Adriana Kapczyńskiego z Wydziału Matematyki Stosowanej Politechniki Śląskiej, który wygłosi prezentację pt. "Bezpieczeństwo systemów sztucznej inteligencji".
Początek spotkania zaplanowany jest na godzinę 15:00.

2022-05-17 19:29:01
2022-05-17 22:16:02
17.05.2022
1 z 6