A A+ A++

Emisja akustyczna

Podobszar POB2: Dźwięk i Wibracje

Emisja akustyczna: badanie i opis zjawisk oraz rejestracja i analiza sygnałów

Emisja akustyczna jest rozumiana jako zjawisko fizyczne oraz metoda badawcza. Posiada unikalne możliwości badania procesów deformacyjnych. Jest jedną z najbardziej rozwijanych dyscyplin akustyki, ale jednoczenie ma charakter interdyscyplinarny wynikający z jej licznych i rozległych aplikacji.
Zespół od ponad trzydziestu lat prowadzi badania z zakresu emisji akustycznej. Aktualnie wiodącą role stanowią badania wyładowań niezupełnych w olejowych transformatorach energetycznych. W badaniach stosowany jest autorski 8- kanałowy sytemu pomiarowego 8EA-WNZ zapewniający monitorowanie sygnałów, rejestrację sygnałów w czasie rzeczywistym w paśmie 20-1000 kHz i analizę sygnałów. Wyniki analizy prowadzą do budowania deskryptorów emisji akustycznej pozwalających na wyznaczanie map deskryptorów na ścianach bocznych transformatorów i lokalizację źródeł różnego typu autorską metodą stopnia zaawansowania sygnału. Planowane jest poszerzenie analizy cyfrowej i zastosowanie w analizie sieci neuronowych.
Od 2015 roku członkowie zespołu posiadają certyfikaty uprawniające do prowadzenia badań metodą emisji akustycznej Acoustic Emission Testing – AT level 2 i prowadzą badania procesów deformacyjne w metalowych zbiornikach ciśnieniowych i rurociągach.

Zespół badawczy (kontakt email: imie.nazwisko@polsl.pl):

  • dr hab. inż. Franciszek Witos (ORCID)
  • dr hab. inż. Zbigniew Opilski (ORCID)
  • dr inż. Aneta Olszewska
  • mgr inż. Maciej Setkiewicz

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie